Zdržení při výkupech pod D35, silničáře zaskočil prodej půdy jiné firmě

  7:56aktualizováno  7:56
Rozlehlé pozemky společnosti Solvit potřebné pro stavbu dálnice D35 měly už koncem minulého roku přejít do vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic. To se ovšem nestalo kvůli neočekávanému převodu majetku na nové vlastníky.

Budoucí silnice D35 zatím končí v poli. | foto: Martin Švec, MAFRA

Časová zpoždění s výkupy pozemků pod plánovanou stavbou dálnice D35 se stále prodlužují. Přesně 14. prosince loňského roku měly být do majetku ŘSD zapsány tisíce metrů čtverečných půdy patřící společnosti Solvit z Holic. Převod pozemků ležících na katastru obce Dolní Ředice se však už tehdy neplánovaně přerušil.

Odklad zavinil nedostatek v textu návrhu na vklad zapisovaný na katastr nemovitostí.

Z jeho údajů je však nyní zjistitelná další a poněkud nečekaná skutečnost. Ačkoliv silničáři ujišťovali, že nejde o nic vážného a vše se do pár týdnů vyřeší, nyní je vše jinak.

Opravené smlouvy jsou neplatné

Vyžádané podepsané kupní smlouvy sice firma Solvit zaslala k úpravě, ale ty jsou nyní nepoužitelné. Místo převodu parcel na ŘSD se totiž jako majitel pozemků objevila nová společnost s podobným názvem Vitsol, zabývající se taktéž zemědělskou činností.

Zástupce společnosti Pudis, která pro ŘSD výkupy připravuje, převod na jiného vlastníka zarazil. „Situace nás překvapila, protože tím pádem jsou smlouvy, které jsme mezitím z katastru obdrželi, bohužel neplatné. Žádné předchozí avízo ze strany firmy Solvit nepřišlo,“ uvedl ředitel firmy Martin Höfler.

Nyní tak musí Pudis jednat o prodeji se zástupci Vitsolu, což je dle informací z obchodního rejstříku firma sídlící ve Skrbni v sousedním Olomouckém kraji, zastupovaná ovšem dvěma jednateli z hornorakouského Marchtrenku. Oba figurují i jako jednatelé Solvitu.

„Jednání se Solvit – Vitsol probíhají, naposledy minulý týden. Údajně došlo k chybě, pozemky pro D35 nechtěli odštěpit a převést na novou firmu Vitsol, ale stalo se. Zajišťovala jim to externí poradní kancelář, pravděpodobně neměli k tomu dostatek informací,“ upřesnil Höfler.

Z rejstříku je schválený převod uskutečněný v posledních dnech minulého roku patrný. „Na společnost Vitsol přešla část jmění rozdělované společnosti Solvit,“ stojí v rejstříku.

Právník firmy: Vše pokračuje podle dohody

Pudis v celé záležitosti jedná s právním zástupcem Solvitu, kterým je advokát Jiří Tomek. Ten na zaslané otázky týkající se možného převodu dalších pozemků či dotazu na již uskutečněnou transakci odpověděl velmi stručně.

„Nic za tím nehledejte, pozemky budou prodány, jak bylo dohodnuto,“ napsal bez bližších podrobností Tomek, který má i coby makléř na starost prodej dalších rozsáhlých parcel Solvitu na katastru Dolní Rovně, které se nacházejí kousek od budoucí dálnice.

„Vhodné místo pro podnikání, nedaleko plánovaný sjezd z rychlostní komunikace R 35 (asi 0,5 km). Možné i jako výhodná investice,“ stojí mimo jiné v inzerátu. Přesto, že silničáři žádný náhlý převod nepředpokládali, nehrozí prý nyní další komplikace.

„Jsme přesvědčeni, že vzniklá situace není zásadní překážkou pro výkup pozemků, ale s časovou prodlevou musíme počítat. Pokud věc nebude řešena rychle, budeme se s jejich právním zástupcem muset dohodnout na jiné formě smlouvy, aby nedošlo ke zdržení žádosti o vydání stavebního povolení. Tím je například smlouva o právu stavby, smlouva o smlouvě budoucí, a jiné mechanismy,“ dodal Höfler.

Silničáři se tento týden vypořádali s prodejem prvních pozemků starosty obce Časy Zdeňkem Seidlem, který jako soukromá osoba vlastní rovněž několik potřebných polností pro stavbu D35.

Zároveň získali do majetku i velkou parcelu o rozloze 13 076 metrů čtverečných na katastru obce Dolní Roveň.

Autor:
  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

My postižení dítěte nezavinili, odráží hradecká nemocnice výčitky z Pardubic

Fakultní nemocnice Hradec Králové odmítla pochybení v případu předčasného porodu ženy z Vamberka. Dítě přišlo na svět...

Chata na Chrudimsku hořela hned dvakrát, majitelé skončili v nemocnici

Hned dvakrát museli vyjíždět hasiči k požáru chaty v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Začala hořet nejprve v pondělí,...

Při honu zastřelil na Pardubicku jeden myslivec druhého. Hrozí mu šest let

Při honu u obce Kojice na Pardubicku zastřelil v září jeden z myslivců druhého. Policie ho obvinila z usmrcení z...

Dělníci dostali pokutu za parkování, pak strážníkům pomohli nastartovat

Do svízelné situace se dostala hlídka městské policie v Pardubicích, která dopoledne pokutovala dělníky za parkování na...

Najdete na iDNES.cz