K nové pardubické radnici je blíž, politikům se budova pojišťovny líbí

  13:34aktualizováno  13:34
Pardubičtí zastupitelé budou ve čtvrtek hlasovat o koupi budovy ČSOB Pojišťovny za 300 milionů korun. Pokud záměr projde, tak by v budově v příštích letech mohl vzniknout centrální magistrát. Vedení firmy už vybírá v Pardubicích parcelu pro své nové sídlo.

Interiér budovy ČSOB v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zdá se, že šéfové ČSOB Pojišťovny udělali vedení pardubické radnice takovou nabídku, kterou nebude úplně snadné odmítnout. Vedení úspěšné firmy totiž evidentně stojí o to, aby město Pardubice od něj koupilo velkou administrativní budovu na Masarykově náměstí. Původní nabídku na odkup totiž výrazně vylepšili.

„Radnice chce v budově v budoucnu soustředit všechny své agendy, a tak ušetřit miliony na provozu a nájmech v mnoha budovách, ve kterých jsme momentálně rozmístění po celém městě,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek s tím, že o odkoupení objektu za 300 milionů korun budou zastupitelé hlasovat dnes, vlastní kupní a nájemní smlouva se pak má schvalovat v červnu.

„Exkluzivitu jednání nám zástupci ČSOB slíbili do konce července. Máme tedy dost času. Na druhou stranu je velmi pravděpodobné, že pokud se s pojišťovnou nedohodneme, tak ta nejspíš odejde mimo město,“ doplnil Řehounek.

Na odchodu firmy by městská pokladna tratila miliony ročně

A toho se politici bojí. Podle důvodové zprávy, kterou budou mít dnes politici před hlasováním na stolech, jen v rámci rozpočtového určení daní by město odchodem centrály bohaté společnosti tratilo pět a půl milionu korun ročně. Další ztráty by pak přinesl exodus dobře placených zaměstnanců. I proto jsou radní rádi, že jim firma chce zaručit, že v Pardubicích zůstane.

„Jsme domluveni, že ve smlouvě budou zaneseny sankce ve výši desítek milionů korun, které budou uplatněny, pokud by firma nakonec z města přece jen odešla,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Ovšem tato varianta se nezdá příliš pravděpodobná. Podle zastupitele za ODS Karla Haase, který zároveň v pojišťovně pracuje, firma už má vybrané dvě parcely, kde by se mohlo stavět.

„Obě patří soukromým vlastníkům a obě jsou v samém centru města. U jedné z nich bychom klidně už zítra mohli podepsat smlouvu,“ uvedl Haas s tím, že více konkrétní být nemůže. Ovšem i bez dalších rad se dá vytušit to, že jedním z míst bude nejspíše prázdná parcela po bývalé továrně na mlýnské stroje na Palackého třídě.

Rozhodování by zastupitelům mohly ulehčit i další okolnosti nabízené smlouvy. Město by totiž zmíněných 300 milionů korun platilo hned ve 12 splátkách. Navíc by pojišťovna v objektu zůstala minimálně další čtyři roky s ročním nájemným 20 milionů korun, než si v Pardubicích postaví novou budovu. Nájemní smlouvu by bylo možno prodloužit o další tři roky.

Sídlo ČSOB Pojišťovny v Pardubicích

Sídlo ČSOB Pojišťovny v Pardubicích

„Kdyby zůstali v nájmu sedm let, tak nám cena budovy klesne ke 160 milionům. V budově jsem tři roky pracoval. Splňuje podmínky pro agendu státní správy,“ uvedl Řehounek s tím, že město ještě zpracuje posudky na to, kolik by stála úprava budovy.

Primátor Charvát dodal, že nová radnice by stála i s parkováním a dopravním napojením 400 milionů korun, takže nabídka koupit objekt v centru města je výhodná. „Budova má 150 parkovacích míst a je po technické stránce ve skvělé kondici. Už se o ni ostatně zajímají další dvě soukromé firmy,“ řekl.

Vzhled budovy budí stále emoce

Sedmipatrovou budovu navrhl architekt Soběslav Macas, zprovozněna byla na konci milénia. Architektonické ztvárnění stavby má své zapřísáhlé kritiky.

„Projektant se ve světě inspiroval architekturou 90. let a podle toho budova vypadá. Vznikala asi tak, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Budova je tvarově rozháraná, a proto vzbuzuje emoce,“ řekl architekt a starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

O nutnosti pořídit klasický centrální úřad se sice v Pardubicích už mluví dlouho, ale je otázkou, zda nyní je vhodná doba a ČSOB tou správnou volbou. Třeba podle zastupitele Jana Mazucha z ODS není nová budova magistrátu prioritou města, které má i mnoho jiných důležitých investic.

„Nevím, jestli si Pardubice vše, co naplánovaly, také mohou dovolit. Těch záměrů je hodně, ale peněz málo,“ uvedl Mazuch s tím, že dnes bude pro záměr hlasovat, ale počká si na definitivní znalecký posudek před schvalováním smlouvy v červnu.

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Učitelka nahnala děti před houkající sanitku, přecházení prověřuje policie

Záchranáři dávají přednost dětem, které se učitelka rozhodla převést před...

Hazard se životy svěřených dětí předvedla na rušné Sukově třídě v Pardubicích jejich učitelka. Děti nahnala do...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

VIDEO: Otec nechal řídit sedmnáctiletého syna. Bylo mi zle, tvrdil hlídce

Otec nechal řídit nezletilého

Pardubičtí strážníci přistihli otce se synem, kteří si společně vyjeli autem do centra města. Problém byl, že otec...

Překupník prodával padělky značkových elektrocentrál za desetinovou cenu

Na pohled zdánlivě originální elektrocentrálu nabízel překupník za desetinovou...

Na názvu renomované značky chtěl vydělat podvodník prodávající v obci u Litomyšle elektrocentrály. Výrobky, které...

Další z rubriky

Zemědělská laboratoř u Chrudimi má lék na sucho: Zasít hrách a zničit jej

Zemědělci proti suchu sejí hrách, pak jej zničí.

Na poli za Nabočany u Chrudimi vyrostla zemědělská laboratoř. Políčka velikosti domovní chodby s mnoha druhy hrachu,...

Překupník prodával padělky značkových elektrocentrál za desetinovou cenu

Na pohled zdánlivě originální elektrocentrálu nabízel překupník za desetinovou...

Na názvu renomované značky chtěl vydělat podvodník prodávající v obci u Litomyšle elektrocentrály. Výrobky, které...

Laskominy, delikatesy, show. Závodiště opět hostí Fresh festival

Beko Fresh festival plný novinek v Pardubicích už tento víkend

Sobota a neděle bude na pardubickém dostihovém závodišti hlavně patřit jídlu a pití. Koná se gurmánská akce roku -...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz