Referendum o pardubických obvodech bude asi v květnu. Vymýšlí se otázka

  13:30aktualizováno  13:30
Pardubická radnice se chystá na první referendum v historii města. Bude se hlasovat o rozšíření, rušení či zachování městských obvodů. Nyní se rodí otázky, na které lidé odpovědí. Nutná je slušná účast voličů.

Otázkou těchto dní je, jakou otázku pro referendum o městských obvodech vedení města v této budově vymyslí. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Příští pátek schválení referenda o obvodech na ministerstvu vnitra. V úterý 12. března jeho odhlasovaní na zastupitelstvu. A dejme tomu poslední květnový pátek skutečné všelidové hlasování o dalším osudu osmi malých radnic. Takový je harmonogram příprav pardubického referenda.

"Pravidla jsou taková, že referendum musíme vypsat do 90 dnů od jeho oficiálního odsouhlasení. Chtěli bychom stihnout už květnový termín, přece jen v červnu už lidé jezdí na dovolenou," říká šéf zastupitelského klubu ČSSD Jakub Rychtecký, který se na návrhu na referendum aktivně podílí.

Výsledky budou závazné jen při dostatečné účasti

Jeho zájem o účast je logický. Referendum bude platné a závazné pro politiky jen v tu chvíli, kdy dorazí alespoň 35 procent ze 70 tisíc oprávněných voličů. I když vyjádření lidí bude mít váhu i ve chvíli, kdy jich přece jen dorazí méně.

Referendum o obvodech

Může se ho účastnit až 70 tisíc oprávněných voličů. Aby bylo platné, musí být účast alespoň 35 procent. Referendum se bude konat 90 dní od 12. března, kdy ho zastupitelé s největší pravděpodobností schválí. Nyní se tvoří znění otázky či otázek, na které budou lidé odpovídat. Týkat se budou další existence městských obvodů. Těch je momentálně v Pardubicích osm, podobně velký Hradec Králové nemá ani jeden. Díky tomu šetří desítky milionů za budovy a odměny pro zastupitele a starosty. Město vyjde akce na 1,5 milionu korun. Politici ho chtějí brát jako závazné, i když přijde méně lidí.

"Nicméně já doufám, že i pokud by se stalo a hlasování se zúčastnilo méně obyvatel, politická reprezentace vezme názor voličů při dalších jednáních v úvahu," řekla primátorka Štěpánka Fraňková.

Politiky ovšem nyní čeká vůbec to nejtěžší: naformulovat otázky tak, aby byly srozumitelné a taky aby se na základě odpovědí na ně dalo rozhodovat, co dál s obvody.

"Jsem fakt zvědavý, jak se to povede. Třeba nevím, co by se dělo ve chvíli, když by lidé z centra řekli, že obvod chtějí zachovat v dnešním stavu, ale třeba ti z Rosic řeknou, že ho nechtějí. Jak potom budeme při dělbě správy postupovat?" ptá se místostarosta v šestém obvodě Svítkov Miroslav Rubeš.

O spalovně se zároveň hlasovat nebude

Podle Rychteckého s tím však žádný velký problém nebude, navíc znění otázek budou kontrolovat odborníci. "Vše nám bude kontrolovat ministerstvo vnitra. Příští pátek jedeme na konzultaci, aby referendum proběhlo přesně podle zákona," uvedl Rychtecký.

Ostatně kvůli přísným pravidlům na všelidové hlasování museli pardubičtí radní vzdát snahu, aby se při referendu lidé vyslovili i k tomu, jestli chtějí v Rybitví spalovnu chemikálií, nebo ne.

"Obě referenda nelze sloučit, každé má jiná pravidla pořádání. Navíc o spalovně rozhoduje státní správa, a my bychom neměli jak vůli lidí případně prosadit," říká Rychtecký s tím, že politici se na spalovnu zeptají formou ankety. "Když už podobnou akci děláme, bude dobré to využít k získání dalších důležitých informací. Ale otázek nesmí být zbytečně moc."

Pardubice mají momentálně osm obvodů. Už několik let primátoři Pardubic usilují o jejich omezení. Současná šéfka radnice Štěpánka Fraňková by ráda zrušila vyloženě městské obvody (centrum, Dukla, Polabiny, Dubina) a nechala by jen ty okrajové. Slibuje si od toho úspory v řádech desítek milionů ročně. "Současné dělení města je luxusem, na který se těžko hledají peníze," říká primátorka.

Ve Svítkově je zatím klid

Ovšem naopak v šestém městském obvodě skupina lidí chystala odtržení Svítkova a přilehlých obcí od města. I o tom se mělo hlasovat v referendu. Ale nyní se zdá, že lokální hlasování nebude.

"Už dlouho jsem nezaregistroval žádnou aktivitu přípravného výboru. Asi by bylo logické počkat na celoměstské hlasování," uvedl Rubeš ze svítkovské malé radnice. "Asi nemá cenu dělat dvě referenda o stejné věci," dodal k tomu Jakub Rychtecký.

Nejčtenější

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Další z rubriky

Chvaletická elektrárna chce výjimku na škodliviny, hlasuje se ve čtvrtek

Elektrárna Chvaletice

Firma miliardáře Pavla Tykače Sev.en EC požádala pardubický krajský úřad o výjimky, aby po roce 2020 mohla vypouštět...

VIDEO: Zásahovka si přišla pro dealera drog, hrozí mu deset let vězení

Pro dealera drog si přišla zásahovka

Zásahová jednotka zadržela na Orlickoústecku jednatřicetiletého muže, který vařil v pronajatém domě pervitin. Za výrobu...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz