Přelouč má novou radnici za 100 milionů, stěhování začne po neděli

  7:58aktualizováno  7:58
Do nové budovy za sto milionů korun se začátkem příštího týdne přesune přeloučská radnice. Lidem to ulehčí vyřizování, protože úředníci už nebudou sedět v různých částech města. Miliony na stavbu, které město vytáhlo z vlastní kapsy, pochází převážně z prodeje lesů.

Budovu radnice navrhl pardubický architekt Milan Košař. Ten také nakonec rozhodl o tom, že nedalekou pěší zónu bude zdobit betonová plastika akademické sochařky Kláry Klose nazvaná Týden, na níž si budou moci kolemjdoucí odpočinout. | foto: Městský úřad Přelouč

Budovu radnice, na kterou město šetřilo několik let, navrhl pardubický architekt Milan Košař. Objekt město zaplatilo pouze z vlastních peněz, protože získat prostředky na radnici z některého státního nebo evropského fondu je obtížné.

Přeloučská radnice

* Podle návrhu pardubického architekta Milana Košaře.

* O nové radnici se v Přelouči mluví takřka deset let. Devět let na ni město šetří z vlastních zdrojů. Část peněz získalo například prodejem městských lesů.

* Město přijde moderní budova zhruba na 100 milionů korun a prostory v ní najde 90 úředníků.

* Její součástí je betonová plastika Týden Kláry Klose, která je umístěná v pěší zóně. Plastika bude sloužit k odpočinku, lidé si na ni mohou i sednout.

"Pro nás je nová radnice skoro až historickým okamžikem. Konečně budeme mít všechny úředníky pod jednou střechou, nebudeme už muset posílat občany, kteří si na úřadě potřebují něco vyřídit, do různých jiných budov po městě," řekla starostka Přelouče Irena Burešová.

A zanedbatelná nebude ani úspora, kterou město sestěhováním svých odborů ušetří. Vedení města ji odhaduje na milion korun ročně. Novou budovu si zájemci budou moci prohlédnout v úterý 7. února, kdy město pořádá Den otevřených dveří. Starostka slibuje, že se jim radnice představí od sklepa po půdu.

Návštěvníci se budou moci zastavit v Týdnu

"Radnice má čtyři nadzemní podlaží a návštěvníci uvidí všechny prostory včetně archivu, kanceláří i zajímavě řešené terasy," řekla Burešová. Kromě všech odborů a archivu se do nových prostor přestěhuje z nevyhovující budovy také městská policie.

Zatímco spodní patra nové budovy obsadí městští úředníci, ta nejvíce reprezentativní jsou ve čtvrtém patře. Zde je sídlo starostky a radních, součástí je i velká zasedací místnost pro jednání zastupitelů, ale i pro další veřejné akce. "Po 20 letech chceme zavést vítání občánků, po němž je v Přelouči poptávka," řekla starostka Burešová. Páté patro patří převážně výpočetní technice.

S radnicí je úzce spjata pěší zóna. A na ní betonová plastika Týden od pardubické sochařky Kláry Klose. Ta nebude jen na ozdobu, měla by sloužit i k odpočinku. "Tohle dílo je jednak vtipné, zdařilé, ale také se výborně hodí do prostoru před radnici," řekl architekt Košař.

Užitná plastika znázorňuje týden, a stejně tak se i jmenuje. Sestává z lavice o pěti sedících figurách, které demonstrují pět pracovních dnů, jež mají stejnou fazonu. Jsou označeny čísly. Šestý den, sobota, není označen číslem, ale symbolem dětských školních rozvrhů, což má navozovat pocit úlevy. Barevnost sedáku a umístění ji odlišuje od pracovních dnů, které jsou šedé.

Město sehnalo peníze také díky prodeji lesů

Konečný účet za radnici včetně jejího vybavení, plastiky a dalších náležitostí přijde město na 100 milionů korun. Ty vytáhne vedení města ze speciálního fondu, který má radnice zřízený jen pro tento účel.

Od roku 2003 do něj město ukládá mimořádné peníze, například za prodej městských lesů a dalších nemovitostí, jichž se město zbavilo.

"Když jsme se dozvěděli, že bude naše město zastávat funkci obce s rozšířenou působností, bylo jasné, že nová radnice bude nezbytná. Z 38 vystoupal počet zaměstnanců radnice během let na 90. Jenže pak nebyly peníze, a tak na ni došlo až teď, když jsme si na radnici sami ušetřili," uzavřela starostka Burešová.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

Velká pardubická je stále bez sponzora, o partnera přišlo i závodiště

Jezdci překonávají Irskou lavici během 128. ročníku Velké pardubické.

Konec ledna. To byl pro ředitele Dostihového spolku poslední termín, dokdy chtěl mít jasno, kdo se stane novým...

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Chci naše rozdělené město spojit, říká starosta Žamberka

Městský úřad Žamberk.

Přestože Nezávislí s podporou ODS vyhráli komunální volby v Žamberku, bývalý dlouholetý starosta Jiří Dytrt už o své...

Najdete na iDNES.cz