Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Invazní křídlatka bere chatařům na Seči břehy, náročná likvidace ale vázne

  4:44
Chatařům na březích sečské přehrady se nelíbí, jak na Ústupkách dříve sečené louky zarůstají vegetací a invazní křídlatkou, která vytlačuje původní vegetaci. Povodí Labe se brání, že o pozemky sloužící k rekreaci nemá povinnost pečovat.

Ústupky začaly být od padesátých let minulého století útočištěm rekreantů ze všech koutů východních Čech. Pro svůj klid a pohodu u největší vodní plochy v kraji si je ke stavbě větších či menších chat vybraly do dnešních dnů stovky lidí, co touží po odpočinku daleko od ruchu velkých měst.

Fotogalerie

Chatařům, z nichž tu někteří tráví už šest dekád, však příjemné chvíle kazí zarůstající břehy, o které se pod chatovou oblastí poslední roky nikdo nestará.

„Nebude to dlouho trvat a přehrada nebude ze břehu kvůli náletům a křídlatce vidět. Jsem tu šedesát let a v takovém stavu to tady nikdy nevypadalo. Dříve pozemky kosili starousedlíci nebo vždycky před prázdninami někdo z obce. Jen tu a tam rostlo pár keřů,“ říká chatařka Olga Nováková.

Není sama, kdo na svažité louky s příjemným vstupem do vody vzpomíná. „Není to žádný uspokojivý stav pro nás, jako rekreanty a chataře. Takový nepořádek tady nikdy nebyl. Pozemky pod chatami byly vždy posekané. Byl z nich krásný přístup k vodě. Louka byla přes léto obležená dekami rekreantů,“ vzpomíná chatařka Lenka Šimonková při pohledu na zarostlou louku plnou kopřiv, rákosů a invazivní křídlatky.

Nebýt úzkých prochozených cestiček, k vodě by se chataři při plné kapacitě nádrže ani nedostali. Přitom, jak prozrazují veřejně dostupné ortofotomapy na internetu, ještě na začátku nového tisíciletí břehy udržovány byly.

Chataři na problém upozornili sečskou radnici již před sedmi lety. Ta však příliš možností, jak celou věc vyřešit, nemá, zarůstající pozemky totiž nevlastní.

„Žadonili jsme tak dlouho, až nám technické služby města jeden rok pozemky pokosily. Druhý rok bylo vše při starém. Napsali nám, že nemají na údržbu pozemků jiných vlastníků peníze,“ říká Nováková.

Přes hektar velké pozemky jsou na Ústupkách ve správě Povodí Labe, které už v minulosti chataře upozornilo na fakt, že pozemky slouží z větší části k zátopě a státní podnik nemá povinnost se o ně, jako o rekreační, starat.

Pozemky nelze sekat. Slouží pro zátop, vzkazuje Povodí

„Pozemky tvoří z větší části zátopu vodního díla Seč. Z tohoto důvodu nejsou předmětem jakékoliv hospodářské činnosti,“ uvedla mluvčí státního podniku Povodí Labe Hana Bendová a upozornila, že porosty na březích nádrže slouží jako protierozní ochrana břehů. „Jejich odstranění je z tohoto důvodu vysoce nežádoucí,“ sdělila mluvčí.

Před rokem chatařům došla trpělivost a sepsali petici. Břehy a část luk totiž ve velkém pohltila invazní křídlatka, která je považována za škodlivou, protože vytlačuje původní vegetaci a zásadně mění podmínky pro přežití volně žijících živočichů.

„Kdyby se pozemky sekaly, nemuselo k tomu vůbec dojít. Křídlatka všechno likviduje. Čím dál víc. Navíc je agresivní a prakticky nezničitelná,“ tvrdí Olga Nováková. Poukazuje na neprostupné vzrostlé monokultury, které se táhnou desítky metrů podél vody. 

Podle odborníků popadané listí nedovoluje vyklíčit semenům jiných rostlin, příliš okyseluje půdu, snižuje biodiverzitu členovců a poté i množství živočichů, kteří se původními rostlinami živí.

Boj s křídlatkou rozjela až petice

Na základě petice, která na problém upozornila, začali pracovníci Povodí Labe rostlinu likvidovat poprvé loni na podzim, poté letos na jaře a do boje s křídlatkou se pustí ještě v listopadu. Přitom, jak je vidět i v současné době na Seči, výsledky likvidace příliš povzbudivé nejsou, což přiznává i samo Povodí Labe, které problém s křídlatkou nemá jenom na Ústupkách.

Použití herbicidů je sice účinné, ovšem z důvodu ochranných pásem problematické. „Mechanické odstraňování invazivních rostlin je dlouhodobá záležitost s ne vždy uspokojivými výsledky. Nežádoucí rostliny odstraňujeme v rámci správy vodních toků pravidelně,“ dodává Bendová.

Podle chatařů si přitom povodí situaci neulehčuje. Nedávno totiž na některé zarůstající pozemky nechalo navézt velké kameny, které znemožňují vjezd jakékoliv větší mechanizaci. Povodí Labe se brání, že jde o prevenci proti neukázněným řidičům z řad rekreantů a návštěvníků, kteří na nich parkovali. I to však chataři zpochybňují, pod chatovou oblast je řadu let značka zakazující vjezd.

„Eliminace možného znečištění vodního zdroje je pro nás prioritou, již tak je voda v nádrži Seč zatížena špatnou likvidací odpadních vod v celé rekreační oblasti. Je třeba mít na paměti, že voda, která odtéká z nádrže Seč do nádrže Křižanovice, je dále využívána pro vodárenské účely,“ upřesnila mluvčí Povodí Labe.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Sice pozdě, ale další přivaděč k dálnici D35 je na obzoru

Brzy začne výstavba druhého přivaděče k již dokončené dálnici D35. Po zahájení stavby mezi obcemi Časy a Holice se...

Na poštu přišly balíky s včelami, začaly vylétávat z poškozených krabic

Netradiční zásah měli ve středu ráno hasiči na jedné z pardubických pošt. Někdo poslal balíky plné živých včel. Zásilka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bouře vzala střechu mlýnu, který dříve vyhořel. Místní mluví o tornádu

Pondělní silné bouřky postihly ve východních Čechách zejména Chrudimsko. Asi nejhorší situace byla v Ronově nad...

Dělníci v noci brousili nové koleje, muž kvůli hluku zalarmoval strážníky

Práce na zdvoukolejnění železniční trati z Pardubic do Stéblové přinášejí nepříjemnosti například v podobě rušení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rušné ulici v Pardubicích budou cyklopruhy, semafor ohlídá výšku náklaďáků

Jedna z hlavních pardubických ulic se promění. Zastupitelé rozhodli, že od železničního podjezdu ke Smilově ulici nechá...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Muž se ve vlakovém depu popálil o trolej, letěl pro něj vrtulník

V pardubickém depu Českých drah se dopoledne popálil muž o trolejové vedení. Je vážně zraněný, letěl pro něj...

Dodnes nevím, proč si mě vybrali, říká poslední přeživší z Ležáků

Když si minulou neděli stovky lidí v Ležákách připomněly osud této osady vypálené nacisty, byla mezi nimi i...

Sice pozdě, ale další přivaděč k dálnici D35 je na obzoru

Brzy začne výstavba druhého přivaděče k již dokončené dálnici D35. Po zahájení stavby mezi obcemi Časy a Holice se...

Na poštu přišly balíky s včelami, začaly vylétávat z poškozených krabic

Netradiční zásah měli ve středu ráno hasiči na jedné z pardubických pošt. Někdo poslal balíky plné živých včel. Zásilka...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...