Šoféři vyměňují řidičské průkazy, někde na úřadech čekají i půl hodiny

  13:45aktualizováno  13:45
Ještě tisíce motoristů z Pardubického kraje by měly zamířit na úřad kvůli povinné výměně řidičských průkazů. Další stovky šoférů mají řidičák propadlý. Přitom od července je výměna dokladů jednodušší. Není nutné ji vyřizovat v místě trvalého bydliště, průkaz vymění všechny obce s rozšířenou působností.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Chrudimi si letos vyměnilo řidičský průkaz už více než 6 700 šoférů. A úředníci očekávají, že ještě tak čtyři tisíce jich letos dorazí. Na úřad si pro nový průkaz přicházejí i motoristé z jiných okresů.

„Od 1. července tuto možnost využilo již 240 'přespolních’ řidičů, 97 z nich bylo z Pardubic. Ti využívají naše služby cíleně, a to hlavně kvůli menším čekacím dobám oproti pardubickému magistrátu. Tam se čekací doba před částečným rozvolněním působnosti pohybovala i okolo tří až čtyř hodin,“ uvedla vedoucí oddělení evidence řidičů v Chrudimi Petra Pinkeová.

„Přitom Chrudim se ve statistice za celou republiku objevuje v první dvacítce v počtu přijatých žádostí, a to i před některými krajskými městy,“ doplnila.

V Chrudimi je nyní průměrná doba čekání na výměnu řidičáku dvacet minut. Šoféři mají možnost objednat se online, což je oblíbené a využívané také v Pardubicích. Tam je ale průměrná čekací doba pro neobjednané skoro dvakrát tak dlouhá.

„Podle našich statistik byla průměrná doba čekání žadatele 38 minut, průměrná doba obsluhy osm minut a průměrná doba výroby řidičského průkazu ve Státní tiskárně cenin přibližně deset dnů. Na magistrátu je možné se na podání žádosti o vydání řidičského průkazu či jeho vyzvednutí online objednat. Tato možnost je využívána velmi často,“ řekl vedoucí odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa.

Od letošního července se změnil postup vydávání řidičáků. Žadatelé o vydání řidičského průkazu nemusejí dokládat papírovou fotografii, nyní se pořizuje digitálně přímo na úřadě, stejně jako podpis žadatele.

Papírovou fotografii je nutné doložit pouze k vydání mezinárodního řidičského průkazu. „Občan může požádat o vydání řidičského průkazu v kterékoliv obci s rozšířenou působností v České republice, tamtéž ale musí také nový doklad vyzvednout,“ vysvětluje Bakajsa.

Řidiči se objednávají online

Této možnosti využívají řidiči také ve Svitavách. „V současnosti je průměrná doba pro výměnu řidičského průkazu dvacet dní. V letošním roce bychom měli vyměnit ještě 670 průkazů, 1 771 už bylo vyměněno,“ uvedla mluvčí města Lucie Macášková. I tam se mohou zájemci objednat online.

Asi největší pohoda panuje na úřadě v Litomyšli. „Řidiči mají u nás možnost objednat se na výměnu online, zatím tuto možnost nevyužívají, a to zřejmě z důvodu, že úřední hodiny máme každý den v týdnu a klienty odbavujeme průběžně bez velkého čekání,“ uvedl mluvčí tamní radnice Michele Vojáček.

V celé republice má v současnosti propadlý řidičák necelých 300 tisíc lidí. „Pokud motoristé nepožádají o nový doklad včas a budou řídit i po uplynutí jeho platnosti, riskují pokutu za řízení bez platného řidičského průkazu,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Za tento přestupek hrozí na místě pokuta až do výše dvou tisíc korun, ve správním řízení ještě o pět set korun vyšší. Výměna řidičského průkazu je zdarma a lze o ni žádat už tři měsíce před vypršením platnosti.

Nový doklad je pak připraven do dvaceti dnů. Jediné, za co se připlácí, je zrychlená výroba do pěti dnů, která vyjde na pět set korun. O nový průkaz lze zažádat i v případě, že ten starý už propadl.

Přesto v současnosti nosí v peněžence neplatný průkaz 286 tisíc řidičů, kteří si ho měli vyměnit už loni. Je nutno ale dodat, že téměř polovina z nich spadá do věkové kategorie starší 61 let, a je tak otázka, zda-li mají jeho obnovu v plánu.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Další z rubriky

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

Nehoda čtyř aut blokovala tah na Moravu, silnici zasypaly součástky

Řidiči vyvázli s lehkými zraněními.

Hromadná nehoda dvou osobních a dvou nákladních aut blokovala několik hodin dopravu v Opatovci na Svitavsku. Silnici...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz