„Zdroje jsou.“ Slavný citát bývalého premiéra Vladimíra Špidly si vzal při sestavování rozpočtu Pardubic k srdci jeho pokračovatel v sociální demokracii náměstek primátora Jakub Rychtecký. Ten i přesto, že radnice letos dostane podstatně méně peněz od státu, uvolnil miliony na položky, které by zejména opoziční ODS s chutí ořezala. Nejvíce vadilo citelné přilepšení úředníkům.
„Je tam nárůst 12 procent u platů úředníků. Ptal jsem se manažerů z podnikatelské sféry a nikdo takto masivně nepřidává. Majitelé firem dávají maximálně sedm procent. Čtu dokonce články o tom, že na úřadech se leckde platy snižují,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl.
Ten však se svým návrhem alespoň na mírné snížení štědrého přidání neuspěl. Podle Rychteckého je potřeba úředníkům přidat.
„O 12 procent zvedáme platy i městské policii. K tomu bych ještě dodal, že se výrazně rozvírají nůžky mezi platy v soukromé sféře a u nás a my na některé pozice nejsme schopni sehnat kvalitní lidi. Výběrové řízení se opakuje i čtyřikrát, pětkrát. Naše platové nabídky nejsou totiž konkurenceschopné,“ uvedl náměstek.
Těžko říct, z jakých zdrojů čerpá, protože Česká republika je naopak unikátní v tom, že platy ve veřejném sektoru jsou v průměru vyšší než v tom soukromém.
Na druhou stranu tajemník úřadu Michal Zitko potvrzuje, že na některé specializované posty se lidi shánějí skutečně špatně. „Bojuji na jednom trhu práce se soukromými firmami. Pokud chci získat kvalitního člověka, tak ho musím také zaplatit a udělat mu vhodné podmínky. Už nyní máme problém s obsazováním některých technických postů,“ uvedl Zitko.
ODS: Lidé na úřadě se mají už dobře
Nicméně zástupce ODS argumenty nepřesvědčili. Zastupitel a poslanec za ODS Karel Haas pak upozornil, že v poslední době úředníci, kterých je jen na magistrátu více než 300 a další sedí na obvodech, už přidáno dostali.
„Myslím si, že to není adekvátní, zvláště když mezi roky 2021 až 2023 stouply platy našich úředníků asi o deset procent. Vím, že si tím fanoušky mezi zaměstnanci radnice nezískám, ale nemůžu si pomoci,“ dodal Haas.
Politikům z modré strany se nelíbilo ani to, že radní uvolnili více peněz na pohoštění určených na akce radnice. „Taky mi přijde, že 1,5 milionu na občerstvení je moc vysoká částka. Letos byl jen milion korun,“ řekl Petr Klimpl, který se však dočkal odpovědi, že na chlebíčky a kávu šlo v minulých letech méně hlavně kvůli covidu. Kvůli němu se řada akcí nekonala.
„Mrzí mne laciná kritika zvyšování platů zaměstnanců úřadu a městské policie o 12 procent. A to zejména v situaci, kdy reálné mzdy rapidně klesly kvůli vládou nezvládnuté inflaci (za poslední dva roky dosáhla inflace v součtu rekordních 25,9 procent, podle dat máme nejvyšší inflaci v Evropské unii). Je to snad populistická snaha vyvolávat v lidech závist?“ reagoval Rychtecký.
Ovšem jinak i opoziční zastupitelé rozpočet víceméně bez reptání schválili a nebyl problém s jeho odhlasováním. „Podařilo se nám udržet proinvestiční rozpočet. Investice odpovídají loňskému roku, v zásadě jsou to rozdíly několik desítek milionů, což je marginální rozdíl z pohledu celkového rozpočtu. Počkáme, jak nám dopadnou daňové příjmy. Pokud nám to situace umožní, budeme zapojovat finanční prostředky z roku 2023, takže předpokládám, že budeme investovat kolem miliardy,“ řekl Rychtecký.
Stát pošle do Pardubic o zhruba 150 milionů méně
Magistrát očekává, že z daní získá přes 2,6 miliardy, zbytek výdajů pokryje ze svých úspor. Kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku radnice odhaduje, že přijde téměř o 80 milionů příjmů ze sdílených daní. K tomu nemůže počítat s příjmy z hazardních her, a to ve výši 75 milionů. Poplatky za služby město lidem ale zvyšovat nebude.
„Vnímáme, jak dopadá inflace na obyvatele, reálné mzdy klesají. Nechceme proto naše obyvatele ještě více zatěžovat,“ řekl Rychtecký.
Město připravuje desítky větších i menších investic. O stovku míst navýší přístavbou kapacitu mateřské školy v Teplého ulici. Chce odbahnit jezero Čičák v parku Na Špici, akce byla několikrát odložena. Pokračuje také rekonstrukce koupaliště Cihelna, v plánu je příprava projektu průmyslové zóny Terminál Jih. Na kapitálové výdaje má město vyhrazeno 860 milionů korun. Některé investice jsou z rozpočtu, některé vzniknou s pomocí dotací.
„Budeme například čekat na dotační příležitost pro projekt rekonstrukce basketbalové haly na Dukle, připravujeme Centrum sociálních služeb Smysl, velký projekt kofinancovaný evropskými dotacemi,“ dodal Rychtecký.
Loňský rozpočet dosáhl výše 3,1 miliardy korun a 900 milionů korun z toho bylo na investice. Rok předtím měla radnice na investování přes miliardu korun.
„Pozitivní zprávou je, že od doby, co má rozpočet města v gesci Žijeme Pardubice, tedy druhým rokem, jsme prosadili rozpočet s kladným provozním saldem. V letošním roce ve výši 110 milionů korun. V roce 2023 zastupitelstvo schválilo rozpočet s kladným provozním saldem ve výši 60,5 milionu korun,“ dodal Rychtecký.