Sídliště Polabiny měl zdobit lunapark, obří stadion či zoo. Nedočkalo se

  7:58aktualizováno  7:58
Výstava "Nerealizovaná budoucnost" v okresním archivu v Pardubicích vypovídá o tom, co by kdyby. Kdyby například neskončila existence někdejšího Pardubického kraje, vypadal by pravý břeh Labe dnes jinak.

Koláž neuskutečněného lunaparku na sídlišti Polabiny. Ale v této čtvrti se toho neuskutečnilo mnohem víc. | foto: Koláž: Michal Klíma, MAFRA

Nová čtvrť dostala dva roky po zániku Pardubického kraje v roce 1962 oficiální název Polabiny. Její původní podoba měla být však mnohem velkorysejší a pro obyvatele i návštěvníky bezesporu atraktivnější.

Tím, že v roce 1960 zanikl Pardubický kraj a Pardubice se staly okresním městem, byla chystaná velká výstavba omezena jen na panelové obytné domy a minimální vybavenost. Centrum celé čtvrti, které bylo několikrát navrženo ve studiích, nebylo nikdy postaveno.

"Návrh sídliště pozdějších Polabin byl uskutečněn v dost pozměněné podobě. Hodně poutavý byl velkolepý Park kultury a oddechu. Kromě stadionu pro několik desítek tisíc lidí mělo vzniknout planetárium, zoologická zahrada, botanická zahrada, koupaliště, lunapark, jezdecká dráha, kluziště, veslařský kanál, další sportoviště a rekreační oblast pokrývající dost velké území od dnešní Hradecké silnice až ke Starému Hradišti. Jediné, co se z toho podařilo realizovat, bylo koupaliště," řekla kurátorka výstavy v pardubickém archivu Tereza Siglová.

Park měl pokrývat území o rozloze 500 hektarů. Navazoval na amfiteátr se skloněným hledištěm z navršené zeminy. Sportovní, kulturní a rekreační zónu až k Domu odpočinku u Kunětické hory měla spojovat takzvaná pionýrská železnice. Dále zde měly být letní čítárna, knihovny, letní kina, dětské koutky, letní školky a jesle i prostor pro loutková divadélka.

Zoo měla sloužit i k pokusům na zvířatech

Je pozoruhodné, že menší zoologická zahrada měla i velice praktický druhotný účel - odchovávat drobná pokusná zvířata jako kočky, psy, myši, králíky, žáby, opice a další zvířata pro farmaceutický průmysl a výzkumné laboratoře.

Soutěž na podobu nové čtvrti byla vypsána roku 1958. Cílem soutěže bylo vytvořit na pravém břehu řeky ucelenou městskou čtvrť, která bude sladěna s výstavbou Rosic a Trnové. Měla být členěna do menších okrsků, které by zajistily co nejpříznivější podmínky pro klidné bydlení.

"Kromě bytové zástavby se počítalo se stavbou tří jedenáctiletých škol, pěti mateřských škol a pěti jeslí. Měla zde vyrůst vysoká škola chemická, odborné chemické školy, dále také soustava tělovýchovných zařízení, až dva kulturní domy, administrativní budovy pro národní výbor, pošty, dům služeb a pět restaurací. Postavena tu měla být také závodní nemocnice a výstavní pavilony o ploše 4 000 metrů čtverečných," uvádějí autoři výstavy v sále okresního archivu na Bělobranském náměstí.

Vítězným návrhem se stal projekt architekta Jana Krásného, který pak sloužil jako podklad pro další plánování.

"Výstavba inženýrských sítí nového sídliště započala v roce 1960, první bytové jednotky byly zahájeny v roce 1961. Podle podrobného plánu z roku 1959 bylo sídliště připravováno se třemi okrsky s celkovým počtem 18 000 obyvatel," hovoří o již uskutečněném projektu brožura "Polabiny - nová městská čtvrť v Pardubicích" z roku 1971.

Autor jejího textu však tehdy musel chtě nechtě přiznat, že má nové sídliště do původních představ hodně daleko.

Život v sídlišti se omezoval na rodinu a byt

"V Polabinách není zatím vyšší občanské vybavení. Za kulturou, obchodem, občanskými potřebami a specializovanými službami dojíždějí obyvatelé do centra města. Protože centrum sídliště se vybuduje až po roce 1975, budou se obtíže s postupem bytové výstavby až do dokončení sídliště stupňovat," varuje architekt Miloš Návesník.

A upřesňuje, co z toho pro obyvatele vyplývá. "Život v sídlišti se omezuje převážně na rodinu a byt. Pro společenský život nejsou v sídlišti v současném stavu rozestavěnosti zatím vytvořeny vhodné podmínky."

Obyvatelé této čtvrti mohou nejlíp posoudit, do jaké míry byly původní představy o Polabinách až dodnes naplněny.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Skončil i u reprezentace. Svoboda pyká za bouračku pod vlivem alkoholu

Gólman Svoboda boural opilý.

O další hokejový džob během pár dní přišel někdejší vynikající brankář Adam Svoboda. Po konci v extraligových...

Další z rubriky

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz