Šéf místní ODS Janků čelí podezření ze zpronevěry peněz na kampaň

  17:14aktualizováno  17:14
Šéf pardubické ODS Jiří Janků čelí podezření, že v roce 2013 zpronevěřil peníze určené na parlamentní volby. Případ řeší policie. Politik však dokládá důkazy o tom, že partaj o nic nepřipravil.

Jiří Janků se brání, že své straně ODS nesebral ani korunu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Majitel pardubické společnosti eBrána a okresní šéf ODS Jiří Janků chtěl v roce 2013 pomoci ve volební kampani Simeonu Karamazovi. Pro nynějšího poslance uspořádal osobní kampaň a také ji zaplatil ze sponzorských darů. Ty ovšem neprošly standardně přes partajní pokladnu.

Kvůli tomu dostalo Okresní státní zastupitelství Pardubice anonymní trestní oznámení.

„Když jsem ještě v ODS byl, tak jsem upozorňoval na to, že pan Janků nevede účetnictví, tak jak má. Také si myslím, že mámit peníze od členů ODS na kampaň a neposlat je poté do stranické pokladny, je minimálně nestandardní,“ uvedl bývalý člen ODS a dnešní zastupitel za Patrioty Jiří Lejhanec s tím, že na Janků trestní oznámení nepodával.

V něm se mimo jiné píše, že Janků měl stranu připravit až o půl milionu korun. Ty údajně vylákal podvodem od členů modré strany a sponzorů. Také měl profitovat na tom, že jeho společnosti dávaly městské firmy zakázky bez výběrového řízení.

„Jsem s policií připraven spolupracovat. Trvám na tom, že jsem straně nesebral ani korunu a jsem ochoten to doložit,“ brání se Janků nařčení, za kterým vidí vendetu od svých bývalých kolegů z ODS.

Politik však přiznává, že platil osobní kampaň ve prospěch později zvoleného poslance ODS Simeona Karamazova. Ovšem nedělal to prý přes účet své firmy eBrána, jak se píše v trestním oznámení, ale přes Nadační fond Pardubicko podle vás, který založil.

„Ve straně jsme se neshodli, že by měl mít Simeon Karamazov svou osobní kampaň. Proto jsem zájemcům nabídl, aby ho podpořili přes nadaci. Každý, kdo na transparentní účet přispěl, věděl, na co peníze půjdou,“ uvedl Janků, který do redakce MF DNES zaslal výroční zprávu nadace i s vyúčtovaním inkriminovaného roku 2013 a razítky z finančního úřadu.

„Podle mých informací se věci za mojí kampaň platily skutečně z účtu nadace. Myslím si, že to lživé obvinění pana Janků a brzy se to ukáže,“ uvedl Karamazov, který stále pracuje i jako děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky na Univerzitě Pardubice.

To však nic nemění na to, že Janků zřejmě nepoužil správnou cestu, jak financovat politickou kampaň. Například v ČSSD si už kvůli podobným potížím osobní kampaně úplně zakázali a v ODS také značně zpřísnili pravidla.

„Po těch průšvizích, které jsme s financováním kampaní měli, jsme se dohodli, že vše musí jít přes stranické účty,“ říká člen ODS, který si nepřeje být jmenován v tisku.

O něco opatrněji mluví šéf krajské ODS Radim Jirout. Ovšem i on přiznává, že vše nebylo podle regulí. Na druhou stranu odmítá, že by Jiří Janků o něco stranu okradl.

„Byla to schválená soukromá akce pana Janků, byť nám například odmítl říct, o jaký účet se jedná. Peníze tam prokazatelně protekly mimo účty ODS, ale strana tím nebyla nijak dotčena, žádné peníze zcizeny nebyly. Ke stejnému závěru došla i celostátní kontrolní a revizní komise ODS,“ řekl Radim Jirout.

Nejčtenější

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Další z rubriky

Tahač po střetu s kamionem uvázl v poli, u Nové Vsi se tvořily kolony

Tahač skončil po nárazu mimo silnici.

Se zdržením museli od pátečního rána počítat řidiči na tahu I/37 mezi Nasavrky a Trhovou Kamenicí. V prudké zatáčce v...

Východočeské muzeum opět ukáže Pernštejnskou truhlu objednaným zájemcům

Pernštejnská truhla odhalila při renovaci tajemství

Východočeské muzeum v Pardubicích v březnu uspořádá další prohlídky dochované Pernštejnské truhly. Budou čtyři a...

Města o obce se zbavují vybydlených ruin, stát dává na demolice peníze

Vybydlený dům ve svitavské části Lány je od podzimu opuštěný a ve velmi špatném...

Chátrající budovy v nevyhovujícím stavu, které jsou mnohdy na pokraji zhroucení, jsou velkým strašákem obcí a měst. S...

Najdete na iDNES.cz