Svitavy zavedly romské hlídky, mají řešit konflikty a jít příkladem

  14:27aktualizováno  14:27
Svitavy se staly druhým městem v Pardubickém kraji, kde začali městským strážníkům pomáhat romští asistenti. Jejich cílem je zejména udržovat pořádek v rizikových částech města, bránit ničení majetku nebo uklidňovat spory mezi sousedy.

Roman Bykar a Filip Giňa - romská hlídka ve Vysokém Mýtě se stala inspirací pro Svitavy, kde se rozhodli, že vyzkoušejí stejný model. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Snažíme se prostě na bezdomovce a další osoby působit i jinou formou než policejní, aby respektovali běžné normy, které jsou pro většinu lidí samozřejmostí," uvedl velitel svitavské městské policie Karel Čupr.

Je to podle něj alespoň malý krůček k tomu, aby tihle lidé prostřednictvím "svého" člověka pochopili, že je třeba dodržovat základní pravidla.

Ve Svitavách se nový asistent pohybuje především v Lačnově a Lánech. Podle koordinátora prevence kriminality ve městě Ericha Stündla nejde jen o vysokou koncentraci Romů v těchto lokalitách.

Fotogalerie

Asistent ve spolupráci se strážníky dohlíží na pořádek i v dalších částech města, například ve veřejných budovách nebo sportovištích.

Dohlížet na místa, kde je nejvíc problémů, by podle velitele Čupra samozřejmě mohli i samotní strážníci. Zároveň dodává, že Romové jsou schopni daleko lépe komunikovat s někým, kdo pochází z jejich vlastních řad.

Stündl také uvádí aktuální případ, proč se romské hlídky Svitavám vyplatí. "Vykázaly bezdomovce popíjející v prostorách multifunkčního kulturního centra Fabrika a bez problémů jej poslechli," řekl.

"Práce se mi líbí. Potkávám se s novýma lidma, navíc rád pracuju venku. Dneska jsem třeba hlídal ukradené zábradlí a v nemocnici jsem řešil případ bezdomovce, který se tam zabydlel a nechtěl jít pryč," řekl Filip Roshan, nový pomocník strážníků.

Důvod, proč se k ministerskému programu ve Svitavách připojili, vysvětluje Stündl jednoduše. "Sháněli jsme informace od kolegů z Vysokého Mýta, kde působí dva asistenti od loňského září a kde jsou s nimi náramně spokojeni. Takže nebylo proč váhat," dodal.

Konec šarvátek mezi dětmi

O tom, že je třeba při začleňování do většinové společnosti začít právě u "drobností", je přesvědčen i velitel Městské policie ve Vysokém Mýtě Jaromír Antl. Ten na několikaměsíční spolupráci se dvěma asistenty nedá dopustit.

"Neděláme si iluze, že jejich činnost okamžitě nějak výrazně sníží závažnou kriminalitu. Časem se ale jejich činnost určitě příznivě projeví," soudí Antl.

Asistenti ve Vysokém Mýtě se například ráno i odpoledne pohybují v okolí škol a dohlížejí na to, aby nedocházelo ke konfliktům mezi dětmi z romských komunit s těmi ostatními.

"Právě k drobným šarvátkám mezi oběma skupinami před příchodem asistentů docházelo poměrně často, teď se ale situace výrazně mění," dodal velitel.

Kromě toho mohou jít asistenti coby civilní zaměstnanci městské policie příkladem ostatním členům své komunity.

"Nejen tím, že je budou upozorňovat na nešvary a nepřístojné chování, ale i tím, že se mohou vzdělávat, zvyšovat si kvalifikaci a stát se rovnocennými členy většinové společnosti. A žít podstatně lépe, než si žijí dosud," dodává velitel vysokomýtské městské policie Antl.

K programu se hodlají od dubna přidat také v Pardubicích.

"Jde nám především o lokalitu v Husově ulici, kde bude asistent k dispozici městským strážníkům po celou svoji pracovní dobu," uvedla manažerka prevence kriminality na pardubickém magistrátu Libuše Buchtová.

Tento krok vítá terénní pracovník pardubického sociálního odboru Branislav Štefanča. Husovka je problém dlouhodobý a instalace stálého asistenta by mohla situaci v lokalitě s veskrze problémovými nájemníky značně vylepšit. "Jak to ale bude doopravdy, na to si musíme počkat," dodává Štefanča.

Romští asistenti nejsou něčím úplně novým. Před jejich současným působením u městské policie již fungovali jako součást týmů na sociálních odborech radnic, které se staly pověřenými úřady.

Tam bylo jejich úkolem zejména zajišťovat kontakt mezi romskými rodinami a školou, nebo pomoc při jednáních na úřadech.

"Pracovali jsme také s dětmi z dětských domovů a učili je základním dovednostem, které budou v životě potřebovat, hospodařit s penězi a řadu dalších, pro běžnou populaci samozřejmých věcí," vzpomíná na své působení asistenta Jozef Gábor z Lanškrouna.

Výjimkou podle něj nebyly ani případy, kdy pomáhali mladým Romům dostat se ze závislosti na drogách nebo alkoholu. "Práce to nebyla jednoduchá. Člověk se musel vcítit do jejich mentality, přizpůsobit se jejich mluvě i zvyklostem a mít s nimi trpělivost," dodal Gábor.

Program romských asistentů na sociálních odborech skončil s příchodem ministra Jaromíra Drábka kvůli nedostatku financí. Peníze totiž ministr převedl na sociální ochranu dětí.

Nejčtenější

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Další z rubriky

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Chci naše rozdělené město spojit, říká starosta Žamberka

Městský úřad Žamberk.

Přestože Nezávislí s podporou ODS vyhráli komunální volby v Žamberku, bývalý dlouholetý starosta Jiří Dytrt už o své...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Najdete na iDNES.cz