Šéf Zemanovců dostal místo úředníka na kraji. Trafiku, říká opozice

  9:52aktualizováno  9:52
Krajský šéf Zemanovců, místopředseda celé strany, krajský zastupitel a jedna z klíčových postav Zemanovy kampaně Zdeněk Štengl získal další funkci. Stal se krajským úředníkem. Opozice to považuje za typickou trafiku.

Zdeněk Štengl | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zdeněk Štengl poprvé usedl do lavic zastupitelstva Pardubického kraje druhého listopadu. Třetího prosince už do hlavní budovy krajského úřadu přišel jako zaměstnanec.

Lídr Zemanovců a nový radní pro dopravu Jaromír Dušek ho totiž zaměstnal na svém odboru.

Na krajském úřadě pro něj vzniklo nové místo. "Má na starosti evropské projekty týkající se silničních staveb a dělá styčného důstojníka pro organizátora veřejné dopravy,“ říká vedoucí odboru dopravy kraje Ladislav Umbraun.

"Bylo vypsáno výběrové řízení na koordinátora dopravy, uspěl jsem,“ řekl Zdeněk Štengl. V hierarchii Strany práv občanů Zemanovci má první místopředseda Zdeněk Štengl asi takovou pozici jako Michal Hašek v ČSSD.

O jeho postavení na krajském úřadu vypovídá už to, že jako jediný úředník odboru dopravy má kancelář v hlavní budově, kde pracují radní i hejtman.

Společně s Jaromírem Duškem podle svých slov objíždí starosty, se kterými debatují o přípravě nových jízdních řádů. Opoziční zastupitel Ladislav Valtr z ODS jeho nástup na úřad považuje za chybu.

"Jde o typickou zpětnou přihrávku trafiky do svých řad - ve stylu já na bráchu, brácha na mě. To samé již na kraji opakovaně a víceméně v tichosti provedla i koaliční ČSSD. Domnívám se, že doba je snad už někde jinde a že tyto partajní praktiky by měly patřit již minulosti," uvedl zastupitel.

Není to trafika, nemám na nic jiného čas, říká Štengl

Štengl to odmítá. "Trafika by bylo něco jiného, nemusel bych pracovat, ale tohle mne strašně vytěžuje, nemám čas na jiné aktivity, se starosty je třeba vše konzultovat a reagovat na přání občanů, měnit jízdní řády. Jsou to citlivé věci, jde o to, aby se děti dostaly do škol nebo babičky k lékaři,“ uvedl.

Štengl přesto současně dokázal v lednu řídit Zemanovu prezidentskou kampaň, kde měl na starosti všechny české kraje s výjimkou Prahy. Říká, že si kvůli tomu vzal jen asi pět dní dovolené.

"Dělal jsem to ve volném čase. Měl jsem na starosti koordinaci krajů. Do Prahy jsem kvůli tomu nejezdil, nechá se to zvládnout. Pracoval jsem 21 let na kriminálce, dělal jsem šéfa, a aby systém fungoval, nemusím všude být a všechno řešit. Dostával jsem reporty, stačila večerní koordinace s jednotlivými štáby,“ uvedl.

Štengl ze sebe udělal v prezidentské kampani zlého muže. Po prvním kole MF DNES řekl, že očekává drsnou kampaň a "masakr“. A pak k tomu přispěl i sám.

"Schwarzenberg vstoupil do české politiky a kandiduje na Hrad, jenom aby zrušil Benešovy dekrety a otevřel cestu sudeťákům k navrácení majetku, který byl naprosto legálně zabaven. On chce, abychom byli opět protektorátem Německa,“ napsal Štengl na svém facebookovém profilu po televizní debatě, v níž se Schwarzenberg zamotal do kontroverzního tématu Benešových dekretů.

On sám říká, že se to odehrálo v době, kdy byla kampaň vyhrocená. "Ale po měsíci od voleb Němci přiznali, že chtěli některé věci nárokovat, že chtěli jít za Benešovy dekrety, nebylo to daleko od pravdy,“ tvrdí Štengl.

Muž, který podle informací serveru tn.cz měl být horký kandidátem na ředitele komunikace prezidentské kanceláře, zůstane v Pardubickém kraji. A tedy dál v dvojroli vlivného politika a řadového úředníka. "Jsem patriot, rozhodně se nechci vydávat do Prahy,“ řekl Štengl.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Oprava pardubické radnice finišuje, úředníci se vracejí

Některé úředníky čeká stěhování do nově opravených kanceláří už v březnu.

Už 13 měsíců jsou úředníci sídlící v historické radnici na Pernštýnském náměstí rozstrkáni po celých Pardubicích. To...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA .NET VÝVOJE (25-38.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz