Husákovy děti, tedy lidé narození v 70. letech minulého století, se dostaly do věku, kdy už jejich děti míří do základních škol.
Například v Pardubicích to vyvolá poměrně velké kapacitní potíže v prvních třídách. „Trend silných ročníků stále pokračuje a ve školním roce 2017/2018 nebudou podle našich analýz stávající kapacity škol stačit,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký.
Jedno řešení se však politikům nabídlo vlastně samo. Hned tři subjekty mají zájem v krajském městě otevřít soukromé základní školy. První školáky by mohly přivítat už ve školním roce 2016/2017.
„Vzhledem k demografickému vývoji, kdy neustále narůstá počet prvňáčků a kapacity městem zřizovaných škol jsou často na svém maximu, je činnost soukromých škol vhodným doplněním nabídky základního vzdělávání v Pardubicích,“ uvedl Rychtecký.
Za rok by tak na sídlišti Dukla mohla začít fungovat škola postavená na principech Montessori pedagogiky. Její zřizovatel chce otevřít první stupeň ZŠ s kapacitou do deseti žáků, a postupem času bude rozšiřovat i na třídy druhého stupně.
„Odsouhlasili jsme také působení soukromé ZŠ V Pohybu, která by měla vzniknout na území druhého obvodu a fungovat jako komunitní škola s rodinnou atmosférou,“ dodal Rychtecký.
Třetí škola, která by měla v Pardubicích působit, je Scioškola. Ta chce vybudovat úplnou základní školu s kapacitou až 150 žáků, kteří se budou vzdělávat ve věkově smíšených skupinách.
Soukromé školy nejsou pro každého. Stojí dost peněz
Zřízení tří nových škol během jediného roku však může narazit minimálně na dva problémy. Tím prvním je poměrně složité získávání povolení.
„Příprava spuštění soukromé základní školy není vůbec snadná. Té administrativy je skutečně hodně,“ potvrzuje Michal Havlíček, ředitel soukromé základní a mateřské školy Klas, která stojí v Rosicích nad Labem.
Další potíží pak může podle Havlíčka být sehnání dostatečného množství solventních rodičů, kteří ze svých platů utáhnou působení dítěte na privátních školách.
„Třeba u nás je typické školné 7 500 korun měsíčně. Je zřejmé, že v Pardubicích může být těžké najít dostatek zákazníků,“ doplnil ředitel školy, která dětem nabízí třeba vyučování vždy od jednoho českého a jednoho cizojazyčně mluvícího učitele.
Možných problémů si je vědom také primátor Martin Charvát. Podle něj je souhlas města se zřízením školy pouze jednou z mnoha formalit, které musí žadatelé splnit, aby mohla být jejich ZŠ zapsána do rejstříku škol.
„Založení a zprovoznění soukromé školy je velmi náročný a složitý proces,“ uvedl.
Nyní vedle zmíněné mezinárodní bilingvní školy Klas fungují v Pardubicích ještě dvě soukromé školy -Základní a Praktická škola Svítání a NOE - Křesťanská základní a mateřská škola.