ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

V Česku je podezření na další ohnisko ptačí chřipky, tentokrát na Pardubicku

  • 24
Podezření na druhý výskyt ptačí chřipky v ČR během letošního roku vyšetřují veterináři na farmě ve Slepoticích na Pardubicku, potvrdil iDNES.cz tiskový mluvčí ministerstva zemědělství. Areál začínají odborníci izolovat, zakázali chovateli s krůtami a brojlery jakkoli manipulovat.

„Mám potvrzeno, že v chovu na Pardubicku chřipka je, ale zatím nemám bližší informace, co se týče typu nebo konkrétního podniku,“ potvrdil na dotaz iDNES.cz tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

„Je to středisko, kde jsou současně umístěny krůty a brojleři. Podezření, které nyní šetříme, se týká krůt,“ uvedl Radek Axmann z Krajské veterinární správy Státní veterinární správy pro Pardubický kraj.

Ve Štěpánově na Žďársku kvůli ptačí chřipce evidují drůbež i papoušky

„V tuto chvíli dochází k izolaci areálu, s vysokou pravděpodobností zítra svolám bezpečnostní radu kraje,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Veterináři vydali kvůli výskytu ptačí chřipky předběžné opatření. „Chovatel má nařízené předběžné opatření, ve kterých má zakázáno pohybovat nebo manipulovat s drůbeží, to je podstatné. Nyní se čeká na výsledek vyšetření,“ uvedl Axmann.

Zatím není jednoznačně potvrzeno o jaký virus jde. Vysoce patogenní varianta H5N8, která se ale nepřenáší na lidi. se letos v lednu objevila v malochovu drůbeže ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku. Do Česka se nákaza vrátila po třech letech. Veterinární správa už dopředu varovala, že čeká další případy nákazy ptačí chřipky.

Kvůli nákaze se budou ptáci sčítat i v okolí Štěpánova, další úhyn nepřibyl

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.

, ,