„Město by mělo následovat příkladu Jaroměře na Náchodsku, kde zastupitelé odhlasovali odstranění sochy se stejným námětem,“ řekl Kotyk.
Odstranění sochy nedávno navrhl na jednání zastupitelstva městský zastupitel a poslanec Jiří Hájek (STAN). Jeho návrh projedná komise odborníků.
„Zastávám tento názor od anexe Krymu v roce 2014. Uvidíme, zda k tomu bude před komunálními volbami politická vůle, politici se možná budou obávat, aby nepřišli o své levicové voliče,“ uvedl Kotyk.
V souvislosti s vojenskou agresí Ruska na Ukrajině některá města v Česku zvažují odstranění pomníků minulosti. Rozhodla o tom třeba Jaroměř, která se chce sochy rudoarmějce z roku 1981 zbavit do konce roku. Radnice ji zřejmě přestěhuje do pevnosti Josefov.
„Navrhl jsem kompromis, aby mě někdo neobvinil, že chci ničit umění. Pomník má status válečného hrobu, bylo by logické ho umístit na městské hřbitovy, kde by snad konečně stál na správném místě,“ řekl Kotyk.
Pomník z roku 1957 zobrazuje rudoarmějce, který má v ruce zbraň, a dívku se vztaženými pažemi, v nichž drží věnec. Na stranách jsou pionýři a drží tam stráž. Dílo Josefa Malejovského podle Kotyka výraznou uměleckou hodnotu nemá. To také ztratilo status památky.
Sousoší s rudoarmějcem stojí u Tyršových sadů na náměstí Republiky a vyjadřuje vděčnost osvoboditelům.
„Totalitní režimy, nacisté a komunisté považovali náměstí Republiky za svůj kultovní prostor, kdybychom tam nechali všechny jejich pozůstalosti, vznikl by tam podivný skanzen,“ řekl Kotyk.
Na náměstí Republiky byla například před divadlem kdysi velká socha Vladimíra Iljiče Lenina. Svá díla tam měli i Němci ve 40. letech.
O odstranění či přemístění sochy se v Pardubicích debatuje opakovaně. Předminulé vedení radnice o tom jednalo před rekonstrukcí Tyršových sadů. Proti se tenkrát postavili historici i veřejnost.
V roce 2017 chtěli přesunutí pomníku architekti Josef Pleskot a Petr Všetečka, kteří navrhovali rekonstrukci zámku. Socha totiž brání výhledu na zámek.