Kraj od října zavádí slevy na jízdném, s Hradcem se rozchází ve zlém

  8:13aktualizováno  8:13
Rozvodem končí spolupráce dvou krajů na společné regionální dopravě prostřednictvím společnosti Oredo. Pardubický kraj si bude dopravu dirigovat sám, podíl v Oredu prodá Královéhradeckému kraji.
Od října se cestující v regionální dopravě dočkají slev na jízdném.

Od října se cestující v regionální dopravě dočkají slev na jízdném. | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Krajští radní ve čtvrtek odsouhlasili systém slev na jízdném. Po dlouhých dohadech si tak senioři a studenti například koupí odbavovací elektronickou kartu za nižší ceny. Slevy budou platit od prvního října.

"Pokud chceme, aby nový systém fungoval, bylo potřeba lidem nabídnout nějakou motivaci. Nový tarif počítá se zavedením slevy ve výši padesát procent na jízdném pro seniory nad 70 let, kteří si pořídí kartu," uvedl k novému systému náměstek pardubického hejtmana Jaromír Dušek.

Vedle toho krajští radní odsouhlasili snížení pořizovací ceny nové čipové karty Iredo pro děti, žáky, studenty a seniory ze 150 korun na 80 korun.

"I toto je podstatný motivační prvek. Navíc garantujeme pětiprocentní slevu z jednotlivého jízdného při platbě novou bezkontaktní elektronickou kartou," dodal Dušek. Studenti k tomu budou i nadále využívat běžné žákovské a studentské slevy.

Kraj však stále kritizuje obslužný systém Oreda. Společná firma Pardubického a Královéhradeckého kraje podle Duška zavedla nedostatečný počet odbavovacích míst. A ta údajně mají otevřeno obvykle jen do třinácti hodin.

"Systém nutí budoucí cestující, aby si vzali neplacené volno nebo dovolenou, dojeli se žádankou na ta místa a za dva týdny si přijeli vyzvednou kartu," řekl Dušek.

Společná akce dvou krajů končí vzájemnou nevraživostí

Celá jednání o slevách provázela rozepře mezi dvěma kraji. Obě strany se navzájem viní z neochoty se dohodnout. "Hradec prosazoval pro nás těžko představitelnou podobu slev," říká Dušek.

Zároveň kritizuje vedení Oreda, které označuje za neschopné. Stejně tak je mu trnem v oku osoba poradce společnosti Oredo Luďka Bárty, který pracuje pro společnost jako poradce a zároveň je spolumajitelem dopravní firmy Audis bus, což je podle Duška jasný střet zájmů.

Hradecký kraj však Duškovu kritiku nesdílí. "Žádný cestující, který dosud čerpal slevy ve veřejné dopravě, o tyto výhody nepřišel," řekl mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

A ředitel společné firmy Oredo Jiří Král navíc poukazoval na postup Pardubického kraje při tvorbě systému regionální dopravy, který označil za nekonstruktivní a despotický.

Vrcholem sporu pak bylo poslední jednání valné hromady Oreda, kdy Královéhradecký kraj zablokoval schválení programu, a zabránil tak projednání některých navržených bodů.

"Cílem jednání poslední valné hromady měly být především změny v personálním obsazení vedení této společnosti. Tím by však celkově utrpěla koncepčnost a promyšlenost dřívějších kroků," uvedl Dioszegi.

Po této poslední kapce hradecký hejtman Lubomír Franc přišel s nabídkou, že od Pardubického kraje koupí jeho podíl ve společné firmě Oredo a tím vlastně ukončí spolupráci na regionální dopravě. Pardubice souhlasily.

"Po obrovských problémech s jízdními řády jsme se rozhodli organizovat regionální dopravu prostřednictvím vlastního oddělení. Nabídce jsme tedy otevřeni," řekl náměstek Dušek s tím, že v Oredu nechal kraj kolem osmdesáti milionů korun.

Odchod od společného projektu dopravy však podle Duška neznamená, že skončí společné přestupní jízdenky na autobusy a vlaky v obou krajích. "Platí i nadále, a to minimálně do konce prosince, lidé mají čas na to, aby se přesvědčili, že elektronická karta poskytuje stejný komfort," dodal Dušek.

Autor:

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

VIDEO: Dealer drog ujížděl před policií v obci 140kilometrovou rychlostí

Policisté naháněli ujíždějícího dealera drog, museli se u toho vyhýbat i...

Drogový dealer se pokoušel ujet svitavským policistům, honičku s nimi ale nezvládl a otočil auto na střechu....

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Čára nakreslená umělci se podobá dopravnímu značení, malování úřad zatrhl

Bílá čára v pardubických ulicích vzbudila u mnohých lidí zájem.

Streetartový počin kuriózně pojali umělci v pardubických ulicích. Bílé čáry nakreslené napříč ulicemi, které měl být...

Další z rubriky

Svitavy vylepší vjezd od Litomyšle, ulici zkrášlí květinovými záhony

Pásy zeleně kolem frekventované výpadovky na Litomyšl by se měly proměnit v...

Výpadovka z Litomyšle je pro řidiče i řadu turistů dnes hlavní vstupní branou do Svitav. Město ji chce nyní proměnit v...

Byl to boj a peklo, říká k plavbě na člunu po moři člen výpravy Monoxylon

Na vydlabané replice pravěkého člunu se dvacet mužů plavilo po řeckých...

Expedice Monoxylon III před nedávnem brázdila vody Egejského moře. Jiří Junek, jeden z členů osádky, ve vydlabaném...

Při přeměně praporu výsadkářů na pluk bude armáda v Chrudimi mocně stavět

Cvičení 43. VPR Chrudim v Ralsku

Chrudimský 43. výsadkový prapor projde do roku 2026 kvůli zvýšení bezpečnosti zásadními změnami. Povýší na pluk a...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz