Zápletka v Holicích. Ředitelka řídí manžela školníka. Ten jako radní ji

  8:12aktualizováno  8:12
Není výjimečné, že ředitel školy zaměstná svoji manželku, žádný zákon to nezakazuje. V Holicích v jedné mateřské škole šli dál. Ředitelka zaměstnala jako školníka manžela, který je ale radním města a de facto může svoji manželku řídit.

Ředitelka školky přijala jako školníka svého manžela, který je členem rady města rozhodující mimo jiné o jejích odměnách. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ředitelka Mateřské školy Holubova Lenka Chotěnovská přijala jako školníka svého manžela, který je zároveň členem městské rady za ČSSD. Ta rozhoduje mimo jiné i o odměnách pro ředitelku. Starosta Holic Ladislav Effenberk z ČSSD říká, že to sice není šťastné řešení, ale je legální.

"Řekl jsem ředitelce, že není nejvhodnější přijmout rodinného příslušníka. Odpověděla mi, že v sousední základní škole je školníkem také manžel ředitelky. A to je pravda. Z hlediska zákona je to v pořádku," uvedl Effenberk.

"Nevidím v tom problém a spíše bych řekla, že je to ku prospěchu věci. Pracuju jako ředitelka a manželovi záleží na tom, aby školka fungovala dobře, dělá pro to maximum. Pro mne je to velký přínos," uvedla Lenka Chotěnovská.

Přínos pro rodinu, ale zlá krev ve školce

Chotěnovský sedí v městské radě, která pravidelně schvaluje odměny ředitelům školských zařízení. Pravdou je, že v městské radě sedí i ředitel základní školy Roman Matoušek a ředitelka mateřské školy Dagmar Kulhavá (oba z ODS).

"Když se jedná o platech ve školách, tak se samozřejmě všichni zdržují hlasování," uvedl starosta Ladislav Effenberk.

Zákon to nezakazuje

Zákon dává ředitelům škol volnou ruku Zákoník práce ani jiný právní předpis nezakazuje zaměstnávání manželů či příbuzných v jedné veřejné základní nebo mateřské škole. Ředitelka i manžel (například školník) jsou totiž oba zaměstnanci, z nichž jeden je nadřízený. Jiné by to bylo, pokud by jeden z manželů byl zaměstnavatelem, pak druhý z páru by zaměstnancem být podle zákona nemohl.

Radní obsadil post údržbáře ve školce už před třemi lety, ale podle všeho to dodnes dělá v Holicích a zvláště v samotné mateřské škole zlou krev.

"Nějaké rozpory tam jsou. Na škole mají dvě odborové organizace, v jedné je 14 ze 17 zaměstnanců, ve zbylé jsou tři. Ale atmosféra se tam už postupně zlepšuje," řekl Effenberk.

Lenka Chotěnovská vyhrála výběrové řízení na post ředitelky mateřské školy už před šesti lety. Její manžel byl v městské radě, která návrh výběrové komise potvrdila. "Pokud se jedná o mateřské škole, vždy se zdržuju hlasování," uvedl Radek Chotěnovský.

Před komunálními volbami v roce 2010 byl Chotěnovský bez práce. Jeho manželka se v té době podle svých slov dohodla s dosavadním údržbářem, který měl smlouvu na dobu určitou, že odejde, a na jeho místo přijala svého manžela.

"Na takový post se výběrové řízení nedělá. Manžel je vyučen strojním mechanikem, takže má potřebnou kvalifikaci, je šikovný," řekla.

Manžela bych nezaměstnala, říká krajská radní

Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje odpovědná za školství, by svého manžela podle svých slov ve škole nezaměstnala.

"Být přímou nadřízenou manžela znamená, že se mi špatně rozhoduje a může se i hůř pracovat. Znala jsem však asi tři případy, kdy to ředitelky zvládly," říká Pernicová, která před nástupem na kraj dvanáct let řídila základní školu.

Manželka v roli nadřízené musí být podle ní maximálně profesionální. Neměla by ve škole vypadnout ze své role ředitelky, což je obtížné. "Těžko se uhlídáte. Čím je větší kolektiv, tím je vše sledováno daleko bedlivěji," uvedla Pernicová.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Skončil i u reprezentace. Svoboda pyká za bouračku pod vlivem alkoholu

Gólman Svoboda boural opilý.

O další hokejový džob během pár dní přišel někdejší vynikající brankář Adam Svoboda. Po konci v extraligových...

Další z rubriky

VIDEO: Hasiči ukázali, jak tahali vrtulníkem desítky lyžařů z lanovky

Záchrana uvězněných lyžařů z Bukové hory

Hasiči zveřejnili záběry ze záchrany sedmi desítek lyžařů z lanovky ve skiareálu Buková Hora, na kterou minulý čtvrtek...

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

Najdete na iDNES.cz