Zemřel bývalý primátor Pardubic Jiří Stříteský, milovník koní i hokeje

  8:12aktualizováno  8:12
Nejvýraznější polistopadový pardubický politik Jiří Stříteský podlehl v neděli těžké nemoci. Muž, který byl dvakrát zvolen primátorem krajského města a stal se také senátorem za ODS, byl u záchrany pardubického hokeje a blízko měl také k dostihům

Jiří Stříteský | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když hokejisté Pardubic na jaře 2005 po dlouhých 16 letech vyhráli titul mistra republiky, jedním z prvních gratulantů na ledě byl primátor Jiří Stříteský.

Dlouholetý úspěšný politik z ODS poslední vteřiny zápasu prožíval přímo u střídačky a v čepici s nápisem „Mistři“ křepčil jako jeden z členů extraligového mužstva.

Dokázal tím, že mu na osudu pardubického hokeje, který zachraňoval v roce 1998 z pozice primátora koupí klubu, hodně záleželo.

„Byl to veliký srdcař, hokeji strašně moc fandil. Udělal pro něj moc, už jen tím, že se za jeho éry opravil zimní stadion,“ uvedl dlouholetý stranický kolega z ODS Jaroslav Kňava. „Zprávu o jeho úmrtí jsem se dozvěděl v neděli. Vím, že bojoval s těžkou nemocí a že na tom nebyl dobře. Bude mi chybět,“ dodal Kňava, který byl se Stříteským i ve vedení Dynama.

Až do loňských komunálních voleb platilo, že Jiří Stříteský byl jediným politikem po revoluci, který dokázal obhájit post primátora.

„Byla to silná osobnost, která dokázala získat podporu pro svůj názor. A to velmi elegantně. Nestalo se, že by zastupitelstvem neprošel jeho návrh, pokud si nebyl jistý podporou, jednal v zákulisí dál, dokud nebyl úspěšný,“ vzpomíná další pamětník v řadách ODS Petr Klimpl.

Hned včera dopoledne se na počest Jiřího Stříteského objevila na radnici černá vlajka. Radnice také pošle věnec na pohřeb.

Pardubický patriot i milovník koní

„Zastupitelé na svém zasedání budou držet minutu ticha, jak ostatně dnes učinili i radní,“ uvedl šéf kanceláře primátora Radim Jelínek. „Pardubický rodák a patriot, milovník koní, se nesmazatelně zapsal do historie svého města. Čest jeho památce,“ stojí pak v oficiálním prohlášení města Pardubice, které radnice uveřejnila na svém webu.

Minuta ticha se bude držet i při pátečním hokejovém zápase play-out mezi Pardubicemi a Karlovými Vary, vzpomínku jistě přichystá na začátku sezony i dostihový spolek.

Stříteský končil jako primátor v roce 2006, kdy byl zároveň senátorem. Sám chtěl pokračovat v obou pozicích, ale kolegové ho přesvědčili, že by to nebylo vhodné. Poté se postupně z oficiálních pozic vytrácel, ale stále měl velký vliv na chod jeho ODS i města.

Projevilo se to například v květnu 2010, kdy po křížkovací revoluci přeskákali tehdejšího lídra do parlamentních voleb Daniela Petrušku čtyři kolegové a on přišel o post poslance.

„Nováčci to nemůžou zvládnout. Ať odstoupí, musí tam být někdo zkušený,“ tlačil Petruška na Stříteského. Ten ho však odbyl. „Nezlob se, ale v tomhle tě podporovat nebudu. Víš kolik lidí by se kvůli tobě muselo vzdát mandátu?“ řekl mu jasně na zahradě sídla krajské ODS v centru Pardubic.

Jiří Stříteský V letech 1990 až 2010 pracoval jako zastupitel Pardubic, z toho v letech 1998 až 2006 byl primátorem města. Do ODS vstoupil krátce po jejím založení. V letech 2000 až 2004 pracoval jako člen zastupitelstva Pardubického kraje.

V roce 2004 se stal členem Senátu PČR, když porazil tehdejší nezávislou senátorku Jaroslavu Moserovou, kandidující za US-DEU. V senátu byl členem Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Byl také předsedou Senátorského klubu ODS. Zemřel v 75 letech po těžké nemoci v neděli 10. března 2019.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Další z rubriky

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Města se připravují na sucho, vodu už nechtějí nechat jen tak odtéct

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Boj se suchem nabírá na obrátkách i ve městech v Pardubickém kraji. Budou méně často sekat trávu, vybudují nové vodní...

V pardubickém divadle bude režírovat Hanuš, odcházejí tři opory souboru

Miroslav Hanuš, herec

Osm premiér včetně novinky na vyhlídce pod hradem, poetické večery, scénická čtení, ale také odchod tří hereckých opor...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – SVITAVSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz