Pardubický Prior je na prodej, Tesco si v budově ponechá potraviny

  12:02aktualizováno  12:02
Maloobchodní řetězec Tesco prodává obchodní dům v Pardubicích. Z někdejšího Prioru ale chce odejít jen částečně, počítá totiž se zachováním prodejny potravin. Stěžejní stavba československého brutalismu na Masarykově náměstí není dodnes památkově chráněná.

Budova pardubického Prioru stále není památkou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Z pohledu Teska je prodej plánovaným krokem k naplňování strategie, v rámci které se britská síť hodlá více soustředit na svou maloobchodní činnost.

Tesco už dříve prodalo například hypermarket v Hradci Králové, centrum v pražských Letňanech, pozice také částečně vyklidilo i z pražského OC Smíchov. Letos dokončilo i prodej obchodního domu v centru Prahy, který byl známý jako Máj.

Fotogalerie

„Stejně jako v případě dalších našich obchodních domů by se jednalo o prodej celé budovy, ve které bychom si následně ponechali v pronajatých prostorech náš obchod s potravinami,“ uvedl k chystanému prodeji tiskový mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček.

Je pravděpodobné, že Tesco bude fungovat dál v přízemí, zatímco první patro by mohlo sloužit po přestavbě pro další obchody sousedního Atrium Paláce Pardubice.

Koukolíček to ale nechtěl komentovat. „Zatím nedošlo k prodeji objektu, proto je tedy předčasné předjímat další kroky,“ uvedl.

Zástupci Atrium Paláce Pardubice na dotaz k případné koupi obchodního domu neodpověděli.

Dům, který v centru města vyrostl před 45 lety, byl ve své době symbolem pokroku. Navíc ve srovnání s jinými obchodními domy, vznikajícími ve stejné době, byl vkusný a architektonicky zajímavý. Jeho příběh se začal psát v druhé polovině 60. let.

Původním autorem domu byla Anděla Drašárová, spolupracující s Michalem Sborwitzem. Jednoduchý hranol na skeletovém železobetonovém modulu ale realizační firma odmítla.

„I přes změnu realizační firmy došlo rovněž ke změně celého projektu. Dům bylo nutné v šibeničním termínu při zachování stejné podlažní plochy i ceny předělat na ocelový skelet,“ popisuje vznik obchodního domu Petr Ulrich v publikaci Obchodní dům Prior/ Kotva, kterou loni vydal Národní památkový ústav s Českým vysokým učením technickým v Praze.

Úkolu se zhostila architektka Růžena Žertová, jejímž je patrně nejvýznamnějším návrhem. Krychlová budova je typická svou barvou, která údajně odkazuje na červený znak města. Osmiúhelníková okna zase symbolizují plástve medu, připomínají tak pardubickou perníkářskou tradici. Podlaha v přízemí je z kubánského mramoru.

Hlavní stavba československého brutalismu

Podle památkářů jde o stěžejní stavbu československého brutalismu s důrazem na čitelnost konstrukce a působení použitých materiálů. Nicméně na rozdíl od obchodního domu Kotva, který byl letos v dubnu prohlášen za kulturní památku, chráněn není.

O autorství konceptu fasády se dodnes vedou spory. Žertová se údajně inspirovala fasádním řešením, s nímž přišla Alena Šrámková, upozornil ve své publikaci Ulrich.

Výstavba probíhala v letech 1971 až 1974 a celková cena byla šedesát milionů korun. Ročně měl obchodní dům naplánovaný obrat 280 milionů korun.

Prior měl první eskalátory v Pardubicích. Unikátem byl i hlavní vchod se spouštěcím skleněným portálem. Aby mohl být trvale otevřen za každého počasí, musely zde výkonné ventilátory vzduchotechniky vytvořit vzduchovou clonu. Obchodní dům si dlouhá léta zachovával svoji původní tvář.

V roce 2008 se však k východnímu průčelí připojila budova Afi Paláce a stavbu tím znehodnotila. Rozměrná a architektonicky bezcenná novostavba odsunula někdejší Prior z otevřeného Masarykova náměstí a téměř ho ukryla před zraky kolemjdoucích. Nové nákupní centrum bohužel absolutně nerespektuje výraz, členitost ani barevnost originálního návrhu Růženy Žertové.

V roce 1992 koupila Prior americká společnost K-Mart. O šest let později se stala jeho majitelem britská firma Tesco, která jej vlastní dodnes. Hlavní vchod Prioru už neexistuje, protože byl v roce 2008 spojen s nákupním centrem, které nyní nese název Atrium Palác Pardubice.

  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dealer přiznal výrobu 18 kilo marihuany, soud mu dal trest pod sazbou

Šest let ve věznici s ostrahou vyměřil Krajský soudu v Pardubicích devětadvacetiletému Jakubu Horáčkovi. Ten od roku...

Při honu zastřelil na Pardubicku jeden myslivec druhého. Hrozí mu šest let

Při honu u obce Kojice na Pardubicku zastřelil v září jeden z myslivců druhého. Policie ho obvinila z usmrcení z...

Chata na Chrudimsku hořela hned dvakrát, majitelé skončili v nemocnici

Hned dvakrát museli vyjíždět hasiči k požáru chaty v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Začala hořet nejprve v pondělí,...

Dělníci dostali pokutu za parkování, pak strážníkům pomohli nastartovat

Do svízelné situace se dostala hlídka městské policie v Pardubicích, která dopoledne pokutovala dělníky za parkování na...

Najdete na iDNES.cz