Řidiči se dočkají dostavby křižovatky i obchvatu Chrudimi, ŘSD má pozemky

  12:04aktualizováno  12:04
Jedna z posledních překážek před stavbou dvou důležitých dopravních staveb na silnici I/37 padla. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) oznámilo, že získalo všechny pozemky nutné pro dokončení druhé části obchvatu Chrudimi až za Slatiňany a zároveň vlastní i pozemky pod budoucí mimoúrovňovou křižovatkou u pardubického nádraží. Obě stavby, které podstatně zjednoduší průjezd po ose Hradec - Pardubice - Chrudim, tak mohou začít ještě letos.

Po rozšíření silnice I/37 u Parama na čtyři pruhy je nyní posledním dopravním špuntem navazující křižovatka Palackého. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jako první by měli dorazit stavbaři na Palackého třídu. ŘSD podle informačního letáku předpokládá zahájení stavby ještě letos a dokončení v roce 2021. Třebaže termíny dopravních staveb se neustále posunují, teď pro to není důvod. ŘSD totiž už získalo stavební povolení a v již vyhlášeném tendru vybírá z nabídek.

Fotogalerie

Akce za více než dvě stě milionů korun zajistí pohodlný život řidičům, kteří chtějí Pardubicemi jen projet. Od Hradce Králové až k pardubickému závodišti je pohodlná čtyřproudá silnice. S jedinou výjimkou - kilometrového úseku na křižovatce Palackého. Právě tam někdy vznikají dopravní zácpy, byť představují ve srovnání s tím, co se děje na Palackého třídě před nádražím, jen slabý odvar.

Z budoucí podoby křižovatky je patrné, že ve směru od Hradce dále na Chrudim povede v části úseku jen jeden pruh. Silnice se o ten druhý rozšíří až v místě připojení větve vedoucí od kruhového objezdu u Lidlu do křižovatky Palackého. To podle silničářů ale není na závadu.

„Až dostavíme mimoúrovňovou křižovatku Palackého, mine tento plnohodnotný pruh Hradec-Pardubice-Chrudim všechny křižovatky. V tom problém nevidím,“ uvedl před časem ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Bohumil Vebr.

Chrudim bude čekat na povolení a výběr stavební firmy

Už čtvrtým rokem auta a kamiony pohodlně objíždějí takřka polovinu Chrudimi po novém dvoupruhu. Aby se motoristé při pokračování na jih po silnici I/37 vyhnuli i zbytku města, je zapotřebí dostavět druhý úsek v délce téměř 4,6 kilometru. Ten má počátek na křížení se silnicí I/17 na Vysoké Mýto a vyústí až za Slatiňany.

Silničáři udělali posun i u obchvatu Svitav

Budoucí obchvat města odvede dopravu z velké části Svitav.

Na devítikilometrové trase budoucího obchvatu Svitav má Ředitelství silnic a dálnic ČR vykoupeno bezmála osmdesát procent pozemků. Vyplynulo to z poslední schůzky zástupců ŘSD a obcí, na jejichž katastru přeložka silnice I/43 povede. Z uzavřených dohod také vyplývá, že z nedokončených smluv na trvalý zábor chybí silničářům dokončit šest případů s fyzickými osobami. Ve dvou případech jde o exekuce, v jednom případě řeší dědické řízení a se třemi vlastníky probíhá nadále jednání. Zbylé pozemky patří státním institucím, městu Svitavy, obci Hradec nad Svitavou nebo firmám. Nadále stále platí, že silničáři chtějí zažádat o stavební povolení na obchvat Svitav do konce roku 2019 a předpokládaný termín zahájení záchranného archeologického průzkumu, na který naváže samotná stavba silnice, je v říjnu nebo v listopadu tohoto roku.

Ještě letos na podzim chce ŘSD rozjet dostavbu obchvatu Chrudimi zahájit. Ve srovnání s pardubickou akcí na I/37 je ale ŘSD pozadu. Nemá zatím platné stavební povolení ani nevyhlásila tendr. Na druhou stranu krajský úřad už stavební řízení na některé objekty zahájil a soutěž na dodavatele chce ŘSD vypsat v nejbližších dnech. Na trase již nyní zajišťuje společnost Eurovia archeologický výzkum.

„Vzhledem k četným archeologickým nálezům bude prodloužen termín pro dokončení záchranného archeologického výzkumu do listopadu 2019, kdy se zároveň počítá se zahájením stavby, takže průzkum nebude mít vliv na samotnou stavbu,“ oznámilo ŘSD v informačním letáku.

K vybudování druhé části obchvatu za předpokládanou cenu 310 milionů bez DPH jsou zapotřebí dvě stavební sezony, tudíž řidiči se mohou na hladký průjezd kolem Chrudimi a Slatiňan těšit pravděpodobně od podzimu roku 2021. Je to reálný termín, nicméně s optimismem, jak dokládá zkušenost, se musí u stavebních akcích v Česku šetřit.

Zdržet se může vydání stavebního povolení, zkomplikovat mohou soutěž i neúspěšní účastníci. Na druhou stranu se zdá, že spíše než velká tahanice stavebních firem o chrudimskou zakázku hrozí opak. Kapacita stavebních firem nejen v Pardubickém kraji je podle odborníků už tak vytížená, že ŘSD bude nakonec asi spokojeno, když se někdo do soutěže přihlásí.

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Další z rubriky

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Firmě zmizel mobilní záchod, policie ho našla v obci s podobným názvem

V centru Plzně je nedostatek veřejných toalet. V Pallově ulici, kde parkují...

Záhadné zmizení nové mobilní toalety za patnáct tisíc korun zaměstnalo policisty na Chrudimsku. Majitel firmy v pondělí...

Motorkář se srazil s bílým daňkem, škoda na harleyi je sto tisíc korun

Zvíře od střetu uteklo, spolujezdkyni motorkáře převezli záchranáři do...

Ranní nehoda motorkáře komplikovala provoz na frekventované silnici I/11 u Helvíkovic na Orlickoústecku. V lesním úseku...

Najdete na iDNES.cz