Lyžařský areál v Mladkově-Petrovičkách v dobách své největší slávy. V roce 2013...

Lyžařský areál v Mladkově-Petrovičkách v dobách své největší slávy. V roce 2013 se na svahu lyžovalo naposledy. | foto: ceske-sjezdovky.cz

Investor má zájem o lyžařský areál, zkrachoval kvůli počasí i pozemkům státu

  • 6
Mladkov v Orlických horách se chce znovu dostat do hledáčku lyžařů. Před sedmi lety uzavřený lyžařský areál v Petrovičkách má díky novému zájemci naději na vzkříšení. Tělovýchovná jednota kvůli závazkům nedokázala svah s půlkilometrovou sjezdovkou a horskou chatou finančně utáhnout.

Když se v roce 2003 lyžařskému oddílu TJ Sport Mladkov povedlo za téměř dva miliony zrekonstruovat a na dvojnásobek navýšit kapacitu vleku dříve sloužícího pro skalní příznivce lyžování z řad místních a chatařů, příjemně klopený svah pod vrchem Adam se rázem stal vyhledávaným skiareálem rodinného typu.

Lyžařský areál v Mladkově-Petrovičkách v dobách své největší slávy. V roce 2013...

Teplé zimy však areálu v Petrovičkách s maximální nadmořskou výškou 700 metrů časem přinesly zkázu. Jediným rychlým řešením byla investice do zasněžovací techniky, na kterou mladkovský lyžařský oddíl neměl peníze.

Finančně totiž krvácel na úhradách za pronajaté pozemky. Bezmála devítihektarový areál se svahem leží na státních a soukromých pozemcích, za které lyžaři museli bez ohledu na počasí rok co rok platit nemalé finanční částky.

„Léta jsme se pokoušeli jednat se Státním pozemkovým úřadem o možnostech odkupu nebo snížení nájemného, ale nikdy jsme se nedostali k ničemu jinému, než že se nájemné neustále zvyšovalo. Státu jsme ročně platili 270 tisíc korun a dalších 60 tisíc soukromníkům,“ popsal předseda TJ Sport Mladkov Stanislav Faltus okolnosti úpadku areálu před sedmi lety.

Nulové tržby a statisícové částky za pronájem lyžařskému oddílu vysály veškeré úspory. Tělovýchovná jednota musela pohledávky řešit třeba prodejem sněžné rolby, která sjezdovku s převýšením 180 metrů upravovala.

Rok 2013 tak byl tím posledním, kdy se dalo v Mladkově-Petrovičkách lyžovat.

Na úvěr, ze kterého by oddíl zasněžování do Mladkova koupil, tamní lyžaři nikdy nedosáhli. „Už nemáme ambici areál sami provozovat. Pokoušeli jsme se na sněžná děla a novou rolbu získat také dotaci, bohužel jsme nebyli úspěšní. Pro nás je teď důležité celý areál prodat,“ řekl Faltus.

Zájem o sjezdovku mělo už pět investorů

Nyní se snad blýská na lepší časy. O areál za cenu okolo pěti milionů má zájem investor, který chce středisko zmodernizovat.

„O koupi areálu jsme v minulosti jednali se čtyřmi zájemci. Vždycky to na něčem ztroskotalo. Teď vedeme jednání s pátým zájemcem, který se nám jeví jako nejvíc seriózní. Peníze z prodeje bychom použili na opravu fotbalového areálu v Mladkově,“ nechce předseda mladkovských sportovců před podpisem smlouvy prozradit, kdo by chtěl areál s vlekem, dojezdovou plochou sjezdovky, parkovištěm, penzionem s restaurací a provozní budovou koupit.

Podle informací MF DNES případný investor sám žádný lyžařský areál neprovozuje. Má však partnery, kteří mají s byznysem skiareálů zkušenosti. Že by krach jednání mohlo přinést pozemkové břemeno, se v Mladkově neobávají.

Cena pozemků pod sjezdovkou je odhadována na 20 milionů korun, což je zhruba částka srovnatelná i s potřebnou investicí do nové rolby a zasněžovacího systému včetně nádrží na vodu.

Zda pozemkový úřad zájemci pozemky pronajme, prodá, nebo je převede na obec a ta je bude podnikateli pronajímat, není zatím jasné.

Jednání se státem se teď vedou na dvou úrovních. S pozemkovým úřadem jedná jak možný investor, tak obec, v jejímž zájmu je postavit areál co nejrychleji na vlastní nohy.

Rekreanty oblast bez sjezdovky neláká

„Vzhledem k tomu, že nám v Petrovičkách přestal jezdit vlek, turistický ruch v obci dost upadl. Majitelé chat je rekreantům už prakticky nepronajímají, protože kvůli nefunkčnímu vleku do oblasti nikoho nenalákají. Teď se to snažíme rozhoupat zpátky,“ sdělil starosta Mladkova Roman Studený. 

Obec se snaží za rozumné peníze získat pozemky státu pod sjezdovkou. „Abychom mohli investorovi pomoct, ovšem není to nic snadného. Stát pozemky bezúplatně převádět nechce. O převod se snažila už tělovýchovná jednota, a nedopadlo to,“ dodal.

Nyní chce s krajským radním pro venkov řešit možnosti převodu, nebo prodeje na pozemkový úřad. „Doufáme, že se celá akce povede. Pokud dotyčný areál koupí, myslíme si, že už příští zimu bude mít eminentní zájem areál znovu rozjet,“ dodal Stanislav Faltus.

Investor má s areálem velkolepé plány. Ve hře je i prodloužení sjezdovky o dalších 250 metrů na dohled od dělostřelecké tvrze Adam.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.