Školy plánují lepší zabezpečení vstupů, přiměl je k tomu útok ve Žďáru

  11:35aktualizováno  11:35
Obavy z případů, jako bylo ubodání studenta ve Žďáru, jsou veliké. Jen pardubické školy chtějí získat téměř dva miliony na vylepšení zabezpečení vstupu do budov. Ředitelé mateřských, základních i středních škol mohli žádat o dotaci do minulého pátku. Většina jich toho využila.

Lepší ochranu vstupů chystají základní i střední školy v kraji. Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Barbora O. z Havířova si loni v říjnu objednala na internetu vojenský nůž za 400 korun. Poté vyrazila na Vysočinu, do Žďáru nad Sázavou. Ubytovala se v hotelu.

Ráno vstala časně a začala se chystat na útok. Před osmou hodinou, kdy je u vstupu do školy nejvíce rušno, vnikla dovnitř a ubodala šestnáctiletého chlapce. Žalobce však rozhodl, že nepůjde před soud. Za svůj čin ani za jeho přípravy podle znalců nemůže. Kvůli duševní nemoci. Jednala prý pod vlivem bludu.

Její čin však nezůstal bez odezvy. Ředitelé všech škol a jejich zřizovatelé začali investovat do zabezpečení vchodů. Ministerstvo školství k tomuto účelu nyní dokonce poskytne dotace. A je o ně velký zájem.

„O možnosti získat dotace na moderní zabezpečení budov jsme informovali městské školy a školky. Zájem projevili všichni ředitelé. Školy, které již zabezpečení mají, je díky těmto financím mohou modernizovat,“ řekl náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

Tlačítko by mělo přivolat městskou policii

Zabezpečení 46 pardubických školských zařízení by stálo přibližně 1,84 milionu korun. Město má podle mluvčí magistrátu Nataši Hradní na bezpečnosti svých školních budov eminentní zájem.

„Chceme ,vystavět‘ kompatibilní zabezpečení, kdy se všechny školní budovy napojí na pult centralizované ochrany městské policie. Školy by měly být vybaveny tlačítky, kterými lze v případě ohrožení okamžitě přivolat pomoc. V objektech, které jsou již na městskou policii napojeny, nahradíme stávající spojení radiovým,“ uvedla Hradní.

Řada pardubických škol však už celkem slušně zabezpečená je. Například do ZŠ Závodu Míru se nikdo nepovolaný nedostane. Musí zazvonit a služba ho poté pustí. Ovšem jinak tomu třeba je v další pardubické základce na Studánce.

„Necítíme se zabezpečení, jsme pavilonová škola a je velmi složité tohle nebezpečí nějak vyřešit,“ uvedla ředitelka ZŠ Studánka Ivana Nejedlá.

Raději zkusí spolupráci s městem než s ministerstvem

Přesto paradoxně právě její škola o dotace zatím žádat nebude. „V balíku ministerstva je méně než deset milionů korun na celou republiku. Je tedy malá šance na peníze dosáhnout. Proto jsme se domluvili s pardubickou radnicí, že zkusíme instalovat lepší zabezpečení ve spolupráci s ní,“ dodala Nejedlá.

Většina škol všech kategorií je proti vpádu útočníků nějakým způsobem chráněná. To potvrdila i Česká školní inspekce, která po žďárské tragédii z pověření vlády zkontrolovala celkem 5 477 škol a školských zařízení. To je přitom více než polovina institucí zapsaných ve školském rejstříku. Úředníci zjistili, že v 90 procentech případů zabezpečení při vstupu inspektora do školy fungovalo.

„Drtivá většina českých škol je zabezpečená velmi dobře. Fond bude určen těm školám, které nemají dostatek financí na co nejlepší zabezpečení po technické stránce včetně inovací zařízení,“ řekl k tomu ministr školství Marcel Chládek.

Škola by uvítala čipové karty

Právě vylepšit své zařízení by chtěla třeba Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu v Chocni. Podle jejího ředitele Jaroslava Studničky však není šance na zisk peněz příliš veliká.

„My máme už nyní docela slušné zabezpečení. Všichni žáci mají kódy k elektronickým zámkům, které školu chrání. Rádi bychom ovšem měli pro studenty čipové karty, aby bylo zabezpečení ještě lepší. Uvidíme, jestli uspějeme. Spíš mám pocit, že stát dá peníze tam, kde nemají téměř nic,“ uvedl Studnička.

Podobně je na tom Střední škola automobilní Holice. I tam je zájem o státní dotaci. „Něco už máme, ale vždy se dá systém vylepšit. I když naše škola sídlí hned v několika objektech, a tak úplného bezpečí nedocílíme asi nikdy,“ řekl ředitel školy Michal Šedivka.

Ředitel choceňské školy Studnička ovšem podotkl, že situaci z loňského října ve Žďáru nelze zabránit žádným opatřením. „Ta žena využila ranního zmatku u dveří, kdy do školy chodí hloučky studentů. I kdyby tam stál třeba školník, tak by zřejmě prošla, protože vypadala mladě. Dle mého názoru se jedná o situaci, které se těžko můžeme bránit. Jasné ale je, že nás ten útok hodně vyděsil,“ dodal Jaroslav Studnička.

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Další z rubriky

Štafetu festivalu České hrady přebírá Kunětická hora u Pardubic

Rybičky 48 na festivalu České hrady pod Kunětickou horou (24. 7. 2015)

Páteční program patnáctého ročníku festivalu Hrady CZ nabídne koncerty Arakainu a Lucie Bílé, Anny K. či kapely Rybičky...

Kvůli tragickému pádu sochy na dítě policie obvinila šéfku muzea i firmu

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Loni v září na řezbářském symposiu ve Svitavách usmrtila padající dřevěná socha dítě. Policie nyní kvůli neštěstí...

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Najdete na iDNES.cz