Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Jirka zachránil spoustu lidí, kteří se topili, říká Kajínkova sestra

  8:41
Uprostřed lesů, v klidu přírody a daleko od lidí. Tak bydlí v chatě nedaleko Prachovic na Chrudimsku Miluše Kajínková, sestra nejznámějšího českého doživotně odsouzeného vězně Jiřího Kajínka.

Jiří Kajínek byl odsouzen za vraždu dvou lidí, dalšího člověka těžce zranil. Do vězení se dostal už v roce 1982 za vloupání do mnoha chat. O tři roky později byl opět odsouzen a to za nedovolené ozbrojování, bytové krádeže a útok na veřejného činitele, kdy při zatýkání zranil železnou tyčí tři policisty. Jeho sestra Miluše Kajínková (na snímku) tvrdí, že její bratr v životě nikomu neublížil. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Za pár dní to bude 15 let od slavného útěku Jiřího Kajínka z Mírova. „Bratr je můj jediný příbuzný, který mi přináší radost a zároveň bolest,“ řekla jeho sestra v rozhovoru pro týdeník 5plus2. Jednou týdně mu může napsat dopis.

Doživotní vězeň Jiří Kajínek podle sestry Miluše Kajínkové (na snímku) zachránil spoustu tonoucích.

V dětství tady spolu na břehu rybníka v hloubi Železných hor trávili dva měsíce prázdnin. Vzpomíná, jak její bratr jako mladík zachránil několik tonoucích. Miluše je už skeptická, ale ve skrytu duše ještě pořád maličko věří, že se třeba zase jednou se svým bráchou v tomto malebném zákoutí setkají.

Ministerstvo spravedlnosti letos zamítlo žádost o znovuotevření případu Kajínek. Přitom ministryně Válková zprvu dávala najevo, že by to bylo možné. Co na to říkáte?
Ano, ona by byla pro změnu výše trestu. Ale už tam není a stejně neměla ze své pozice pravomoci k otevření nějakého případu. Otevřít případ může soudce. Ministryně může jen vyjádřit svůj názor. Jiné je to u prezidenta. Ten smí udělit milost anebo i snížit trest.

Zkoušeli jste požádat prezidenta o milost?
Zkoušíme to u každého z prezidentů. Od té doby, co bratr utekl z Mírova, leží na Hradě žádost o milost. Když byl prezidentem Václav Havel, byla jsem na Hradě za paní ředitelkou Kanceláře prezidenta republiky. Ta byla rozumná a při jednání o obnově řízení dokonce svědčila ve prospěch bratra. Tehdy ji soudce Bouček označil za nedůvěryhodného svědka, což o něčem vypovídá. To není normální. Tento člověk nikdy neřekne: Já jsem se zmýlil. Soudci jsou dnes neomylní, jsou to nadlidi a ti chyby nedělají.

V jakém smyslu?
Když se ty vraždy v Plzni v devadesátém třetím staly, stály tam proti sobě dva gangy policajtů a justice do toho mohla být tehdy také zapletená. Ale nevím to. Oni potřebovali nějakého obětního beránka a teď mají strach, co by vyšlo najevo, kdyby se případ znovu otevřel. Je také hodně divné, že když bratr utekl z Mírova, policie už pátý den věděla, kde je. A stejně měsíc dělala, že pátrá. To přiznal i kriminalista, který věc šetřil. Bratrův spoluvězeň mu na Mírově řekl, kde bratr po útěku je.

Myslíte si, že váš bratr byl akorát ve špatný čas na špatném místě a mohl místo něj sedět kdokoliv jiný?
Já nevím, ale domnívám se, že když byl při útěku z příbramské věznice, že se jim hodil. Potřebovali někoho takového. Přece by za 100 tisíc korun nezabíjel tři lidi, když měl doma pod kobercem 300 tisíc korun.

Co současný prezident? Jak se dívá on na případ Kajínek?
Myslím si, že Miloš Zeman na případ mého bratra kouká rozumně, ale on se zasekl, že milosti prostě dávat nebude.

Máte bratra už drahně let ve vězení. Komunikujete mailem nebo dopisy?
Dávno žádal o počítač, ale nepovolili mu ho. Dopisujeme si tak, že on mi napíše a já mu obratem odepisuji. Dřív, když jsem byla zdravá, tak jsme si psali denně. Ale jsem po meningoencefalitidě, jemná motorika vázne, takže mu píši tak jednou týdně. Na návštěvu za ním můžu jednou za měsíc nanejvýš na dvě hodiny. Víc ne. Vidíme se přes plexisklo a mříže, mluvit spolu můžeme jen pomocí sluchátka. Jeden bachař stojí za ním, druhý za mnou. O žádné soukromí nejde.

Váš bratr říká, že žije na WC. Co tím vlastně myslí?
To je proto, že v místnosti cely je záchod a umyvadlo. Cela má asi 2 x 3 metry. Jelikož sedí na doživotí, je tam sám a je vlastně na samotce. Ale to moc problém pro bratra není. Vezměte si, že byste byli zavření dlouhou dobu v místnosti s člověkem, který vám nesedí, tak je to ještě horší než být sám. Bratr má denně nárok na hodinu vycházky na dvoře věznice, který má vysoké betonové zdi, kam ani sluníčko nejde, jak jsou vysoké. Může se tam trochu pobavit se spoluvězni, pokud se s nimi setká.

Z nařízení soudu Jiří Kajínek „cestuje“ po věznicích, že?
Byl v Karviné, na Mírově, někde u Jablonce, na plzeňských Borech, teď je ve Valdicích. Takhle koluje po vězeních jen můj bratr. V noci ho bez varování vzbudí a odvezou ho. Převoz je horší, než když vozí zvířata. Posadí ho do zavřeného auta bez oken a ventilace. Sedí na železném sedadle, celý spoutaný řetězy. To je šílené. Pro bratra je samotný převoz vždy strašně stresující. Převáželi ho i mezi Mírovem a Valdicemi, protože se ve Valdicích opravoval plot.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Váš bratr je nejoblíbenější vězeň v zemi. Projevují mu sympatie i bachaři?
Mezi bachaři jsou taky normální lidi. Myslím si ale, že většina lidí tuhle práci dělá, protože v normálním životě nemá šanci projevit svou nadřazenost. Ale v tom filmu to bylo ukázáno docela jasně. Takoví jsou i policajti. Někteří, neříkám, že všichni.

Co dělá? Čte?
Jistě, čte tisk. Za den stihne několik deníků. On je od dětství čtenář. Já nečtu nic, ale on ano. Když nic jiného, v každém vězení je knihovna. Bratr také rád hraje počítačové hry. Když na trh přišla konzole Playstation 3, tak jsme mu ji za 16 tisíc koupili a k tomu i televizi. Povolili, že mu to můžeme koupit a poslat. Ale páni bachaři playstation rozbalili a zkoumali, jestli tam není nějaká vysílačka nebo já nevím co. Pak řekli, že mu ho nedají, protože playstation má připojení na internet. Je to paradox, bratr přípojku na internet nemá. Vrátili nám konzolu poškrábanou, takže nám ji v obchodě nevzali zpět. Vypadala, že ji měsíc používali k hraní bachaři.

Televize mu zůstala?
Ta ano. Ale jsou na ni ve vězení omezení. Musí mít maximálně 50 centimetrů úhlopříčku, tahle měla 51. Nelíbilo se jim to, nakonec ji bratrovi nechali. Má ji za mřížemi, nesmí na ni sahat. Když je večerka, vypnou proud. Film nefilm.

Loni mu vydavatelství Fragment vydalo knihu. A podle jeho osudů vznikl film Kajínek. Jak se mu líbil?
Líbil se mu, poslali jsme mu i DVD. Dokonce za ním byli ve vězení herci i režisér Petr Jákl. Bratr předem věděl, jak bude film vypadat, tvůrci to s ním konzultovali.

Je bratr „boháč“? V Hollywoodu za autorská práva z filmů dobře platí...
Co se týče filmu, tak tam nějaká dohoda ohledně peněz byla, ale ještě mu prý za ten film ani nezaplatili. Takže žádné veliké peníze nemá. Ale já se na to neptám, peníze nejsou důležité.

Pracuje bratr nějak?
To by ho museli pustit ven a museli by ho hlídat čtyři bachaři se psem. Práce mu nechybí, protože odepisováním na dopisy vlastně pořád pracuje. A když má deprese, tak cvičí.

Fyzičku měl vždycky dobrou, to ukázal i jeho legendární útěk z Mírova. Je mu ale pětapadesát, nejdou na něho neduhy středního věku?
Bratr cvičí především proto, že v mládí měl zlomenou krční páteř. Doktoři řekli, že bude mít pořád bolesti. On na to konto začal cvičit, aby se udržoval fit. Cvičení má u něj také kladný vliv na psychiku. Takže i když mu třeba někdy nedovolí jít do posilovny, tak cvičí na cele. A neduhy? Po padesátce chátrá tělesná schránka všem. Přiměřeně věku.

Jakou má bratr životosprávu? Posíláte mu třeba do vězení buchty?
Je nekuřák a abstinent. A nepije ani kafe. Má rád sladké a maso. Všechno, co je dobré. Ale balíček mu můžu poslat jen dvakrát do roka a maximálně do pěti kil. A tam se toho vejde minimum. Do balíčku nesmíte dát nic, co doma vyrobíte. Vše musí být v originálních baleních. Na co bych tam dávala kupovanou bábovku. To je nanic. Někde psal, že by si strašně rád dal pečenou kachnu. A myslím, že z vydavatelství Fragment mu ji přivezli do Valdic. Ve vězení mu ji samozřejmě nedali.

Jaká je ve vězení strava?
Určitě výborná (smích). Může nakoupit v kantýně. Výběr je ale omezený. Jsou tam potraviny, které si vězeň nesmí koupit. Ty si tam mohou kupovat jen bachaři. Bratr míval i sto kilo, ale byl obalený svaly. Teď se mi zdá, že trochu zhubnul.

Může ve vězení studovat?
Rád by vystudoval práva, jenže ve vězení jako trestanec nemá šanci.

Čím pro vás bratr je?
Bratr je můj jediný příbuzný, který mi přináší radost a zároveň bolest. Tady jsme trávili dětství, a to bylo něco úžasného (rozhovor se uskutečnil na chatě Miluše Kajínkové – pozn. red) . O prázdninách jsme celé dva měsíce byli v přírodě. Náš tatínek nebyl rybář, ale pan rybář. Miloval přírodu a hodně toho mě i bratra naučil. Jirka zachránil na rybníku spoustu lidí, kteří se topili, ani nám to neřekl. Když jsme chodili na základní školu, onemocněli jsme nastejno a nemoc jsme si užívali (smích). Mám ještě syna, ale to je spíš bolest. Žije ze dne na den. Nepřemýšlí, co bude zítra.

V Japonsku po letech vězení pustili jejich „Kajínka“, když se prokázalo, že je nevinný. Věříte, že se to jednou obrátí a vyjde na svobodu?
Víte, naděje umírá poslední. Třeba v Americe je běžné, že po letech propustí vězně a soudci přiznají, že se mýlili. Ale já jsem spíše skeptik. Moc tomu nevěřím. Ale byla bych ráda, kdyby se to nějak prolomilo.

15 let od útěku

Jiří Kajínek uprchl z věznice Mírov 29. října 2000 klem 18:15 hodin. Je zřejmě jediným vězněm, jemuž se podařilo z tohoto kriminálu utéci. 8. prosince 2000 ho chytili policisté z Útvaru rychlého nasazení v bytě pětinásobného vraha Ludvíka Černého, člena gangu orlických vrahů, který si odpykává doživotí. Kdyby Kajínka pustili z kriminálu, jedna starší paní z Prahy by mu zajistila bydlení. I novinář Josef Klíma mu nabízel byt.

Řada lidí v Prachovicích podepsala petici požadující pro něho milost...
Lidi, co Jirku znají, proti němu nemůžou říct křivý slovo. Jirka v životě nikomu neublížil. Nepral se, nebyl agresivní. Když se pral, zastával se slabšího. Známí, se kterými kamarádil, ho měli rádi. Moje kamarádky mu říkali bratr, ne Jirka Kajínků. Empatie mu není cizí a nikdy nebyla. Je o tři roky mladší než já, takže měl své kamarády.

Někdo prohlásil, že by měl mít v Prachovicích pomník. Co vy na to?
Je to hloupost a nesmysl. Média se toho ráda chytají.

Má stále zástupy fanynek, které mu projevují svoji náklonnost?
Je jich pořád dost. Já ty ženy neznám, neznám jejich motivaci. Rozhodně jsou mezi nimi slušní lidé, kteří to myslí vážně. Slyšela jsem, že by mu jedna starší paní z Prahy v případě, že by ho pustili z kriminálu, dala byt a zajistila mu bydlení. I Josef Klíma mu nabízel byt.

Chystáte se bratra v nejbližší době navštívit? Blíží se Vánoce.
Nemáme je rádi, nedržíme je. Ale na narozeniny si s bratrem popřejeme. Svátky slavíme, když my chceme a ne pokud jsou shora nařízené.

  • Nejčtenější

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U roubenky v Hlinsku spadla žena do jímky, praskly pod ní desky

O velikém štěstí může hovořit žena z Hlinska na Chrudimsku, kterou ve středu ze septiku vytahovali hasiči. Vyvázla jen...

Záhada děr, které drolí play off. Vězí za nimi úspory, teplo, či šlendrián?

Premium U nevelké díry v ledu se koná velká debata. Rozhodčí, ledaři, kapitáni obou týmů debatují, občas zavtipkují, ale nejvíc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ŘSD chce zrychlit výstavbu D35, úsek s tunelem by mohl stát už v roce 2026

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) změnilo termíny výstavby dvou úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji u Vysokého Mýta a...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Arnošt se na Labe letos nevrátí. Výletní loď je v horším stavu, než se čekalo

Výletní loď Arnošt z Pardubic, která jako jediná v Pardubicích zajišťuje plavby po Labi, by se mohla vrátit na vodu na...

Tornádo i obří vysavač. Hlinsko buduje centrum zaměřené na planetu Zemi

Administrativní budova někdejší hlinecké Ety získá novou náplň. Ve zbývajících patrech nad obnoveným odborným učilištěm...

U roubenky v Hlinsku spadla žena do jímky, praskly pod ní desky

O velikém štěstí může hovořit žena z Hlinska na Chrudimsku, kterou ve středu ze septiku vytahovali hasiči. Vyvázla jen...

Začíná Festival smíchu. O Komedii roku bojují Dejvice i Činoherák

Východočeské divadlo Pardubice hostí potřiadvacáté soutěž nejlepších divadelních komedií. O titul se utkají soubory z...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...