Kraj od října zavádí slevy na jízdném, s Hradcem se rozchází ve zlém

  8:13aktualizováno  8:13
Rozvodem končí spolupráce dvou krajů na společné regionální dopravě prostřednictvím společnosti Oredo. Pardubický kraj si bude dopravu dirigovat sám, podíl v Oredu prodá Královéhradeckému kraji.
Od října se cestující v regionální dopravě dočkají slev na jízdném.

Od října se cestující v regionální dopravě dočkají slev na jízdném. | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Krajští radní ve čtvrtek odsouhlasili systém slev na jízdném. Po dlouhých dohadech si tak senioři a studenti například koupí odbavovací elektronickou kartu za nižší ceny. Slevy budou platit od prvního října.

"Pokud chceme, aby nový systém fungoval, bylo potřeba lidem nabídnout nějakou motivaci. Nový tarif počítá se zavedením slevy ve výši padesát procent na jízdném pro seniory nad 70 let, kteří si pořídí kartu," uvedl k novému systému náměstek pardubického hejtmana Jaromír Dušek.

Vedle toho krajští radní odsouhlasili snížení pořizovací ceny nové čipové karty Iredo pro děti, žáky, studenty a seniory ze 150 korun na 80 korun.

"I toto je podstatný motivační prvek. Navíc garantujeme pětiprocentní slevu z jednotlivého jízdného při platbě novou bezkontaktní elektronickou kartou," dodal Dušek. Studenti k tomu budou i nadále využívat běžné žákovské a studentské slevy.

Kraj však stále kritizuje obslužný systém Oreda. Společná firma Pardubického a Královéhradeckého kraje podle Duška zavedla nedostatečný počet odbavovacích míst. A ta údajně mají otevřeno obvykle jen do třinácti hodin.

"Systém nutí budoucí cestující, aby si vzali neplacené volno nebo dovolenou, dojeli se žádankou na ta místa a za dva týdny si přijeli vyzvednou kartu," řekl Dušek.

Společná akce dvou krajů končí vzájemnou nevraživostí

Celá jednání o slevách provázela rozepře mezi dvěma kraji. Obě strany se navzájem viní z neochoty se dohodnout. "Hradec prosazoval pro nás těžko představitelnou podobu slev," říká Dušek.

Zároveň kritizuje vedení Oreda, které označuje za neschopné. Stejně tak je mu trnem v oku osoba poradce společnosti Oredo Luďka Bárty, který pracuje pro společnost jako poradce a zároveň je spolumajitelem dopravní firmy Audis bus, což je podle Duška jasný střet zájmů.

Hradecký kraj však Duškovu kritiku nesdílí. "Žádný cestující, který dosud čerpal slevy ve veřejné dopravě, o tyto výhody nepřišel," řekl mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

A ředitel společné firmy Oredo Jiří Král navíc poukazoval na postup Pardubického kraje při tvorbě systému regionální dopravy, který označil za nekonstruktivní a despotický.

Vrcholem sporu pak bylo poslední jednání valné hromady Oreda, kdy Královéhradecký kraj zablokoval schválení programu, a zabránil tak projednání některých navržených bodů.

"Cílem jednání poslední valné hromady měly být především změny v personálním obsazení vedení této společnosti. Tím by však celkově utrpěla koncepčnost a promyšlenost dřívějších kroků," uvedl Dioszegi.

Po této poslední kapce hradecký hejtman Lubomír Franc přišel s nabídkou, že od Pardubického kraje koupí jeho podíl ve společné firmě Oredo a tím vlastně ukončí spolupráci na regionální dopravě. Pardubice souhlasily.

"Po obrovských problémech s jízdními řády jsme se rozhodli organizovat regionální dopravu prostřednictvím vlastního oddělení. Nabídce jsme tedy otevřeni," řekl náměstek Dušek s tím, že v Oredu nechal kraj kolem osmdesáti milionů korun.

Odchod od společného projektu dopravy však podle Duška neznamená, že skončí společné přestupní jízdenky na autobusy a vlaky v obou krajích. "Platí i nadále, a to minimálně do konce prosince, lidé mají čas na to, aby se přesvědčili, že elektronická karta poskytuje stejný komfort," dodal Dušek.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Matka zemřela po pádu z koně, dcera žádá milion po národním hřebčínu

Tradiční Hubertovu jízdu letos v kladrubském hřebčíně zakončili honem „na...

Okresní soud v Pardubicích otevřel případ smrti jednačtyřicetileté ženy, která v říjnu 2016 při tradiční Hubertově...

Další z rubriky

Žena se zřítila z hradu Oheb, když šla na záchod. Zranili se i její zachránci

Tři zranění putovali do Chrudimské a Pardubické nemocnice.

V sobotu kolem desáté hodiny večerní se ze zříceniny hradu Oheb zřítila jedna z návštěvnic, která spadla z přibližně z...

Z Mýta na Sibiř. Parta ostřílených autobusáků jede přes půl světa dva týdny

Skupina řidičů má za úkol překonat s autobusy Iveco dlouhou cestu na východ...

Pět tisíc kilometrů. To je vzdálenost, kterou musí pravidelně urazit řidiči z vysokomýtské firmy Iveco, když předávají...

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

Najdete na iDNES.cz