Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Boj o splavnění Labe u Přelouče pokračuje, stát to zkouší „po dobrém“

  13:01
Ředitelství vodních cest chce prosadit novou trasu plavebního kanálu v Přelouči, který má umožnit splavnění Labe do Pardubic. Chystá k přírodě šetrnější variantu a doufá v dohodu s ekologickými spolky.

Takto si na jednom z modelů v minulosti představovalo nový plavební kanál u Přelouče Ředitelství vodních cest. | foto: Studie Ředitelství vodních cest.

Před čtyřmi lety se plány na vybudování průplavu u Přelouče rozpadly jak domek z karet. Úřady nedokázaly před Nejvyšším správním soudem obhájit, proč schválily trasu, která protne slepé rameno Labe u Přelouče známé jako biocentrum Slavíkovy ostrovy.

Fotogalerie

Ředitelství vodních cest (ŘVC) zvolilo novou a vůči námitkám ekologů přívětivější strategii. Nejenže už nebránilo zařazení ostrovů do evropské soustavy chráněných území Natura 2000, ale dokonce souhlasilo s rozšířením tohoto území, které vláda schválila v lednu.

Teď zastánci vodního díla doufají ve vstřícnost k novému návrhu průplavu, který by znamenal jen malý zásah do biocentra. 

„V každém případě bude zásah jen dílčí a ovlivní jen malou část vyhlášeného chráněného území. Podle platné legislativy lze i při dílčím zásahu do chráněného území stavby realizovat, přirozeně s realizací příslušných kompenzačních opatření,“ uvedl mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

„Souhlas s tímto rozšířením je podaná ruka. Předpokládám, že ochranářská obec úplně stejně vstřícně ale nebude bojkotovat kompromisní dohodnutou variantu,“ uvedl předseda Asociace D-O-L Jan Skalický. 

Ten soudí, že „zelená lobby“ by si měla vzít příklad ze stavby průplavu Rýn- Dunaj-Mohan.

„Když dojde k dohodě a ústupkům investora ve jménu ochrany přírody, tak jde o to, aby toho ochrana přírody nezneužila a nešla proti stavbě dál hlava nehlava,“ uvedl šéf Asociace D-O-L Jan Skalický.

Děti Země: Řekněte, zda se lodě do Přelouče dostanou

Klíčovým protivníkem vodního díla bylo až dosud sdružení Děti Země. To Nejvyšší správní soud přesvědčilo, že úřady měly v roce 2000 více posoudit, zda neexistuje k přírodě šetrnější trasa kanálu.

Od Dětí Země stát při přípravě nové varianty ale žádný bianko šek nedostane. Předseda Dětí Země Miroslav Patrik uvedl, že sdružení už pět let čeká, kdy začne nové hodnocení vlivu uvažovaného kanálu u Přelouče na životní prostředí. 

„Očekáváme, že budou předloženy i varianty, které nebudou likvidovat biotopy více než sedmdesáti zvláště chráněných druhů organismů na Slavíkových ostrovech, včetně dvou druhů vzácných modrásků,“ uvedl Patrik. Dodal, dokud sdružení návrhy neuvidí, nemůže se k tomu vyjádřit.

Splavnění Labe pomůže nový most u Valů

Dělníci během dvou dnů přesunou celou ocelovou konstrukci na provizorní...

Ke splavnění Labe do Pardubic jsou důležité patřičně vysoké mosty. U Valů u Přelouče od konce léta probíhají stavební práce na novém přemostění, které nahradí více než sedmdesát let starý válečný most Bailey Bridge. Staré mostní provizorium bylo kvůli své výšce jednou z překážek plavby lodí až do Pardubic.

Díky mírné zimě probíhají  od konce léta nepřetržitě. Před Vánocemi dělníci přikročili k jedné z nejtěžších operací, pomocí lisů vysouvali první část nového mostu nad Labe. Na konci ledna necelých osm hodin trval druhý výsun konstrukce, která spojí Valy s Mělicemi. 

Na mostní konstrukci nyní přijde ještě mostní oblouk, který bude mít v nejvyšším místě vzepětí patnáct metrů. První řidiči vjedou na moderní dvouproudový most letos v červnu. Pěší a cyklisté zde nyní využívají lávku, řidiči musí staveniště objíždět přes Lohenice a Přelouč. 

Most vyjde na 258 milionů korun, investorem stavby je Ředitelství vodních cest, část peněz přidal ze svého rozpočtu i Pardubický kraj.

Přípravy stavby v Přelouči může zkomplikovat fakt, že stát dodnes neví, zda bude možné vybudovat plavební stupeň Děčín, který by měl na Labi zajistit dostatek vody pro lodní dopravu. 

„V každém případě je příprava a výstavba kanálu z dopravního i ekonomického hlediska absurdní, dokud nebude jasné, zda velké nákladní lodě vůbec do Přelouče doplují,“ uvedl Patrik.

Ředitelství vodních cest chce nyní chráněnou lokalitu zapracovat do dokumentace strategického posouzení vlivů na životní prostředí SEA. 

„Její předložení k posuzování SEA předpokládáme uskutečnit na podzim letošního roku. Pak bude vybrána definitivní podoba trasy a bude možné přistoupit k detailnímu projektování a povolovacím řízením vybrané varianty,“ uvedl Jan Bukovský.

Podle Skalického z původních třinácti variant projednávaných s Agenturou ochrany přírody a krajiny zbyly dvě plus jedna.

„Je už v podstatě jasné, která varianta je nejvítanější ochranáři. Zjednodušeně řečeno zmenšuje zásah laterálního kanálu do Slavíkových ostrovů na mikroskopickou úroveň. Odbočuje z hlavního řečiště dál, tedy se zmenšuje řez Slavíkovými ostrovy,“ řekl Skalický.

Odborníci se na přelomu tisíciletí shodli, že kvůli splavnění Labe je nutné vybudovat samostatný tři kilometry dlouhý kanál, který po pravém břehu obejde stávající koryto řeky. A to i za cenu, že povede přes část Slavíkových ostrovů. 

Vedla je k tomu potřeba zachování přeloučského jezu, chráněné technické památky z roku 1928, a ochránit labské hrčáky, což je jediný úsek řeky na středním toku s bystřinným prouděním.

Autoři: ,

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíPardubiceÚstí n. O.SvitavyChrudimČeská Třebová, další

  • Nejčtenější

Řidiči si odskočili na oběd, u firmy zablokovali tahač s pásovým vozidlem

Bezradnému řidiči nadměrného nákladu, který převážel základ budoucího protiletadlového systému, pomáhali v úterý...

Pardubice - Sparta 2:4, domácí jen snižovali, u tří gólů vítězů byl Minčev

Sparťanští fotbalisté dali venku čtyři góly, sice dvakrát inkasovali, ale zápas 8. kola Fortuna ligy na stadionu...

Krach Bohemia Energy přinesl problémy i do měst slibujících levnější energie

Otřes na energetickém trhu při krachu společnosti Bohemia Energy se okamžitě promítl nejen do front před pobočkami...

Suverénní záležitost. Hokejisté Pardubic v dohrávce deklasovali Vítkovice

Hokejisté Pardubic a Vítkovic s téměř měsíčním zpožděním zkompletovali páté kolo extraligy. A dohrávku si vychutnali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při srážce s cisternou a osobním autem zemřel na Pardubicku řidič dodávky

Tragická nehoda se ráno stala mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku. Na silnici /35 se střetla dodávka s cisternou...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Starosta Svitav chce být i poslancem, také další nováčci si funkce nechají

Ve volbách do Sněmovny uspělo také v Pardubickém kraji několik politiků, kteří se nyní musejí často nečekaně...

Papíry mám v čistírně, řekl řidič po nehodě. Letos boural už počtvrté

Již počtvrté letos na Svitavsku boural šestadvacetiletý muž cizí státní příslušnosti, který jezdí navzdory zákazům...

Novému pavilonu chybí důležité razítko, rozhodnutí o umístění stavby neplatí

Pardubický krajský soud už podruhé uznal námitky rodiny sousedící s nově budovaným centrálním urgentním příjmem za...

Nepořádek v hokejovém Dynamu, podle soudu klub patří městu

Miliardář Petr Dědek není oficiálně majitelem HC Dynamo Pardubice. A to i přesto, že se o hokejový tým už rok a půl...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...