Loni v říjnu zavřela společnost Tesco největší prodejnu potravin v centru Pardubic. Bývalý Prior od Paláce Pardubice oddělily obří sádrokartonové stěny a za nimi měla naplno probíhat oprava.
Ovšem stavební ruch záhy utichl. Odborníci našli závady, které znemožnily pokračování rekonstrukce.
„Na konci roku 2019 jsme zjistili nevyhovující stav stropních konstrukcí, tuto skutečnost jsme oznámili investorovi a na stavební úřad. Stavba byla v únoru zastavena a veškeré práce přerušeny,“ uvedl mluvčí Skupiny Metrostav Vojtěch Kostiha pro Deník.
Všechny termíny tak logicky padly a znovuotevření památkově chráněné budovy se odložilo zatím o rok a půl. Tedy na jaro 2022. „Předpoklad dokončení celé rekonstrukce je v první polovině roku 2022,“ dodal Kostiha.
Samotný obchodní dům dlouhá léta patřil společnosti Tesco. Ta ho ovšem prodala a v bývalém Prioru si nechá jen jedno patro, ve kterém bude prodávat potraviny.
„Naše společnost už není majitelem budovy, na přesné důvody zpoždění se budete muset zeptat nového majitele,“ nechtěl proto více komentovat vzniklé potíže mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Václav Koukolíček.
Prior stál v sedmdesátých letech 60 milionů
Přesto je evidentní, že právě jeho firma je na odsunu data otevření nejvíce bita. Zvláště v době epidemie koronaviru jsou prodejny potravin prakticky jediným stabilním místem s dobrými tržbami.
„Předběžný termín otevření obchodu známe, ale po zkušenosti například z Hradce Králové, kde se otevření obchodu několikrát posouvalo vlivem řady faktorů včetně pandemie covidu a uzavření hranic, tak určitě nechceme zveřejňovat nějaký termín, který se pak může změnit,“ dodal pro MF DNES Koukolíček.
Prior se stavěl v letech 1971 až 1974 a cena byla 60 milionů korun. Stavba se chlubila tím, že měla první eskalátory v Pardubicích.
Unikátem byl i hlavní vchod se spouštěcím skleněným portálem. Aby mohl být trvale otevřen za každého počasí, musely zde výkonné ventilátory vzduchotechniky vytvořit vzduchovou clonu.
Dům si dlouhá léta zachovával svoji tvář. V roce 2008 se však k východnímu průčelí připojila budova Afi Paláce a stavbu tím znehodnotila. Podle řady odborníků rozměrná a architektonicky bezcenná stavba odsunula někdejší Prior z Masarykova náměstí a téměř ho zakryla.
„Projekt se na návrh investora několikrát změnil. Z různých důvodů z něj byly staženy venkovní vodní nádrže a prosklené plochy na budově, které dělaly z obchodního centra i prostranství před ním architektonicky zajímavé věci. Masarykovo náměstí se tak mění vlastně na dvorek,“ řekl před časem dlouholetý pardubický zastupitel Milan Košař, který jako vystudovaný architekt podobu dnešního Paláce Pardubice kritizoval už před začátkem stavby.
Ovšem tehdejší vedení města v čele s ODS šlo izraelskému investorovi jménem Afi Europe poměrně na ruku. Nejvíce zarazila cena pozemku vedle Prioru. Izraelci dali za metr čtvereční na Masarykově náměstí v samém centru krajského města 300 korun.