Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První muzeum 20. století láká na příběhy s efekty, otevře se až po covidu

  8:30
Nezisková organizace Post Bellum na začátku týdne představila novinářům v Machoňově obchodní pasáži v Pardubicích novou interaktivní expozici Paměti národa, která je nabitá technologiemi a umí válku i komunismus přiblížit mladým. Veřejnosti se otevře až po zvládnutí covidové epidemie.

Machoňova obchodní pasáž je pro svoji eleganci považována za nejznámější dílo architekta, který významně poznamenal podobu centra města. Už z dálky viditelný strohý černý banner lákající na první interaktivní výstavu klíčových okamžiků 20. století pod pasáží poukazuje na jiný svět. 

První Institut Paměti národa v České republice je založen na příbězích pamětníků, kterým život zkřížily temné okamžiky 20. století.

Svět zrůdných totalitních režimů v podobě nacismu a komunismu, o nichž lidé v Československu ve 20. letech, kdy Machoňova pasáž vznikala, netušili, že nalomí páteř národa. Interiéry podzemních prostor s režným zdivem nasvětleným téměř až rudou barvou působí na člověka tíživě. Jen velký nápis Pravdě vždy věrni zůstanem značí, že ne vše je ztraceno.

Že jde o interaktivní expozici nabitou nejmodernějšími technologiemi, která má oslovit hlavně mladou generaci, pozná každý hned na začátku. Moderní expozice totiž žádného živého průvodce nepotřebuje. Ve sklepní galerii je průvodcem tablet se sluchátky.

Návštěvníka chytré tablety expozicí provedou a všechny digitální exponáty spustí načtením speciálních QR kódů. „Tablet je středobodem výstavy, digitální průvodce pro jednotlivce nebo dvojici. Přestože jsme v podzemí, kde nefungují žádné GPS souřadnice, tablet pozná, kde se nachází, a i díky kameře a speciálním čárám na zemi návštěvníka po expozici provede,“ vysvětluje Jan Hrdlička z technologické společnosti 3Dsense, která je spolutvůrcem výstavy.

Silný vjemový zážitek expozici, která je plná technicky originálně řešených projekcí či vkusně zvolených světelných efektů, dodají nejen technologické vychytávky, ale i silné vyprávění pamětníka a uhrančivý hlas herce Jana Hájka.

Dějiny 20. století přiblíží vyprávění pamětníků

„Paramo, dříve Fantova rafinerie, náměstí Republiky, Larischova vila zvaná Zámeček nebo bývalé hlavní nádraží. Všechna tato místa jsou spojena s lety druhé světové války. Událostmi, jež ovlivnily životy tisíců zdejších obyvatel. Roztrhaly rodiny, zamotaly osudy, zmařily sny, ukrátily přátelství, lásky i životy,“ promlouvá hercův hlas v úvodním videu na speciálním projekčním kruhu uprostřed expozice, která je v prvním institutu Paměti národa v Česku věnována druhé světové válce. 

Přesněji řečeno osudům válečného veterána Tomáše Sedláčka a odbojářky Jaryny Mlchové. „Všechny instituty budou mít signifikantní znaky společné pro všechny instituty Paměti národa. Vstupní projekci na kruhovém plátně však budeme přizpůsobovat městu a regionu, ve kterém se nachází. Časem chceme mít instituty v každém krajském městě. Následovat bude Brno a Olomouc,“ řekl předseda správní rady společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa, jenž je také hlavou šesti poboček Paměti národa po celém Česku.

Mráz po zádech člověku běhá ve chvíli, kdy se začne mluvit o deportaci českých a moravských Židů a z reproduktorů se ozývají jména židovských obyvatel Pardubic, kteří našli smrt v plynových komorách koncentračních táborů. Dokumentaristé nezapomněli ani na odbojovou skupinu Silver A. Na diváky čeká výpověď již zesnulých hrdinů například v soukromém kině, speciální promítací komoře s laserem a kouřem nebo u speciální obrazovky s rozšířenou 3D realitou.

Nic se na výstavě neopakuje, každé zastavení je jiné. Někdy tvůrci zvolili víc experimentální a abstraktní formu. Ve speciální komoře například navozují mlhu vzpomínek, pomocí rozšířené reality nechávají nahlédnout do okna místnosti, kterou prohledává gestapo, jinde zase po návštěvnících chtějí pomocí prstů ruky odtajnit zašifrovanou zprávu.

Dotýkat se exponátů přikázáno

Exponáty nejsou jen digitální. Na příběh si mohou návštěvníci dokonce i sáhnout. „Přemýšleli jsme, jak dlouhé příběhy pamětníků v digitální expozici vyprávět. V rámci zastavení jsme chtěli mít jeden moment, kdy si návštěvníci v pomyslném archivu mohou na něco sáhnout,“ řekl kurátor výstavy Viktor Portel. 

Ukázal přitom na krabici s malou laboratoří, u níž se návštěvníci vžijí do situace Jaryny Mlchové, která během odboje míchala chemikálie způsobující nepravou žloutenku. Zachránila tak řadě lidí život před transportem často končícím jistou smrtí.

Institut Paměti národa se po zvládnutí covidové epidemie otevře veřejnosti s příběhy z druhé světové války, ale v budoucnu plánuje přiblížit i období komunismu a dalších zlomových okamžiků 20. století. „Je to o finančních prostředcích. V Pardubicích máme první institut, protože zde nastala skvělá symbióza mezi sponzory a našli jsme velkou ochotu ke spolupráci s městem i krajem. Věřím, že jednou za půl roku se podaří expozici obměnit,“ dodal Kroupa.

Ve všední dny se chce nové muzeum zaměřit hlavně na školy. „Pro žáky bude institut vyhrazen vždy dopoledne. Kromě expozice navštíví vzdělávací centrum, ve kterém budou navazovat zážitkové workshopy provázané s tím, co v expozici uvidí. Odpoledne bude institut otevřen pro veřejnost,“ dodal vedoucí vzdělávací sekce Lukáš Peška.  

  • Nejčtenější

Friis: Krasniqi mohl být králem Prahy, ale hlavní je výhra. Ocenil výkon zálohy

Svůj první soutěžní zápas na lavičce Sparty zvládnul, takže na tiskovou konferenci přišel v dobrém rozmaru. „Jsem tu potřetí a zase se mě ptáte, jak se cítím. Ale bylo to fantastické,“ řekl usměvavý...

20. července 2024  6:59

Legendy ustoupily, ale Červenka s „10“ hrát nebude. Respektuji tradici, vzkázal

Když po oznámení příchodu Romana Červenky zaznělo, že by mohl hrát s desítkou, leckoho to zaskočilo. Vždyť Pardubice tradiční číslo vyřadily na počest Jiřího Šejby a Josefa Palečka. Ač klubové...

18. července 2024  13:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Most na vytíženém tahu na Moravu je ve špatném stavu, čeká se na dostavbu D35

Přes 30 let stará estakáda, která je součástí obchvatu Moravské Třebové, vykazuje dle expertního posouzení vady. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) však bezpečnost provozu na mostě ohrožena...

18. července 2024  7:35

První střelec Sparty v sezoně: Chci do reprezentace, udělám pro to všechno

Za minulý ligový ročník dal jediný gól. „Svou normu“ sparťanský fotbalista Matěj Ryneš splnil hned v úvodním dějství nové sezony. Proti Pardubicím v nastavení první půle vyrovnal na 1:1, po přestávce...

19. července 2024  22:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budimex začal stavět D35 mezi Litomyšlí a Vysokým Mýtem. Vlažný start, říká ŘSD

I když uplynulo čtvrt roku od chvíle, kdy polská společnost převzala staveniště budoucí dálnice mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí, až dosud se tam mnoho nezměnilo. Ředitelství silnic a dálnic mluví o...

24. července 2024  13:58

Budimex začal stavět D35 mezi Litomyšlí a Vysokým Mýtem. Vlažný start, říká ŘSD

I když uplynulo čtvrt roku od chvíle, kdy polská společnost převzala staveniště budoucí dálnice mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí, až dosud se tam mnoho nezměnilo. Ředitelství silnic a dálnic mluví o...

24. července 2024  13:58

Turisté mají už tři roky smůlu, lodí Arnošt se po Labi ještě dlouho nesvezou

Je to už téměř tři roky, co na pravidelné plavby po Labi vyrážela výletní loď Arnošt. Od jara 2022 se opravuje a dosud to není hotovo. Také letos v létě se turisté do Kunětic nebo Přelouče nesvezou.

24. července 2024  9:19

Z Pardubic na Vysočinu už jezdí všechny objednané RegioFoxy, kraj chce další

Cestujícím v Pardubickém kraji slouží na trati z Pardubic do Havlíčkova Brodu sedm nových motorových jednotek RegioFox. Na obzoru je navíc osm RegioPanterů. Modernizace na kolejích v kraji bude...

23. července 2024  17:07

Žena za štěně a jeho dopravu letadlem zaplatila desetitisíce, nemá peníze ani psa

Obětí podvodu se stala žena ze Svitavska, která chtěla udělat radost své dceři nákupem psa na internetu. Poté, co si s prodejcem vyměnila několik e-mailů, zaplatila desítky tisíc korun. Huskyho,...

23. července 2024  11:08

Advantage Consulting, s.r.o.
SAMOSTATNÝ ODBORNÍK NA PO (55-72000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 55 000 - 72 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...