Své o tom ví patnáctiletý chlapec, kterému se v neděli odpoledne nechtělo s rodiči přehradu obcházet po pevných březích velkým obloukem, a rozhodl se zkrátit si cestu.
Boj s naplaveným a nevyschlým bahnem v Čáslavské zátoce byl však nad jeho síly. Vyprostit ho z mazlavé pasti museli až hasiči. „Na místo vyrazila profesionální jednotka ze Stanice Seč a dobrovolná jednotka ze Seče. Po příjezdu na místo seděl chlapec v blátě. Hasiči se převlékli do suchých obleků a jištěni lanem vyrazili pro chlapce,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Jakub Mačát.
Za pomocí záchranných prostředků pak chlapce vyprostili pomocí páteřní desky, která se běžně používá při evakuacích či dopravních nehodách.
„K mladíkovi museli dva hasiči. Jeden mu pomáhal vyprostit nohy, druhý ho nadzvedával na desku. Tím, jak s chlapcem manipulovali, propadli se bahnem po pás. Museli jsme je poté vytáhnout za pomocí záchranné smyčky. Nebylo to jednoduché,“ řekl k zásahu velitel dobrovolných hasičů v Seči Bohuslav Šulc.
Hasiči varují, že zdánlivě suchá místa odpuštěné přehrady mohou být pro člověka pastí.
Zatímco procházka na známý ostrůvek uprostřed přehrady je díky nízkému stavu vody relativně bezpečná a po 21 letech lze na něj dojít suchou nohou, zrádné jsou v těchto dnech zejména zátoky plné bahna.
V nich člověk přinejlepším přijde o boty, přinejhorším uvízne v hlubokém bahně.
Lidé podle Šulce nejsou schopni na dně přehrady odhadnout, zdali budou mít pevnou půdu pod nohama. „Na první pohled se dno může jevit v některých místech suché, naplavené sedimenty však mohou být nejen v zátokách zrádné,“ varoval Šulc.
Z příspěvků na sociálních sítí vyplývá, že v neděli nešlo o první takový případ, při kterém lidé podcení situaci a horko těžko se z bahna dostávají. Na internetu koluje například video, na kterém je vidět, jak bahno sevře na břehu dvě ženy s malými dětmi.
Město z návalů lidí nadšené není
Z náporů zvědavců není příliš nadšené město Seč. Návštěvníků, kteří se jezdí dívat na vypuštěnou přehradu, je opravdu hodně a parkovací plochy přestávají stačit.
„Lidé parkují opravdu všude. Je to nebezpečné i s ohledem, že se dřív stmívá. Žádáme také návštěvníky, aby na březích nestavěli kamenné mohyly. Po napuštění přehrady do nich mohou narazit lodě,“ řekla k nebývalému návalu lidí vedoucí hospodářsko-správního odboru Městského úřadu Seč Petra Říhová.
Vodohospodáři museli Sečskou přehradu upustit o pět metrů kvůli opravě betonové zdi, která u hráze překrývá skalnatou stěnu. Oproti maximální kapacitě je úroveň vody nižší dokonce o deset metrů. Sanační práce za téměř šest milionů korun měly začít už v září, kvůli povodním musely být o měsíc posunuté.
„Práce a opravy nad vodou budou provedeny plošně z lešení při postupně snižované hladině v nádrži vodního díla Seč. Práce pod vodou budou provedeny lokálně dle záznamu potápěčského průzkumu pomocí pracovních potápěčů,“ uvedla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Sanační práce by měly být dokončeny do konce roku.
Cílem Povodí Labe je hladinu vody snížit na úroveň 479,50 metrů nad mořem. V poledne byla vodní hladina o čtyři centimetry nad stanoveným cílem. Maximální retenční kapacita nádrže je na kótě 490,11 metrů nad mořem. Hladina stálého nadržení přehradní nádrže budované mezi lety 1924 až 1934 je 469,61 metrů nad mořem. Jde o hodnotu, která v nádrži musí trvale zůstat z důvodu zachování biologického života v nádrži.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz