O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

  15:29aktualizováno  15:29
Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu ministrovi kultury Danielu Hermanovi. Vedle trenéra rychlobruslařů je asi nejznámější tváří. Navíc kandiduje v obvodu, v němž třikrát ve volbách zvítězil jiný lidovec - bývalý předseda Senátu Petr Pithart.

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do Senátu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Herman byl na počátku tohoto desetiletí ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů, za sebou má zkušenost poslance. Jako lidovec může mít výhodu, těžiště obvodu leží na Vysočině s nezanedbatelným počtem věřících, kteří tradičně patří mezi poměrně disciplinované voliče.

To Pithartovi ve druhém senátních kole dvakrát pomohlo obrátit pro něj nepříznivý poměr hlasů z prvního kola. Byť naposledy, tedy v roce 2006, to bylo jen tak tak, když tehdejší starostku Havlíčkova Brodu Janu Fischerovou z ODS porazil rozdílem pouhých 24 hlasů.

Protože na Chrudimsku loni v parlamentních volbách jasně zvítězilo ANO, kandidát Babišova hnutí, rychlobruslařský trenér Petr Novák žijící ve Rváčově u Hlinska, by teoreticky neměl být bez šance.

Strůjce veleúspěchu Martiny Sáblíkové však před čtyřmi lety kandidoval v obvodě Žďár nad Sázavou jako nezávislý a získal i přes známé jméno jen něco málo přes deset procent hlasů.

Jeho akcie klesly hned na počátku kampaně kvůli bouřlivému ukončení kariéry rychlobruslařky a bronzové olympijské medailistky Karolíny Erbanové. Ta hovořila o jeho manipulativním, ponižujícím a útočném chování. Šéftrenér reprezentace Novák její výroky prý nechápe.

Vzhledem k velmi slušnému výsledku Pirátů v parlamentních volbách na Chrudimsku není možné podcenit jejich kandidáta IT specialistu Romana Šemíka. Žije v Praze a má za sebou zkušenost ročního členství ve straně Věci veřejné a slibuje otevřít dvě kanceláře v Chrudimi a Brodě s bezplatnou poradnou.

Starostové to zkusí. Hranice obvodu hraje proti nim

V senátních volbách zpravidla mohou těžit ze své popularity starostové tamních měst. V tomto volebním obvodu to ale zatím neplatilo.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Starostové Havlíčkova Brodu, Hlinska i Chrudimi tu ve volbách nikdy neuspěli, což se teď může změnit.

Obvod je rozdělen nejen mezi dva okresy, ale i dva kraje. A zatímco starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl z ODS může být ve svém městě a okrese populární, na Chrudimsku ho lidé moc neznají.

A stejný handicap má i starosta Hlinska Miroslav Krčil (nezávislý) na Havlíčkobrodsku. Volby si zkusí i starosta obce Vysočiny Tomáš Dubský. Všichni tři v kampani zdůrazňují, že kandidují doma.

Prezidentský kandidát, trenér i generálmajor ve výslužbě

Senátní obvod Chrudim patří mezi pět míst, kde se pokouší ve volbách uspět některý z neúspěšných kandidátů na prezidenta. Zde jde do voleb kandidát Realistů Jiří Hynek, který v prvním kole prezidentské volby získal 1,23 procenta.

Mezi známá jména na kandidátce patří i bývalý hokejista Vladimír Martinec (SNK-ED), který se chce zaměřit na financování sportu. Mezi favority by před loňským volebním debaklem ČSSD možná patřila sociální demokratka Lucie Orgoníková z Přibyslavi, která byla mluvčí ČSSD i Paroubkovy vlády.

Rozklad této strany dokresluje kandidatura Pavla Svobody (PRO Zdraví), bývalého předsedy krajské sociální demokracie. Za SPD jde do boje Hynek Blaško, generálmajor ve výslužbě, který tři roky byl velitelem Společných sil AČR.

Nezávislý kandidát a znalec v oboru genetiky Emanuel Žďárský nabízí voličům přibližně tisíc korun za hlas pro sebe, podobně jako před šesti roky, kdy obdržel v prvním kole sedm procent hlasů. Naopak je předčasné odepisovat komunisty (Jaroslav Hájek), jejichž kandidát zde v roce 2012 obdržel necelých sedmnáct procent hlasů a málem proklouzl do druhého kola.

Obvod, který patrně i díky jeho zemědělskému charakteru ovládl před šesti lety tehdejší prezident Agrární komory Jan Veleba, naopak neslibuje velké naděje někdejšímu poslanci za Úsvit (nyní Koruna Česká) se suverénně nejdelším jménem Augustin Karel Andrle Sylor.

Nejčtenější

Matka zemřela po pádu z koně, dcera žádá milion po národním hřebčínu

Tradiční Hubertovu jízdu letos v kladrubském hřebčíně zakončili honem „na...

Okresní soud v Pardubicích otevřel případ smrti jednačtyřicetileté ženy, která v říjnu 2016 při tradiční Hubertově...

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při...

Tisíce zubů z pryskyřice nahrazovaly štěrk pod zahradní dlažbou

Majitelé nasbírali podle svého vyjádření deset kbelíků umělých zubů.

Překvapení zažili noví majitelé domu ve vsi na Svitavsku, když se pustili do oprav zahradní dlažby. Jako podkladový...

Z Mýta na Sibiř. Parta ostřílených autobusáků jede přes půl světa dva týdny

Skupina řidičů má za úkol překonat s autobusy Iveco dlouhou cestu na východ...

Pět tisíc kilometrů. To je vzdálenost, kterou musí pravidelně urazit řidiči z vysokomýtské firmy Iveco, když předávají...

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

Další z rubriky

Z Mýta na Sibiř. Parta ostřílených autobusáků jede přes půl světa dva týdny

Skupina řidičů má za úkol překonat s autobusy Iveco dlouhou cestu na východ...

Pět tisíc kilometrů. To je vzdálenost, kterou musí pravidelně urazit řidiči z vysokomýtské firmy Iveco, když předávají...

Menšinoví akcionáři Dynama chtějí prodat podíly v pardubickém hokeji

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Zdá se, že by se mohla měnit struktura majitelů HC Dynamo Pardubice. Hned tři menšinoví akcionáři Dušan Salfický, Petr...

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

Najdete na iDNES.cz