V Pardubicích se poběží půlmaraton. Řidiče i cestující MHD čeká omezení

  13:03aktualizováno  13:03
Už třináctý ročník Pardubického vinařského půlmaratonu promění o víkendu město v jeden velký atletický ovál. Na akci míří zhruba 4 500 běžců ze dvaceti zemí světa.

Na start se loni postavilo 3 600 běžců, handbikerů či koloběžkářů. Nejrychlejší běžci a běžkyně z Keni zvládli přibližně 21 kilometrů za hodinu a nějaké drobné. | foto: Lukáš Urban

Pardubický vinařský půlmaraton se dostal mezi nejprestižnější závody na světě. Informují o něm specializované časopisy, jezdí na něj lidé z celého světa, pravidelně je součástí mistrovství republiky. Ovšem pro pořadatele má ještě jinou hodnotu - přitáhl k běhání už tisíce dětí.

„Máme ohromnou radost z toho, že se nám hlásí čím dál více školek a škol. Letos nám poběží lidový běh zhruba dva a půl tisíce dětí, což je na hraně propustnosti tratě,“ řekla za pořadatele akce Míla Kalinová.

Za čím dál větší popularitou akce stojí vstřícnost organizátorů. Snaží se vybírat minimální nebo malé startovné, a naopak lidem dost dávají. 

„Od dětí nebereme ani korunu. Přitom od nás všichni dostanou číslo, medaili, čelenku a pití. Chceme přitáhnout k běhání co nejvíce dětí, v tomto mne peníze vůbec nezajímají,“ uvedl zakladatel půlmaratonu v Pardubicích Oldřich Bujnoch. Doplnil, že podobně vstřícný je i třeba k vozíčkářům, které v sobotu také čekají jejich závody. Navíc jeden z nich dostane vozík v hodnotě 50 tisíc korun.

Závodu dlouhého přibližně 21 kilometrů se zúčastní také téměř dvacet závodníků z měst, která s Pardubicemi již léta pojí partnerství. Pro některé ze zahraničních běžců to navíc nebude premiéra.

„Očekáváme tři účastníky z polského Belchatowa, dva z německého Selbu a devítičlenná sestava, včetně náměstka primátora Jo Neiryncka, který se zúčastní závodu na koloběžce, dorazí z belgického Waregemu. Ani letos však nebudou chybět běžci ze Slovenska, kteří k nám na půlmaraton jezdí pravidelně,“ popisuje primátor Martin Charvát.

Do Pardubic míří i běžci z Keni, Nepálu nebo Kazachstánu

Do Pardubic však přijedou atleti z celého světa. Už tradicí se stala účast kvalitních běžců z Keni, kteří se utkají o celkové vítězství. 

Pardubický vinařský půlmaraton

Sobotní program

9:20 - Zahájení u divadla
9:40 - Start Lidového běhu
10:30 - Start závodu handbike 
10:40 - Start závodu koloběžek
12:00 - Start Kiekert desítky
12:15 - Vyhlášení závodu handbike na Pernštýnském náměstí
12:40 - Vyhlášení závodu koloběžek - tribuna Pernštýnské náměstí
13:00 - Start Pardubického vinařského půlmaratonu a Mistrovství České republiky
15:25 - Vyhlášení Pardubického vinařského půlmaratonu

Doprovodný program

Pernštýnské náměstí 8:00 - 17:00

Východočeské divadlo 8:00 - 15:00

Magnum - třída Míru 9:00 - 16:00

Doprava

Některé silnice v centru se uzavřou už kolem sedmé hodiny ranní, další třeba na Cihelně kolem půl desáté dopoledne. Nejpozději kolem 16. hodiny bude město už opět volně průjezdné.

Pardubický vinařský půlmaraton se poběží v sobotu v celém centru města. Otočka...

Pardubický vinařský půlmaraton se poběží v sobotu v celém centru města. Otočka bude ve Starém Hradišti. Auta do odpoledne vyznačenými ulicemi neprojedou.

„Nejsou to úplně top běžci, ale velmi solidní atleti, kteří závod mohou dokončit za hodinu a pět minut. Borec, který by to zvládl pod hodinu, by nás ale vyšel na pět milionů. To ty peníze raději dám našim běžcům ve formě dárků, jídla, oblečení nebo vína,“ dodal Bujnoch s tím, že přijedou i běžci z Nepálu, JAR nebo Kazachstánu.

Vinařský půlmaraton spojený s mistrovstvím ČR mužů a žen v půlmaratonu odstartuje v sobotu ve 13 hodin na Smetanově náměstí, běžci však zaplní ulice města již o několik hodin dříve. Na několika místech se bude konat kulturní program.

Trať závodu povede ze Smetanova náměstí, které bude uzavřeno od 7 do 17 hodin. Masarykovo náměstí a dále pravý dvojpruh ulice Hradecké ve směru na Stavařov až po ulici Studentskou bude uzavřen od 9 do 16 hodin.

„Zcela uzavřena bude od 10 do 16 hodin městská část Cihelna, uzavírka se bude týkat ulic Studentská, Kunětická a Hradecká v úseku od Fáblovky po křižovatku s ulicí Poděbradská. Od 9 do 16 hodin bude také uzavřena ulice Jáhnova, Bubeníkova, Štrosova, Dašická, Kotkova, dále Pospíšilovo náměstí, ulice Sezemická, Bezdíčkova, Husova, Mezi Mosty, ulice Labská, U Stadionu a Sukova třída,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Iveta Koubková s tím, že objízdné trasy pro vozy městské hromadné dopravy jsou uveřejněny na stránkách dopravního podniku.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Další z rubriky

Vysokomýtské muzeum se chystá obnovit přívěs Dingo z Karosy

Obytný přívěs Karosa W 4 Dingo

Muzeum ve Vysokém Mýtě získalo karosácký karavan z konce padesátých let. Je ve špatném stavu, ale opravit půjde.

Výběr autobusového dopravce může zbrzdit pře ČSAD a kraje o cenový strop

Autobusy společnosti Arriva Východní Čechy se z východního směru cestuje do...

Bezmála sedmimiliardovou zakázku na zajištění autobusové regionální dopravy na dalších deset let v Pardubickém kraji...

V pardubickém divadle bude režírovat Hanuš, odcházejí tři opory souboru

Miroslav Hanuš, herec

Osm premiér včetně novinky na vyhlídce pod hradem, poetické večery, scénická čtení, ale také odchod tří hereckých opor...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz