Demonstrace proti kácení v Tyršových sadech. (15.5.2012)

Demonstrace proti kácení v Tyršových sadech. (15.5.2012) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Modelky se už svlékat nemusí. Pardubické sady zůstanou tak, jak jsou

  • 5
Demonstrace proti kácení stromů v Tyršových sadech a focení nahých modelek mezi stromy se už zřejmě opakovat nebudou. V bolestech zmítaný projekt obnovy Tyršových sadů dostal další ránu, tentokrát ze strany, odkud by to nikdo nečekal - od radnice.

Radnice požádala o stažení žádosti o sedmdesátimilionovou dotaci z Unie na opravu Tyršových sadů. Šance na velkorysou opravu parku v centru města se tak snížila na minimum.

"V situaci, kdy vítěz z výběrového řízení na rekonstrukci parku odmítl plnit již uzavřenou smlouvu a jednostranně ji vypověděl, pozbývá naše žádost smysl," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Oprava Tyršových sadů

Město chce na stavbu nového parku v centru města za 84 milionů dostat 70 milionů z Bruselu. Dotace ale musí být prostavěny do konce roku 2014. A to už město nestihne, pokud chce vyhlásit nové výběrové řízení spojené se zcela novým projektem. Pomoci mu mohou pouze správci evropských fondů. Ti mohou čas pro čerpání prodloužit o několik měsíců. Do skluzu dostaly stavbu parku protesty lidí, kterým se nelíbilo kácení stovek stromů, ale i postup firmy D. I. S., která nečekaně odmítla stavět. Nyní radní přišli také o povolení ke kácení, bez kterého nelze stavět.

Město se ale podle ní připravuje na podání nové žádosti o dotaci a výběrové řízení na zhotovitele stavby. Brněnská firma D. I. S. skutečně před časem odmítla převzít park k přestavbě s odůvodněním, že radnice coby investor nemá kompletní projektovou dokumentaci.

Následně navíc krajský úřad zrušil městu povolení ke kácení stromů, bez kterého se projekt architekta Jiránka nepohne z místa. „Až budeme mít jasno, podáme novou žádost o dotace. Pak vyhlásíme výběrové řízení na firmu, která práce provede,“ uvedla primátorka.

Radnice ale nemá tolik času, aby mohla čekat na to, kdy bude mít ve věci jasno. Její postup je proto pro předsedu Regionální rady Severovýchod a pardubického hejtmana Radko Martínka nepochopitelný.

Podle něj mělo město požádat o prodloužení termínu, a ne všechno zrušit a začít znova. "Vůbec tomu nerozumím. Jestli to chtějí dělat, tak je pro ně podstatné, zda mají čas," uvedl Martínek.

Peníze z evropských fondů totiž musejí být vyčerpané do roku 2015 a to u u projektu za 84 milionů, jako je právě přestavba parku v centru města, není příliš dlouhá doba. Primátorka Fraňková přitom měla coby koaliční partner současného hejtmana v krajském zastupitelstvu možnost celý postup s Martínkem konzultovat. "Neřekla mi o tom vůbec nic, skutečně postupu města nerozumím," řekl Martínek.

Postup města samozřejmě kritizují také odpůrci přestavby parku spojené s masivním kácením stromů. "Tento vývoj dokazuje, že pokud by město spolu s architektem včas zohlednilo připomínky občanů i odborníků, které byly vznášeny k tomuto záměru od počátku, mohl být již dávno připraven modifikovaný nebo šetrnější projekt, který by získal podporu veřejnosti," uvedl Miroslav Seiner ze sdružení Chráníme stromy.

Radnice si přesto stojí za tím, že zrušení žádosti o dotaci byla poslední možnost, jak dotáhnout obnovu parku do konce. "Nemohli jsme nic jiného dělat, teď záleží na tom, jak se k tomu postaví Regionální rada," řekl náměstek primátorky František Brendl.

Vedení eurofondů však už svůj postoj dávno městu řeklo. Pardubičtí radní dostali čas do začátku září na to, aby předložili nový harmonogram, jak chtějí park s pomocí evropských peněz opravit. Nic takového ovšem nedodali.

Odpůrci se tak mohou radovat, jak jim jde město "na ruku". Z vlastních prostředků se radnice totiž rozhodně nemůže pustit do akce za 84 milionů, při které měla dodavatelská firma instalovat například velké lavičky z tropického dřeva při průměrné ceně šedesát tisíc korun za jednu.

Navíc náměstek Brendl už nyní slíbil, že pokud město stihne udělat nový projekt, bude více respektovat hlasy odpůrců. "Projekt by bylo lepší upravit, aby nevyvolával takový odpor," řekl Brendl.