Lanškroun hotel nechce. Jde do dražby a lidé se bojí vzniku ghetta

  13:30aktualizováno  13:30
Obyvatelé Lanškrouna se obávají možného přílivu nepřizpůsobivých. Koncem srpna se bude dražit hotel Pohoda a není vyloučeno, že se vlastníkem stane realitní kancelář, která tu zřídí bydlení pro problémové lidi. Město se dražby nezúčastní, vzdalo se tak možnosti budoucnost objektu ovlivnit.

Lanškrounská radnice zůstává v klidu, zastupitelé do dražby Pohody jít nechtějí. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Za poslední roky jsem nemovitost nabízel městu několikrát. Upozorňoval jsem na možná nebezpečí. Dokonce jsem byl ochoten výrazně snížit cenu, aby dům nekoupili nějací darebáci, kteří sem nastěhují nejrůznější individua z okraje společnosti," uvedl současný majitel objektu Petr Bednář.

Bednář dům získal v roce 1996 jako součást majetku bývalé Tesly, který koupil. Šestipodlažní budovu s malými úpravami přestavěl na ubytovnu hotelového typu, kterou teď s vyvolávací cenou 7,9 milionu korun v dražbě prodává.

Na zvládnutí přílivu individuí už nemá sílu

"Šest let jsem se snažil Pohodu udržovat v chodu, chránit ji před přílivem bezdomovců a dalších pochybných individuí. Teď už na to ale nemám ani sílu ani finance," vysvětluje snahu budovu prodat její majitel Bednář.

Odmítnutí jeho nabídek i vstup do dražby komentovala starostka Stanislava Švarcová lakonicky: "Zastupitelstvo rozhodlo, že město se dražby nezúčastní."

Námitku, že teď radnice nebude mít jakoukoli možnost další osud budovy ovlivnit, odmítla komentovat. Již před časem nicméně uvedla, že je přesvědčená o tom, že Lanškroun není město, kde by byl nedostatek bytů. "V současné době není zcela aktuální ani domov pro seniory," dodala starostka.

V regionu začínají vznikat ghetta

Problémy s přílivem sociálně slabých lidí nezažívají jen v Ostravě, na severu Čech nebo v Českých Budějovicích. Vybydlené domy a byty kupují realitní kanceláře, které je pak pronajímají nepřizpůsobivým už i v kraji. V poslední době například vzniká ghetto v Hrochově Týnci či ve Starých Ždánicích na Pardubicku. Tam dokonce před nedávnem nechali zazdít autobusové čekárny plné výkalů. Že se dá vzniku podobných excesů předejít, svědčí i příklady z některých dalších měst. Například v České Třebové koupilo město ohrožený dům s padesáti byty, které nechalo na své náklady opravit a poté prodalo řádně platícím nájemníkům. Pro město koupili rizikové objekty také ve Svitavách nebo v Ústí nad Orlicí. Proč se města k tomuto kroku odhodlají? "Při vyšší koncentraci podobných lidí většinou vznikne problém, který se pak jen velmi těžko řeší. Proto je lepší mu raději předcházet," říká českotřebovský starosta Jaroslav Zedník.

Podle informací z úřadu je nicméně skutečnost poněkud jiná. Na vyřízení tu údajně čeká více než šedesát žádostí o přijetí do domova pro seniory.

Další osud Pohody a však na rozdíl od zastupitelů trápí obyvatele Lanškrouna.

"Že se sem mají nastěhovat nějací Romové, to jsem slyšela už několikrát. Vlastně se o tom mluví už od loňska. Nelíbí se to mně ani mým známým. A musím se přiznat, že mám strach z toho, co se tady bude dít, jestli se sem opravdu nastěhují," uvedla prodavačka Kateřina Hanáková.

Lidé mají strach, aby nedopadli jako na Šluknovsku

Poukazuje přitom na to, jak vypadá situace v některých oblastech na severu Čech nebo v poslední době v Českých Budějovicích.

"Nedovedu si to dost dobře představit, co by se dělo, kdyby tu vyrostlo nějaké ghetto," dodala prodavačka.

Že není tahle možnost vyloučena, vyplývá nepřímo i ze slov Dany Beranové, šéfky realitní a dražební společnosti Mozaika, která dražbu organizuje.

"Řekla bych, že zájem o hotel Pohoda je značný. Rozhodně větší, než když jsme ho nabízeli v přímém prodeji," uvedla Beranová a dodala, že konečný počet potenciálních kupců se ukáže až při samotné dražbě.

"Dost se jich bylo na budovu podívat, teď se zajímají další a další," dodala šéfka realitky.

Zvýšený zájem si vysvětluje tím, že původně majitel požadoval 10,5 milionu korun, v dražbě ale bude vyvolávací cena o více než dva a půl milionu korun nižší.

"Po dohodě s majitelem jsme stanovili vyvolávací cenu na sedm milionů devět set tisíc," upřesnila.

Strukturu zájemců nicméně sdělit odmítla s tím, že se jedná o předmět obchodního tajemství. "Mohu jen potvrdit, že je velmi různorodá," dodala Beranová.

O přílivu Romů do Lanškrouna v souvislosti s prodejem Pohody se hovořilo už v loňském roce. Zprávy o tom, že tamější farář Zbigniew Czendlik hodlá do města nastěhovat několik set Romů, se však ukázaly jako nepodložené. Obyvatele uklidnilo tehdejší vyjádření starostky Stanislavy Švarcové, podle níž se nic podobného nechystá.

"Dneska už to ale tak jisté není. Jisté je jen to, a nemyslím si to jenom já, že se radnice do dražby přihlásit měla," myslí si prodavačka Hanáková.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Řidič dostal při předjíždění smyk, vůz obmotal kolem stromu a zemřel

Následky hrozivě vypadající nehody v Pardubicích-Svítkově.

Předjíždění ve vysoké rychlosti stálo podle všeho za noční nehodou v pardubické čtvrti Svítkov. V úseku, kde platí...

V autě v České Třebové ležel pobodaný senior, pachatele vypátrali psovodi

Ilustrační snímek

Policie v České Třebové zadržela muže, který ve čtvrtek odpoledne před jedním z tamních domů pobodal...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Další z rubriky

Slatiňanský hřebčín má první letošní hříbě, Xabea přišla na svět nad ránem

První hříbě narozené letos v hřebčíně ve Slatiňanech nese jméno Xabea.

Dobrá zpráva přišla v pátek ze Slatiňan. Zdejší hřebčín, který se zabývá chovem starokladrubského vraníka, má letos...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Najdete na iDNES.cz