Aktivisté jsou nervózní. Pozemky na Červeňáku stále nepatří Pardubicím

  7:58aktualizováno  7:58
Stoupenci přeměny bývalého vojenského cvičiště v Pardubicích zvaného Červeňák na přírodní park mají obavy o osud lokality. Zastupitelstvo pověřilo radní, aby jednali s armádou o převodu území na město, dosud se však nic nestalo. Lokalitu by měla protnout silnice, což ochránci přírody i někteří zastupitelé odmítají.

Přes sto let starý most zvaný Červeňák by opět mohl sloužit svému účelu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Náměstek pardubického primátora Jan Řehounek dostal v březnu od zastupitelů za úkol získat od ministerstva obrany bývalý vojenský prostor na Višňovce.

Politici tak reagovali na tlak lidí z občanských sdružení, kteří by v malebném místě u řeky Chrudimky rádi měli přírodní rezervaci. Jenže uteklo více než půl roku a město nezískalo nic. Navíc aktivisté zjistili, že radní ani o oblast nepožádali. Zatím se zajímají jen o pozemky, na kterých by měla být nová silniční propojka mezi Višňovkou a Pardubičkami.

Ovšem tu právě ekologové a část zastupitelů vůbec nechtějí. „Ani po půl roce radnice žádost na převod pozemků nepodala, náměstek Řehounek jedná pouze o převodu pozemků pod uvažovanou trasou silniční propojky, nikoliv pod celým územím vojenského prostoru, který by mohl sloužit k rekreaci obyvatel,“ řekl jednatel Klubu přátel Pardubicka Jan Řeháček s tím, že klub chce v lokalitě zbudovat také naučnou stezku nazvanou Podél Chrudimky.

Radnice chce kvůli dopravní obslužnosti krajské nemocnice nejdříve vybudovat přes Červeňák silniční propojku ulic Pod Břízkami a Kyjevská. „Máme na ministerstvu požádáno o bezúplatný převod pozemků pod plánovanou propojkou, připravují se oddělovací geometrické plány. Mám obavu, že pokud požádáme o celek, pak se nám nepodaří plánovanou silnici postavit,“ uvedl pro agenturu ČTK náměstek Řehounek.

Podle něj město požádá ministerstvo o ostatní pozemky, až když získá potřebný pruh území pro propojku. Aby Pardubice mohly pozemky získat zdarma, musí zaručit že budou aspoň deset let sloužit veřejnému zájmu.

„Jakékoliv komerční aktivity by tam město nemohlo provozovat, což zároveň vyvrací obavy, že by území poskytlo developerům,“ dodal. Také zdůrazňuje, že na bezúplatný převod majetku státu není právní nárok, a kdyby se jej ministerstvo rozhodlo prodat, Pardubice by se zřejmě zúčastnily dražby.

To potvrzuje i primátor města Martin Charvát. „O ty pozemky se zajímá už několik soukromých subjektů. Vůbec to není tak, že nám armáda ty pozemky jen tak nechá. Je v ní velký tlak na hospodárnost a je logické, že je budou chtít prodat za co nejvyšší cenu,“ uvedl Charvát.

Jenže proti nim už delší dobu vystupují někteří zastupitelé, například Jan Linhart (Patrioti Pardubic) nebo Karel Haas (ODS).

Most prý zátěž nezvládne

Vadí jim rozdělení území silnicí, kterou považují za zbytečnou, neboť v budoucnu by měl v těsné blízkosti vést jihovýchodní obchvat.

„Bojujeme za dopravně a kapacitně funkční, moderní silniční propojení Pardubiček a Višňovky, navíc šetrné k přírodě kolem nás - takové silniční propojení si všichni občané Pardubic naprosto jednoznačně zaslouží. Jsme ale důrazně proti „dopravnímu paskvilu“ prosazovanému současným vedením města,“ uvedl zastupitel Karel Haas.

Samostatnou kapitolou sporu o využití lokality Červeňák je pak situace kolem železného mostu, který se klene nad Chrudimkou. Zatímco radní se stále tváří tak, že ho půjde využít pro plánovanou silnici, odpůrci to považují za nesmysl, a to kvůli jeho špatnému technickému stavu.

„Most stál původně od roku 1911 v centru města v místě dnešního Prokopova mostu. Jelikož však přestal vyhovovat stoupající dopravní zátěži, rozhodli se tehdejší představitelé města nechat jej v roce 1935 nahradit mostem novým. Dnes uvažují představitelé města o výstavbě silniční propojky právě přes tento dnes již značně zchátralý dopravně nevyhovující most,“ uvedl Jan Řeháček.

Radní však oponují tím, že na most mají technický posudek, který říká, že auta unese. Ta by na něm však musela jezdit jen v jednom směru, protože pro obousměrný provoz není dostatečně široký. „Určitě se dá most opravit, názor laiků mě v této chvíli nezajímá,“ řekl k problému primátor Charvát, který je, jak sám často zdůrazňuje, vystudovaný stavební inženýr.

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Vozka v České Třebové naboural s povozem do zaparkovaného auta

V České Třebové se střetl koňský povoz se zaparkovaným autem.

V úvodu týdne řešili policisté v České Třebové dopravní nehodu koňského povozu se zaparkovaným automobilem....

Zemědělská laboratoř u Chrudimi má lék na sucho: Zasít hrách a zničit jej

Zemědělci proti suchu sejí hrách, pak jej zničí.

Na poli za Nabočany u Chrudimi vyrostla zemědělská laboratoř. Políčka velikosti domovní chodby s mnoha druhy hrachu,...

Najdete na iDNES.cz