Podchod z pardubického nádraží na Duklu je u ledu. Radní sází na lávku

  14:43aktualizováno  14:43
Ještě loni na jaře se zdálo, že lidé budou jednou moci dojít z pardubického nádraží na sídliště Dukla podchodem i lávkou. Nakonec první možnost padla. Důvodem jsou peníze. Tunel by z velké části muselo platit město a na to nemá.

Lidé přebíhající koleje na hlavním nádraží v Pardubicích | foto: MF DNES

Špatná zpráva na úvod. Minimálně ještě dva a půl roku budou lidé při cestě od vlaku na sídliště Dukla buď riskantně přebíhat koleje, anebo je čeká okružní cesta po městě. Připravované spojení obou lokalit nebude dříve než na přelomu let 2018 a 2019.

Na druhou stranu se alespoň zatím zdá, že slibovaná lávka nakonec vyroste. Na druhou možnou spojku - prodloužený podchod až do ulice K Vápence - radní museli rezignovat.

„Bylo by to příliš drahé. Správa železniční dopravní cesty při kompletní opravě pardubického uzlu sice postaví za evropské peníze podchod k novému pátému nástupišti, ale dál na Duklu bychom museli stavět za své. A to by bylo velmi nákladné,“ řekl poslanec a pardubický zastupitel Martin Kolovratník.

Zástupci radnice se tak chystají vsadit vše na to, aby nad kolejištěm vyrostla už tři desítky let plánovaná lávka. Na ni jsou dokonce u kolejí už mnoho let připravené piloty. Ty však nakonec využít nepůjde.

„To žádný statik nepovolí,“ uvedl Kolovratník s tím, že se bude jednat o zcela novou stavbu.

Lávka spojí všechny peróny

Lávka by měla být zhruba sedm metrů vysoká a začínat bude u prvního nástupiště na úrovni občerstvení McDonald‘s a končit v ulici K Vápence. Bude mít střechu a také výtahy. „Počítáme i s rampami, tak aby byla lehce přístupná a bezbariérová. Půjde na ni přijít ze všech nástupišť,“ doplnil Kolovratník, který v posledních dnech za odstoupení od podchodu schytává tvrdou kritiku od krajského radního pro dopravu Jaromíra Duška.

„Pardubické ANO 2011 vede jednání na ministerstvu dopravy za zády pardubického zastupitelstva. Na základě tohoto jednání byly zastaveny veškeré přípravy prodloužení západního podchodu, které připravovalo SŽDC,“ rozčiloval se na svém Facebooku Dušek.

Studie lávky nad pardubickým nádražím

Studie lávky nad pardubickým nádražím

Kolovratník však argumentuje, že naopak státní firma přišla s tím, že by zhruba 200 metrů dlouhý podchod byl příliš nákladný.

„Navíc by nás čekal velký problém s pozemky u jižního vyústění podchodu, protože tam má firma Chládek a Tiňtěra své sklady a parkoviště a my bychom ji museli vyplatit,“ dodal Kolovratník zvolený za hnutí ANO.

Ovšem jeho straničtí kolegové v oficiální tiskové zprávě radnice omlouvali ukončení příprav podchodu i poněkud slabšími argumenty.

„Taková stavba by byla příliš drahá, provozně složitá a hlavně nebezpečná v nočních hodinách,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Pravda je, že problém by mohl být třeba v tom, že nádražní budova se na několik hodin v noci uzavírá, a tak by podchod byl na čas nepřístupný. „Lávka bude přístupná 24 hodin denně,“ přidává argument zastánce lávky Kolovratník.

Na druhou stranu třeba opoziční pardubický zastupitel za Pardubáky František Brendl říká, že v moderní době je přece jen výhodnější podchod.

„Lávka je relativně blízko u silnice u Parama, kde bude i nový chodník a stezka. Navíc psychologicky je pro cestující příjemnější jít do podchodu než se táhnout na lávku. Co se bezpečnosti týče, tak si myslím, že je v zásadě jedno, jestli potkám někoho nepříjemného v tunelu nebo na lávce. Utéct se nedá ani z jednoho,“ řekl Brendl.

  • Nejčtenější

Vrah šestiletého syna byl nepříčetný, soud uložil psychiatrickou léčbu

Čtyřicetiletý Vladimír J. půjde za květnovou vraždu šestiletého syna v Pardubicích na dlouhodobé léčení do...

Na Chrudimsku našli neporušené hroby muže a ženy z doby stěhování národů

Dva neporušené hroby z doby stěhování národů objevili archeologové při výzkumu v místě budoucího obchvatu Slatiňan na...

Žebrající opilou ženu a dítě si vyzvedl jeho děda, partner byl také pod vlivem

Opilá napůl svlečená matka žebrající o peníze a vedle ní malé dítě předškolního věku. Takový pohled se naskytl ženě,...

O opravě stadionu v Pardubicích za půl miliardy rozhodne divoké hlasování

Pardubičtí politici z ANO a ODS se dohodli, že se na opravě Letního stadionu neshodnou. Ovšem zároveň nechtějí, aby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mostů v Pardubicích je málo a jsou v bídném stavu, chystají se opravy

Pardubice do konce roku zabezpečí lávku vedle mostu kapitána Bartoše, která je v havarijním stavu. Ostatně i ten čeká...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Litomyšl vystavuje vánoční ozdoby, zájem je o baňky se státní vlajkou

V duchu známé knížky Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce se nese výstava vánočních ozdob v Zámeckém sklepení v...

Žena hrubě nadávala řidiči MHD, spletla si ho s bývalým přítelem

Po nástupu do MHD v Pardubicích začala v úterý jednašedesátiletá žena hrubě nadávat řidiči v domnění, že jde o bývalého...

Výstava, koncert, disidenti. Pardubice chystají oslavy výročí revoluce

Radnice, univerzita, divadlo nebo Klub přátel Pardubicka. Akce k výročí sametové revoluce pořádá velká řada institucí a...

Mladíci prošacovali spícího opilce, chtěli mu ukrást mobil i peněženku

Cizí mobilní telefon a peněženku si chtěli přisvojit dva mladíci, kteří v pátek v Pardubicích prošacovali kapsy opilého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz