Primátor Charvát: Teslu chci prodat. A mít odstup od hokejového klubu

  17:17aktualizováno  17:20
Primátor Pardubic Martin Charvát má za sebou čtvrtinu volebního období. Politik se vyhnul skandálům a nemusel bojovat o udržení radniční koalice, jak se stalo v jiných městech jeho mnoha kolegům z politického uskupení kolem Andreje Babiše. Nejvíce se zatím zmýlil v odhadu šancí hokejového Dynama v sezoně.

Primátor Martin Charvát. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Už více než rok je primátorem Pardubic Martin Charvát z hnutí ANO. Rozjezd neměl zdaleka ideální. Postavil se do čela politických nováčků, a toho často oprávněně využívali matadoři z opozice, kteří si někdy až moc užívali neznalosti následovníků.

Jednání zastupitelstva se však pomalu dostávají do normálu a emoce se zklidňují. Navíc tým kolem primátora se zatím vyhnul nějakým větším koaličním sporům či skandálům. S trochou nadsázky se tak dá říct, že největší minelu Martin Charvát předvedl na předsezonní tiskového konferenci HC Dynamo, kde se ptal sportovního manažera klubu Dušana Salfického, zda může zveřejnit, co mu kolega radní slíbil.

„Dušan nám, představenstvu klubu, slíbil medaili a já mu věřím,“ uvedl v září primátor a s ohledem na výsledky hokejistů se prognóza nejeví jako příliš přesná.

„Hodně lidí se mě ptá na klub, co se v něm děje a v čem je problém. Já však často ty dotazy otáčím a ptám se já jich. Vím, že jsem v představenstvu HC Dynama, ale jsem také primátor, a tak se snažím udržovat si odstup. Kdyby bylo město většinovým majitelem, tak věřte tomu, že bych byl v aréně každý den,“ řekl Charvát.

Jak zatím funguje váš tým náměstků? Vaši předchůdci měli vždy jednu takovou černou ovci, kterou třeba během funkčního období vyměnili...
Zatím musím kolegy pochválit, a to všechny čtyři. To, že tady ještě vůbec sedím, je zásluhou i jejich práce. Nemám důvod ke stížnostem a věřím tomu, že toho ještě dost stihneme zvládnout.

S tím souvisí otázka na náměstka Jana Řehounka, který bude za ANO v říjnu kandidovat na hejtmana a může vám tak z úřadu odejít. Chystáte se na to?
Už se o tom bavíme, přemýšlíme o tom. Kdybych tvrdil cokoliv jiného, tak by to byla lež. Zatím chystáme nějaké varianty, chci jich mít na stole minimálně pět tak, abych si mohl pohodlně vybrat. Ale chci počkat až na to, jak krajské volby dopadnou. Pokud Jan Řehounek skutečně odejde, musíme si společně s koaličními partnery sednout a najít ideální řešení v rámci smlouvy.

Jak často jste ve styku s lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem?
Občas se vídáme, není to každodenní kontakt. Tím, že právě Jan Řehounek je členem předsednictva hnutí, tak je spíše on v kontaktu s vedením ANO. Většinou se vidíme tedy třeba na schůzkách s primátory a podobně. Když je ale potřeba, tak řešíme věci společně a přímo.

Hnutí ANO v povolebním výboji i přes vítězství ztratilo mnoho radnic. Ocenilo vedení hnutí, že jste si Pardubice poměrně v klidu pohlídal?
Ano, celé vedení hnutí tuhle věc ocenilo. Jak Andrej Babiš byl rád, tak třeba i místopředseda Jaroslav Faltýnek to chválil. Nebyla to samozřejmost, což jsme viděli na mnoha místech v republice. Vychází to z toho, že jsme v Pardubicích zvládli dát dohromady organizaci, která dobře funguje.

Na stole nyní máte hodně projektů, které Pardubice potřebují dotáhnout do nějakého konce. Začal bych třeba otázkou na třídu Míru, kde to vypadá, že se budete s firmou Syner soudit o konečnou cenu díla.
Ty návrhy, které nám předkládá firma Syner, jsou pro nás stále nepřípustné. Ani jedna strana se zatím stále nepohnula ze své pozice. Za sebe stále opakuji, že radnice nemůže někomu platit za to, co nepostavil. Těším se na rozhodnutí soudu, které ukáže, jestli je klíčová celková cena za projekt, nebo je na místě platit jen ty věci, které se skutečně postavily. Já věřím v selský rozum, který říká, že by měla vyhrát druhá varianta.

Dá se počítat s tím, že firma bude argumentovat celkovou cenou díla a že v případě úspěchu bude chtít po městě odškodnění. Nemáte z toho obavu?
Tak stát se to může, právníci firmy Syner nás na to upozorňují. Já jim ale na to odpovídám, ať tedy jdou a dodělají ty věci, které v projektu byly, ale fakticky se vůbec nepostavily. Pokud chtějí zaplatit celé dílo, tak ať ho tedy dodají.

Potíže se řeší i v Tyršových sadech, kde je problém s vysokou hladinou spodní vody. I tady dojde na soud se stavební firmou?
V sadech bych tu situaci vnímal jinak. Tam se zástupci firmy BAK dál komunikujeme, jednáme spolu, nikdo od stolu neodešel. Oni říkají, že z jejich strany je dílo v pořádku, a z toho tedy plyne, že by mohlo být pochybení na straně projektanta. Hledáme tedy nějaké řešení, teď jde podle mne o to, srovnat tamní chodníčky, počkat, až doroste všechna vegetace, která tam je, a pak si říct co dál. Na druhou stranu je potřeba si říct, že v parku bude vždy po dešti mokro. Je pod hladinou Labe a to musíme respektovat. Ale stále doufám, že lze současnou situaci v Tyršových sadech vylepšit.

Jak to vypadá s prodejem bývalé továrny Tesla? Je možnost, že ji už brzy získá a využije nějaký soukromý investor?
Stále pracujeme na materiálu, který by měl zamířit v únoru do zastupitelstva. Platí, že areál chceme prodat. Město má až příliš zbytného majetku, který nás každý rok stojí dost peněz, takže je na čase se nějakého zbavit. Není účelem, aby se město chovalo jako developer, myslím si, že firmy mají větší šanci dát Teslu dohromady a smysluplně využít. My určitě budeme dbát na to, aby součást řešení byla i nová křižovatka u nemocnice nebo nový sjezd na rychlodráhu.

Martin Charvát

primátor Pardubic

Narodil se 7. února 1973 v Kolíně. Po absolvování gymnázia v Českém Brodě vystudoval Fakultu stavební Českého vysokého učení technického v Praze. Poté působil jako stavbyvedoucí či výrobní ředitel firmy VCES, člen představenstva Eko Carbo - WHA nebo jako výrobní ředitel společnosti První stavební Chrudim. V Pardubicích poprvé kandidoval v komunálních volbách 2010 v obvodě Rosice nad Labem, kde také s rodinou bydlí. Jako člen ODS ale příliš neuspěl. Nicméně se po volbách stal ředitelem společnosti Rozvojový fond města Pardubice, který se stará třeba o pasáž nebo Tipsport arenu. Primátorem byl zvolen na podzim roku 2014. Je ženatý a s manželkou Šárkou mají dva chlapce. Mezi jeho záliby patří třeba to, že v pětatřiceti letech si prý splnil klukovský sen a začal hrát hokej. Za hlavní zálibu považuje rodinu a společné turistické výlety.

Kdy tedy myslíte, že byste mohli prodávat Teslu?
Věřím, že už ve druhém čtvrtletí budeme blízko a že budeme moci dát konkrétní nabídku.

Masarykova kasárna na Dukle budou mít podobný osud?
Upřímně řečeno tento problém jsme zatím odložili. Stále tam některé části patří armádě a je to celkově o něco složitější. Těch možností je navíc v případě kasáren mnohem více. Může tam být bytová výstavba, umím si představit i komplex úřadů. Má se tam stavět nový úřad práce, nakonec by tam mohla být i nová centrální radnice, pokud se nedomluvíme jinde. Navíc si myslím, že nyní to není žádný velký strašák, jakým je už hodně zdevastovaná a dlouho opuštěná Tesla. Není to prostě teď úplně téma dne.

  • Nejčtenější

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Oprava stadionu zkouší pevnost radniční koalice, politici se nemohou shodnout

Opravit, či neopravit Letní stadion minimálně za půl miliardy korun? To je zásadní otázka, která nyní hýbe vedením...

Řidič dodávky v pěší zóně porazil hydrant, kamufláž mu nevyšla

Smůlu měli dva zásobovači rychlého občerstvení v Pardubicích, kterým se na třídě Míru ve čtvrtek vymstily hned dva...

Sázejícím tipy nevyšly, věřili hlavně loňskému vítězi Velké pardubické

Další díl Velké pardubické už je dopsaný. Spokojeny jsou po něm sázkové společnosti, kterým pomohla smůla loňského...

V centru Pardubic řádí travič psů, uzeniny plní zřejmě jedem na krysy

V centru Pardubic zřejmě někomu došla trpělivost s volně pobíhajícími psy, a tak začal konat. Strážníci našli na...

Nájemní dům Brandýs nad Orlicí
Nájemní dům Brandýs nad Orlicí

Lázeňská, Brandýs nad Orlicí, okres Ústí nad Orlicí
3 990 000 Kč

Najdete na iDNES.cz