Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Lavice opravárenského učiliště v Králíkách plní polští studenti

  8:53
Nezvyklé obsazení mají letos oba první ročníky opravárenského učiliště v Králíkách. Do lavic a za ponky nastoupilo hned dvanáct studentů z Polska. Do Čech to nemají daleko, navíc v Polsku si musí praxi do opravárenské školy shánět sami. V Česku jim zajistí praxi ve velkých firmách škola.

V dílně si do svěráků upíná hranoly skupina prváků. Čeká je procvičování pilování, musí umět udělat přesný rozměr, úhel a rovinu. Za sebou mají první měsíc výuky a Jakub Jadwisieňczak čte plynně zápis ze šuplery – polsky bezchybně, česky zadrhává, ale rozumí a opatrně sází česká slovíčka do věty.

„Tady jsou praxe na místě, v Polsku si je těžko sháníme. Proto jsem se rozhodl jít sem. Byl jsem se tady podívat na dni otevřených dveří a nastoupil,“ vypráví polsky 15letý Jakub.

Česky rozumí většinu, zadání od mistra mu nedělá problém, jen mluvit česky mu ještě nejde. Podle učitelů je to ale jen otázka času. První polský student nastoupil do učení v Králíkách v roce 2016 a s Čechy se rychle sžil.

Nynější polský boom je v tomto směru spíš k neprospěchu. Mladí Poláci se v neznámém prostředí drží pospolu, mluví polsky.

„I proto jsme je rozdělili do obou tříd. Aby si co nejdříve osvojili češtinu. Už o prázdninách sem dojížděli na kurz češtiny, s tou jim pomáhá naše angličtinářka, rodilá Polka. Díky ní také dobře komunikuji s rodiči,“ říká ředitelka Středního odborného učiliště opravárenského Petra Doubravová.

Škola nabídla místa v Polsku, velký zájem ji překvapil

Jít studovat do Čech zlákalo mladíky samo učiliště. Získat studenty na školu, která je v pohraničí, není jednoduché, a tak se vedení rozhodlo oslovit i nedaleké základní školy v Polsku.

„Zjišťovali jsme, za jakých podmínek by tady mohli studovat studenti z Polska. Legislativně to nebylo až tak těžké. Tou hlavní podmínkou je, že musí všechny předměty studovat v českém jazyce, ale v rámci Evropské unie jim zde jinak nic nebrání ve studiu,“ říká Doubravová.

Nezastírá, že takový zájem ze strany Poláků nečekala. „Bylo to příjemné překvapení, ale nese to s sebou zase práci navíc zejména pro paní učitelku, která jim pomáhá tlumočit a vysvětluje a učí je základním pokynům, které ve třídě slyší,“ říká Doubravová.

Úroveň studentů je podobná, v matematických úlohách jsou šikovnější než jejich čeští spolužáci, což je výhoda do praktického vyučování. „Není to však paušál,“ shodují se ředitelka s mistrem odborného výcviku.

Vlna polských studentů do příhraniční školy je i jakousi zárukou, že se opravárenské učiliště nedostane na seznam škol, které by Pardubický kraj jako zřizovatel chtěl zavřít, i když o tom před několika lety uvažoval. I proto si vedení školy pohrává s myšlenkou otevřít učební obor pro dívky.

„Nevíme který. Spádovost škol je daná, nemůžeme vykrádat studenty z Lanškrouna či Letohradu. Třeba by i dívky z Polska začaly jezdit k nám do školy. Pardubický kraj by nebyl proti,“ řekla Doubravová.

Poláci rozumějí, Jakub sám říká, že čeština nebude problém, stejně starý Dawid bude v rodné polštině možná přemýšlet o něco déle. Mistr odborného výcviku je však přesvědčený, že do konce školního roku jim nebude dělat problém ani mluvit.

„Bavím se s nimi jenom česky, protože chci, aby co nejdřív začali mluvit. Trvá to rok, který jim musíme tolerovat jejich polštinu, ale chceme, aby rozuměli. Tady se navíc všichni kluci učí nové pojmy, a v tomto Češi nejsou napřed, pro ně je to také nové,“ říká mistr odborného výcviku Karel Šverák.

Mladí Poláci mají na jeho hodinách smůlu, pomáhat si rodnou polštinou a radit si nemohou. Jejich učitel totiž 13 let pracoval na česko-polském přechodu, takže jazyk sousední země pro něj nepředstavuje problém.

Jakub i Dawid město dobře znají, jezdili sem s rodiči. „Nezabloudím,“ říká Jakub. Do nového kolektivu podle svých slov zapadl dobře. „Ze začátku jsem chodil do města s klukama z Polska, ale teď už se normálně bavíme se všemi jako s kamarády,“ říká Jakub.

Studenti by mohli dojíždět, do polského Mezilesí je to 13 kilometrů, do Domaszkowa 20 kilometrů. Budoucí opraváři však žijí s dalšími Čechy na internátě, který je v areálu školy. Mimo jiné proto, že doprava přes hranice je komplikovanější, pouze jednoho do školy vozí rodiče, protože jezdí denně do Čech za prací.

Jsou veselejší než Češi, zjistili na internátě

Že bude na internátě s přílivem mladých Poláků veseleji a projeví se polská hlučnost, zjistili na učilišti záhy.

„Pojali to tady, jako že jsou na dovolené, takže jejich první večírek byl veselejší. Je potřeba jim od začátku nastavit mantinely. Jsou víc slyšet, je to součást jejich mentality, takže je například odnaučujeme bouchat dveřmi. A jsou takoví free. Nehrají na čas. Zvoní na hodinu, a oni si jdou v klidu s kávičkou. Tady je opravdu nutný dril hned zkraje,“ říká ředitelka.

Třeťák Milosz Pikulski už českým zvyklostem přivykl. Jeho čeština je měkčí, ale vládne jí dobře.

„Ze začátku jsem jazyk moc nechápal, teď už je to lepší. Ve druháku se to zlomilo, musel jsem s klukama mluvit,“ říká osmnáctiletý Milosz, který studuje v Králíkách poslední rok.

Studiu se chce věnovat i pak. Tentokrát v rodném Polsku. „Ještě nevím co, ale zemědělství a opravárenství to nebude,“ řekl Milosz Pikulski.

Také Jakub se chce po škole usadit doma. „Vrátím se do Polska. Co jsem se tady naučil, využiju. Rád bych u nás jezdil s traktorem,“ přeje si Jakub. Jestli to tak bude, se ukáže po dokončení školy. Je však pravděpodobné, že slušně placené místo mu nabídnou místní firmy, kam budoucí opraváři chodí na praxi.

„Zůstanou tady. Firmy jim nabídnou lepší platy, než co by měli v Polsku, a to u většiny mladých Poláků rozhodne,“ říká Šverák.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Alena Šírová, Květa Matušovská, Hana Lipovská, David Kasal, Jaroslav Bašta, Petr Bajer, Pavel Svoboda, Mikuláš Ferjenčík

  • Nejčtenější

Dva elektrikáře z ČEZ zasáhl proud z vedení 35 tisíc voltů, jsou v nemocnici

Dva pracovníky energetické společnosti ČEZ v pondělí dopoledne vážně zranil elektrický proud. Událost se stala v Řetové...

Bývalý hokejový reprezentant Lubina podlehl v 54 letech rakovině

Po dlouhém boji s rakovinou mozku zemřel v noci na úterý v 54 letech Ladislav Lubina. Bývalý hokejový reprezentant a...

Řidič přetížil dodávku o čtyři tuny, dostal pokutu a překládal náklad

O více než čtyři tuny přetížil nákladní dodávku řidič, kterého policie zastavila na silnici I/37 na obchvatu Chrudimi....

POHLED: Nekontrolovatelný Lubina. Další mač v hokejovém nebi? Jestli ho tam pustí

Říká se, že o zesnulých se má mluvit jen v dobrém. „S Pardubicemi získal tituly v letech 1989 a 2005 jako hráč a v roce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilec jel na jedničku pro další alkohol, cestou mu začalo doutnat auto

Dva kilometry na první rychlostní stupeň nezvládlo auto šestapadesátiletého muže, který se, posílen třemi promile...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Na Svitavsku bouraly dvě dodávky a náklaďák, tah na Moravu už je průjezdný

Na silnici I/35 mezi Moravskou Třebovou a Mohelnicí se ráno srazily dvě dodávky a nákladní auto. Šest lidí se zranilo,...

Řidič přetížil dodávku o čtyři tuny, dostal pokutu a překládal náklad

O více než čtyři tuny přetížil nákladní dodávku řidič, kterého policie zastavila na silnici I/37 na obchvatu Chrudimi....

Přejezd na trati v polích vede odnikud nikam, čeká na stavbu cyklostezky

Už několik týdnů na sebe strhává pozornost řidičů přejezd na železniční trati u Poličky na Svitavsku, který není...

Stál u zrodu československého letectví, kariéru před 90 lety ukončila nehoda

Snad žádné jiné místo v Pardubickém kraji nebylo v minulosti svědkem tolika leteckých nehod. Hřebečovský hřbet se před...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...