Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Boj o splavnění Labe u Přelouče pokračuje, stát to zkouší „po dobrém“

  13:01
Ředitelství vodních cest chce prosadit novou trasu plavebního kanálu v Přelouči, který má umožnit splavnění Labe do Pardubic. Chystá k přírodě šetrnější variantu a doufá v dohodu s ekologickými spolky.

Takto si na jednom z modelů v minulosti představovalo nový plavební kanál u Přelouče Ředitelství vodních cest. | foto: Studie Ředitelství vodních cest.

Před čtyřmi lety se plány na vybudování průplavu u Přelouče rozpadly jak domek z karet. Úřady nedokázaly před Nejvyšším správním soudem obhájit, proč schválily trasu, která protne slepé rameno Labe u Přelouče známé jako biocentrum Slavíkovy ostrovy.

Ředitelství vodních cest (ŘVC) zvolilo novou a vůči námitkám ekologů přívětivější strategii. Nejenže už nebránilo zařazení ostrovů do evropské soustavy chráněných území Natura 2000, ale dokonce souhlasilo s rozšířením tohoto území, které vláda schválila v lednu.

Teď zastánci vodního díla doufají ve vstřícnost k novému návrhu průplavu, který by znamenal jen malý zásah do biocentra. 

„V každém případě bude zásah jen dílčí a ovlivní jen malou část vyhlášeného chráněného území. Podle platné legislativy lze i při dílčím zásahu do chráněného území stavby realizovat, přirozeně s realizací příslušných kompenzačních opatření,“ uvedl mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

„Souhlas s tímto rozšířením je podaná ruka. Předpokládám, že ochranářská obec úplně stejně vstřícně ale nebude bojkotovat kompromisní dohodnutou variantu,“ uvedl předseda Asociace D-O-L Jan Skalický. 

Ten soudí, že „zelená lobby“ by si měla vzít příklad ze stavby průplavu Rýn- Dunaj-Mohan.

„Když dojde k dohodě a ústupkům investora ve jménu ochrany přírody, tak jde o to, aby toho ochrana přírody nezneužila a nešla proti stavbě dál hlava nehlava,“ uvedl šéf Asociace D-O-L Jan Skalický.

Děti Země: Řekněte, zda se lodě do Přelouče dostanou

Klíčovým protivníkem vodního díla bylo až dosud sdružení Děti Země. To Nejvyšší správní soud přesvědčilo, že úřady měly v roce 2000 více posoudit, zda neexistuje k přírodě šetrnější trasa kanálu.

Od Dětí Země stát při přípravě nové varianty ale žádný bianko šek nedostane. Předseda Dětí Země Miroslav Patrik uvedl, že sdružení už pět let čeká, kdy začne nové hodnocení vlivu uvažovaného kanálu u Přelouče na životní prostředí. 

„Očekáváme, že budou předloženy i varianty, které nebudou likvidovat biotopy více než sedmdesáti zvláště chráněných druhů organismů na Slavíkových ostrovech, včetně dvou druhů vzácných modrásků,“ uvedl Patrik. Dodal, dokud sdružení návrhy neuvidí, nemůže se k tomu vyjádřit.

Splavnění Labe pomůže nový most u Valů

Dělníci během dvou dnů přesunou celou ocelovou konstrukci na provizorní...

Ke splavnění Labe do Pardubic jsou důležité patřičně vysoké mosty. U Valů u Přelouče od konce léta probíhají stavební práce na novém přemostění, které nahradí více než sedmdesát let starý válečný most Bailey Bridge. Staré mostní provizorium bylo kvůli své výšce jednou z překážek plavby lodí až do Pardubic.

Díky mírné zimě probíhají  od konce léta nepřetržitě. Před Vánocemi dělníci přikročili k jedné z nejtěžších operací, pomocí lisů vysouvali první část nového mostu nad Labe. Na konci ledna necelých osm hodin trval druhý výsun konstrukce, která spojí Valy s Mělicemi. 

Na mostní konstrukci nyní přijde ještě mostní oblouk, který bude mít v nejvyšším místě vzepětí patnáct metrů. První řidiči vjedou na moderní dvouproudový most letos v červnu. Pěší a cyklisté zde nyní využívají lávku, řidiči musí staveniště objíždět přes Lohenice a Přelouč. 

Most vyjde na 258 milionů korun, investorem stavby je Ředitelství vodních cest, část peněz přidal ze svého rozpočtu i Pardubický kraj.

Přípravy stavby v Přelouči může zkomplikovat fakt, že stát dodnes neví, zda bude možné vybudovat plavební stupeň Děčín, který by měl na Labi zajistit dostatek vody pro lodní dopravu. 

„V každém případě je příprava a výstavba kanálu z dopravního i ekonomického hlediska absurdní, dokud nebude jasné, zda velké nákladní lodě vůbec do Přelouče doplují,“ uvedl Patrik.

Ředitelství vodních cest chce nyní chráněnou lokalitu zapracovat do dokumentace strategického posouzení vlivů na životní prostředí SEA. 

„Její předložení k posuzování SEA předpokládáme uskutečnit na podzim letošního roku. Pak bude vybrána definitivní podoba trasy a bude možné přistoupit k detailnímu projektování a povolovacím řízením vybrané varianty,“ uvedl Jan Bukovský.

Podle Skalického z původních třinácti variant projednávaných s Agenturou ochrany přírody a krajiny zbyly dvě plus jedna.

„Je už v podstatě jasné, která varianta je nejvítanější ochranáři. Zjednodušeně řečeno zmenšuje zásah laterálního kanálu do Slavíkových ostrovů na mikroskopickou úroveň. Odbočuje z hlavního řečiště dál, tedy se zmenšuje řez Slavíkovými ostrovy,“ řekl Skalický.

Odborníci se na přelomu tisíciletí shodli, že kvůli splavnění Labe je nutné vybudovat samostatný tři kilometry dlouhý kanál, který po pravém břehu obejde stávající koryto řeky. A to i za cenu, že povede přes část Slavíkových ostrovů. 

Vedla je k tomu potřeba zachování přeloučského jezu, chráněné technické památky z roku 1928, a ochránit labské hrčáky, což je jediný úsek řeky na středním toku s bystřinným prouděním.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Turistů je příliš. Rozhledna na Králickém Sněžníku škodí přírodě, míní ekologové

Stav vrcholu Králického Sněžníku je dle ekologů horší kvůli v loňském roce otevřené rozhledně na polské straně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň - Pardubice 6:2, dvanáctá výhra v řadě a třetí místo, hosté vedli jen chvíli

Pardubičtí fotbalisté žili na hřišti favorizované Plzně v naději jen pár minut. Rozjetí domácí odpověděli v duelu...

Řidič vyjel ze silnice, s autem skončil u bazénu na zahradě rodinného domu

Na zahradě rodinného domu skončil ráno řidič, který havaroval u Stříhanova na Orlickoústecku. Dvaaosmdesátiletý muž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dálkový autobus měl brzdy na odpis, cestující si museli sehnat vlastní odvoz

Tři cestující v dálkovém autobusu si museli minulý týden shánět vlastní odvoz z Jaroslavi na Orlickoústecku. Právě tam...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Přestavba výletní lodi Arnošt bude stát přes 15 milionů, může začít letos

Rekonstrukce výletní lodi Arnošt v Pardubicích, která je odstavena z provozu už rok a půl, by mohla začít letos....

Nový příjem nemocnice měl mít lepší sjezd i parkování. Není z toho nic

Pardubická nemocnice příští rok na jaře otevře nový pavilon centrálního urgentního příjmu, který bude připraven pro...

Na nepřehledné křižovatce přibývají nehody, obec tam chce snížit rychlost

Zastupitelé Slatiňan chtějí snížit povolenou rychlost při průjezdu křižovatkou na konci obchvatu města, kde se stala...

Turistů je příliš. Rozhledna na Králickém Sněžníku škodí přírodě, míní ekologové

Stav vrcholu Králického Sněžníku je dle ekologů horší kvůli v loňském roce otevřené rozhledně na polské straně....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...