Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Výstava, koncert, disidenti. Pardubice chystají oslavy výročí revoluce

  9:05aktualizováno  9:05
Radnice, univerzita, divadlo nebo Klub přátel Pardubicka. Akce k výročí sametové revoluce pořádá velká řada institucí a je tak patrné, že po trochu odbytých nekulatých výročích si tentokrát lidé z Pardubic a okolí 30 let staré události budou moci připomenout důstojně.

Generální stávka před Východočeským divadlem deset dní po revoluci. | foto: archiv Klubu přátel Pardubicka

Běžný 17. listopad vypadá tak, že pár nadšenců zapálí svíčku u divadla, někdo maximálně zavzpomíná, jak tehdy v roce 1989 chodil na demonstrace proti komunistům. Ostatní berou den volna a tím to pro ně končí.

Letošek je však díky kulatému výročí jiný. Každý, kdo si bude chtít významné dny z konce 80. let minulého století připomenout, k tomu bude mít bezpočet možností.

„V den výročí se odpoledne uskuteční ve Východočeském divadle prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který vytvořila nadace Post Bellum. Dokumentuje vzpomínky pamětníků dějinných událostí 20. století. Příběhy natočili pardubičtí žáci. Večer 17. listopadu se na schodech divadla bude konat vzpomínková akce 30. výročí listopadových událostí, pozváni jsou tehdejší členové Občanského fóra,“ připomněla tu největší a zřejmě také nejnavštěvovanější akci mluvčí města Alexandra Tušlová.

Akce k výročí sametové revoluce v Pardubicích

Výstava Vysokoškoláci za svobodu ukáže 15. listopadu unikátní fotografie a dokumenty ze studentské stávky na třídě Míru.

Listopadové zvonění u univerzitní Auly Arnošta z Pardubic začíná v pátek v 18.30 hodin.

Večer v neděli 17. listopadu se na schodech Východočeského divadla bude konat vzpomínková akce k 30. výročí listopadových událostí, pozváni jsou tehdejší členové Občanského fóra.

Aktivní byl také Klub přátel Pardubicka, který 13. listopadu pořádal besedu s protagonisty revolučního dění v Pardubicích. Jednou z hlavních postav a iniciátorek sametové revoluce v regionu byla přitom chartistka Jarmila Stibicová.

„O exponovaných datech mě policisté vždy raději vzali na výslech. Zrovna jsem pracovala v oděvním podniku na pardubické Karlovině, když si pro mě 28. října 1989 přišli. Čekali tam na mě přede dveřmi, protože moc dobře věděli, že doma bych jim neotevřela a museli by vyrazit dveře. Co ale nevěděli, bylo, že se odtamtud dalo ještě odejít jinudy, přímo do Jiráskovy ulice. Takže jsem jim utekla,“ vzpomínala pro MF DNES na dny těsně před revolucí Stibicová.

„Rodičům jsem o tom vůbec neříkala. Ale byli jsme domluvení, že pojedeme pryč, výlet spojíme s Dušičkami a pojedeme na hřbitovy. Vyjeli jsme tedy z Pardubic a jezdili hroznými oklikami, aby nás nesledovali. Tatínek se divil, co se děje, mamince to došlo rychle. Pak nás najednou ze všech stran obklíčila auta, bylo to jako z filmu. Otec z toho byl špatný, matka se ale nedala a byla na ně hubatá. Mě tehdy znovu zadrželi,“ dodala.

K výročí revoluce se rovněž uskuteční 15. listopadu společný koncert Komorní filharmonie Pardubice (KFP) a Univerzity Pardubice. Zazní mimo jiné suita Vladimíra Popelky Pamatuj - písně naděje i beznaděje. Sólistkou bude violistka Kristina Fialová a dirigovat bude šéfdirigent KFP Stanislav Vavřínek. Ostatně univerzita se stejně jako v roce 1989 stane jedním z hlavních center dění. 

Na oslavy šlo z rozpočtu města 400 tisíc

„Zcela unikátní bude fotografická výstava Vysokoškoláci za svobodu, která poprvé ukáže veřejnosti, jak zachytili první okamžiky stávky a další dění v Pardubicích sami studenti. Prostřednictvím expozice na deseti velkoplošných panelech se každý bude moci vrátit do doby stávky i generální stávky. Dokumenty i fotografie poskytli univerzitě ze svých archivů tehdejší vůdci studentské stávky. Autorem ústředních fotografií je Radan Duchoň, který už tehdy stěžejní dny revoluce zachytil na profesionální techniku,“ popisuje mluvčí Univerzity Pardubice Martina Macková fotografie, které budou od pátku k vidění na třídě Míru.

Současné vedení radnice sklidilo kritiku v roce 2014, kdy se moc neangažovalo k připomínce 25 let od revoluce. Letos je přístup radních diametrálně odlišný. Na oslavy šlo z rozpočtu města 400 tisíc. Nejintenzivnější spolupráci radní navázali s Pamětí národa, která kromě jiného zapojila mládež z Pardubic do svých projektů. 

„Jsme rádi, že pardubičtí žáci opět přispěli do sbírky Paměti národa jedinečnými příběhy svých sousedů a spoluobčanů. Vyprávění je totiž nejpřirozenější způsob učení a mezigenerační komunikace se vytrácí. A to je špatně. Stav společnosti totiž souvisí s naším vztahem k minulosti. Poznáním svých nejbližších, potažmo svých sousedů, si budujeme odpovědný vztah k sobě samým, naší společné přítomnosti a budoucnosti,“ uvedl ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller.

  • Nejčtenější

Vedení ven! Fanoušci hokejistů Pardubic běsnili za arénou

Dres Otakara Janeckého s číslem 91 stoupá pod střechu vyprodané pardubické arény a tisíce lidí vestoje tleskají. Velké...

VIDEO: V autobuse z Pardubic do Chrudimi po sobě lidé každý den šlapou

Cesta odpoledním autobusem z Pardubic do Chrudimi je ve všední den zážitkem, za kterým jiní musí jezdit do asijských...

KOMENTÁŘ: Pardubické Dynamo stojí nad propastí, manažeři zůstávají v klidu

Ani zasedání dozorčí rady Dynama Pardubice nepřineslo žádné zásadní změny v posledním týmu extraligové tabulky. Zatím...

Vánoční trhy v Pardubicích dostanou důstojnější tvář

V poslední listopadový den se rozzáří Pernštýnské náměstí a začnou pardubické vánoční trhy. Aranžmá v historickém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dělníci objevili při opravě mostu auto v Labi, mohlo tam být několik let

Když dělníci začali ráno opravovat most Kapitána Bartoše v Pardubicích, spatřili pod sebou v Labi potopené auto. Na...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

VIDEO: V autobuse z Pardubic do Chrudimi po sobě lidé každý den šlapou

Cesta odpoledním autobusem z Pardubic do Chrudimi je ve všední den zážitkem, za kterým jiní musí jezdit do asijských...

Od topidla začal hořet rodinný dům, voda z hašení zmrzla na hlavní silnici

V České Třebové na Orlickoústecku ráno hořel rodinný dům. Rodina, která v něm bydlí, stihla včas utéct. Hasičům...

Nepeču je, pouze opečovávám, říká konzervátor o betlémech z perníku

Před Vánocemi mají muzejníci ve skanzenu na Veselém Kopci na Chrudimsku plné ruce práce. Mezi ně patří také konzervátor...

V bývalém pardubickém kině Jas staví luxusní byty, řada z nich je prodaná

Už je to více než dvanáct let, co se v kině Jas promítal poslední film. První širokoúhlý biograf v Pardubicích bavil...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.

Najdete na iDNES.cz