Primátor chce, aby teplárna vydělávala jen přiměřeně. A odměny rozdá

  6:57aktualizováno  6:57
Do vedení opatovické teplárny míří nový pardubický primátor Martin Charvát. O pozici, za kterou společnost posílá politikům statisíce ročně, má zájem. Chce dohlédnout na to, aby elektrárna nepřiměřeně nezdražovala lidem teplo. Tučnou odměnu prý celou rozdá na dobročinné účely.

Primátor Martin Charvát chce rozdat odměny za práci v dozorčí radě opatovické elektrárny a teplárny. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Primátoři na rozdíl třeba od vysoce postavených manažerů mají jednu velkou nevýhodu - když skončí ve své pozici, nečeká je žádný zlatý padák. Neplatí to tak úplně v Pardubicích.

Za pár měsíců přistane na účtu dnes už bývalé primátorky Štěpánky Fraňkové několik set tisíc korun od opatovické teplárny. Odměna za působení v dozorčí radě může fungovat jako náplast za ztrátu primátorského řetězu. V posledních dvou letech dostala vždy 480 tisíc korun hrubého.

„Během uplynulých let jsem věnovala značnou část odměn na charitativní účely, podporovala jsem z nich sportovní či jiné veřejně prospěšné akce,“ uvedla k tomu, jak s penězi naložila, ale odmítla to nějak doložit.

Poslední odměna ji přijde za rok 2014. Nadále peníze bude dostávat už její nástupce Martin Charvát. Ten chce být při dělení nadstandardního platu transparentní.

„Už tady za mnou byl výkonný ředitel opatovické teplárny a bavili jsme se o mém možném působení v dozorčí radě firmy. Jsem dlouhodobě aktivní v několika charitativních projektech a budu jen rád, že na ně budu mít více prostředků,“ uvedl Charvát s tím, že podporuje třeba dobrovolné hasiče nebo abiolympioniky.

Šéfové pardubické radnice byli poslední, kdo si všechny nebo část peněz z Opatovic nechával pro sebe nebo jejich rozdání nijak nedokázal. Třeba předchůdce Štěpánky Fraňkové Jaroslav Deml v roce 2009 inkasoval od opatovické teplárny dokonce 634 tisíc korun a také o dělení částky nic neříkal.

Politici z jiných měst mají jiný přístup

To v ostatních městech, která mají své zástupce v dozorčí radě firmy, jsou na tom jinak. Chrudimský starosta Petr Řezníček rozdává peníze velmi adresně za dohledu zastupitelů a hodlá v tom pokračovat i v dalším volebním období.

„Peníze by šly do Chrudimské nemocnice, kultury, sportu, hasičům či městu Chrudim,“ řekl Řezníček.

Stejně už čtyři roky postupuje primátor Hradce Králové Zdeněk Fink. I on peníze veřejně rozdal a bude rozdávat dál. „Už jsem rozdělil 66 tisíc, 20 tisíc jsem dal škole pro postižené děti Danetě, 30 tisíc basketbalovému týmu hradecké Lvice, 10 tisíc fotbalovému klubu Slavia a 6 tisíc fotbalovému klubu FC HK,“ vyjmenoval primátor, kam peníze poslal třeba za rok 2011.

Ovšem možná ještě více než to, co primátoři udělají s odměnami, zajímá jejich voliče, aby se nadále nezdražovalo teplo, které využívá 60 tisíc domácností v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Jen za poslední rok totiž firma zdražila hned třikrát a cena celkem poskočila o 14,65 procenta.

„Nemyslím si, že je špatně, aby ve vedení Opatovic seděl zástupce magistrátu. Přece jen, když si přečtu v novinách, že elektrárna letos potřetí už zdražila teplo, tak je to sice hezké ale nic s tím neudělám. Když u toho budu, budu mít včas informace, něco můžu podniknout,“ uvedl Charvát.

Ale nutné je dodat, že v tom jeho pozice nebude vůbec lehká. Ostatně jeho předchůdci si často stěžovali na to, že vedení firmy dělalo klíčová rozhodnutí bez jejich vědomí.

„Členové dozorčí rady nebyli o zdražení předem informováni. Podpoříme Hradec Králové, kterého se zdražení dotkne nejvíce,“ uvedla před rokem Fraňková, které se nelíbilo jedno ze zdražení.

Přesto Charvát věří, že něco ovlivnit bude moci. „Nedávno jsem slyšel ekonoma Sedláčka jak řekl, že by se firmy měly soustředit na získávání přiměřeného zisku. Právě na to slovo přiměřený se budu chtít zaměřit. Nechci, aby firma neadekvátně vydělávala na občanech Pardubic,“ dodal Charvát.

Třeba opoziční zastupitel Pardubic Jan Linhart ze sdružení Patriot si stěžuje na to, že politici nedělají proti zvyšování cen tepla dost. „Co by mě ale jako občana i zastupitele zajímalo, je to, jaký postoj ke zdražení zaujali zástupci měst v dozorčí radě Elektrárny Opatovice. Hájili zájmy města, potažmo občanů alespoň tím, že se zdražováním nesouhlasili, nebo podlehli argumentaci EOP o nutnosti zdražování a podpořili zvyšování ceny?“ uvedl Linhart.

Nejčtenější

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Další z rubriky

VIDEO: Zásahovka si přišla pro dealera drog, hrozí mu deset let vězení

Pro dealera drog si přišla zásahovka

Zásahová jednotka zadržela na Orlickoústecku jednatřicetiletého muže, který vařil v pronajatém domě pervitin. Za výrobu...

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Najdete na iDNES.cz