Jedeme pro vás, stálo na traktorech. Špatné předjíždění řešila policie

  13:02aktualizováno  13:02
Do protestních jízd zemědělců v Pardubickém kraji se kromě desítek družstevních traktorů a nákladních aut zapojil i soukromý zemědělec s koňským povozem. Organizátoři vysvětlovali, že nedemonstrují jen za sebe, ale za všechny. Nesouhlasil by asi řidič, jehož honila policie kvůli předjíždění kolony.

Po celé zemi se bude konat protest zemědělců, technika pomalu pojede hlavními tahy. Ilustrační foto | foto: Luboš Kratochvíl, iDNES.cz

Hned po deváté hodině vyrazilo dvanáct traktorů a šest nákladních aut na osmikilometrovou trasu z Cerekvice nad Loučnou do Vysokého Mýta po hlavním tahu z východu Čech na Moravu.

"Provoz zpomalili asi na patnáct kilometrů za hodinu. Řidiči aut v koloně, které se podařilo oslovit, vyjadřovali zemědělcům solidaritu," hlásil z místa reportér MF DNES.

Neplatilo to samozřejmě o všech řidičích, někteří troubili, snažili se kolonu předjet ze všech sil, v Chrudimi se řidič kamionu neovládl a sprostě pokřikoval na protestující z okna svého tahače.

"Jsme spokojeni, doufám, že jsme moc lidí nenaštvali. Je otázka, jak se k tomu vláda postaví. Smyslem nebylo ucpat město, šlo o to, aby se zpomalila doprava, aby si lidé přečetli, co je na traktorech napsané. Jde i o jejich potraviny," řekla iDNES.cz Jitka Janečková ze Zemědělského svazu Pardubice.

Sama byla v koloně, která před desátou hodinou vyjela na trasu z Lázní Bohdaneč do Rohovládovy Bělé po hlavním tahu I/36 k dálnici na Prahu. Za deseti traktory se tvořila maximálně půlkilometrová kolona. Silnice je prostorná se širokou krajnicí, a tak místy bylo možné předjíždět.

Ne všem se to ale vyplatilo. Hned při prvním průjezdu se mezi traktory zařadila i hlídka dopravní policie ve Škodě Octavia s radarem a kamerou a po pár desítkách vteřin už naháněla mladého řidiče osobního auta, který předjížděl na plné čáře.

"Když vidí v koloně blikajících traktorů policejní vůz, a stejně to zkusí, tak to nelze přehlédnout," komentoval později zásah řidič policejní vozu. Zda a jak byl provinilec potrestán, ale nechtěl komentovat.

Drahá krmiva zničí i chovy, tvrdí zemědělci

Zemědělci demonstrovali za zachování takzvané zelené nafty, tedy vracení spotřební daně odvedené státu za naftu spotřebovanou při polní práci. Z tohoto pohledu byl protest marný, vláda zdanění nafty schválila (více o tom čtěte zde).

Představitelé Agrární komory vidí celý řetězec problémů, který to přinese. České vlády podle nich nevidí za kopec a je jedno, jestli jsou pravicové, nebo levicové.

"Když v celé EU vratka spotřební daně je a v Česku nebude, tak to nemůže vést k ničemu jinému než zdražení produktů z rostlinné výroby, tím ke zdražení krmiv, potravin. U krmiv je to nesmírně nebezpečné, protože třeba chov prasat a drůbeže je závislý na obilí a bude daleko méně konkurenceschopný a budeme potraviny dovážet," míní Jarmila Vlasáková z Agrární komory Pardubice.

Autoři: ,

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Za pokus o dotační podvod při dostavbě hotelu dostalo sedm lidí podmínku

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Krajský soud v Hradci Králové dopoledne rozhodl v případu modernizace chrudimského Hotelu Bohemia Chrudim. Sedmi...

S botami plnými krve došli studenti z Vysokého Mýta na Palachův pohřeb

Studenti se vypravili na pohřeb Jana Palacha.

Na pochod dlouhý asi sto padesát kilometrů se vydalo před padesáti lety, konkrétně ve dnech 21. až 24. ledna 1969,...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz