Likvidaci hřiště prý politici nechtějí. Nyní se diví, že ji schválili

  15:58aktualizováno  15:58
Pouhé dva hlasy v pardubickém zastupitelstvu rozhodly, že na městském pozemku za restaurací Myslivna na sídlišti Karlovina, kde bývalo oblíbené hřiště a zeleň, vyroste obytný dům a parkoviště.

Z bývalého hřiště je nyní parkoviště, brzy se tu bude stavět. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když se na sídlišti, jako je pardubická Karlovina, likviduje zeleň a dětské hřiště na úkor činžáku a parkoviště, je to kontroverzní samo o sobě. Navíc okolnosti, za jakých oblíbená lanovka, prolézačky a restaurační zahrádka zmizely, jsou minimálně zvláštní. Politici totiž populisticky prohlašovali, že je to škoda a přitom konec hřiště sami odhlasovali.

O přeměně hřiště, zahrádky a trávníku na dům s obchody totiž rozhodla velmi těsná většina pouhých dvou pardubických zastupitelů. Právě ti loni na konci června hlasovali o pronájmu městského pozemku firmě Sponda, které patří Myslivecká restaurace.

K odhlasování záměru, který otevírá dveře ke stavbě, bylo potřeba dvacet hlasů. Nakonec ruku zvedlo 21 politiků, a to i přesto, že rada města byla proti pronájmu pozemku u Kulturního domu Hronovická a nedoporučila ani možný prodej parcely, na kterém bylo hřiště a stále na něm je pár vzrostlých stromů.

"V radě záměr neprošel. V zastupitelstvu ale každý hlasoval sám za sebe a těsně to prošlo. Radost z toho nemám. Chodím kolem Myslivny často a vůbec si tam činžák neumím představit. Navíc to hřiště i zahrádka byly velmi oblíbené, bylo to jedno z mála míst, kde se lidé na Karlovině mohli potkávat. Je to hodně nešťastné řešení,“ uvedla primátorka Štěpánka Fraňková, která se při hlasování zdržela.

Jako jediný byl proti zastupitel za ODS Petr Klimpl. A to i přesto, že všichni jeho další kolegové z modré strany byli pro likvidaci zátiší a stavbu domu se zhruba pětadvaceti byty.

"Tady se nehlasovalo podle stranické příslušnosti. Byl jsem proti hlavně kvůli parkování. To už je na Karlovině nyní hodně špatné a bytový dům tomu určitě nepomůže,“ uvedl Klimpl.

Stavbě pomohli i Pardubáci, kteří chtěli dětská hřiště stavět

Paradoxní a zároveň i smutné pro voliče sdružení Pardubáci je to, že o odstranění hřiště i restaurační zahrádky vlastně rozhodly tři hlasy politiků ze zmíněného uskupení.

A to i přesto, že Pardubáci postavili svou volební kampaň na pravém opaku. Na billboardech měli dítě a slogan, že budou dohlížet na to, aby vznikala nová hřiště.

Ovšem nakonec náměstek primátorky František Brendl i jeho kolegové zastupitelé Ondřej Hlaváč a Aleš Klose byli pro zastavění jednoho z mála zelených míst na panelovém sídlišti.

"V tomto bodě jsem dal na názor hlavního architekta, který proti záměru nic neměl. Také bylo řečeno, že se hřiště jednou na místo vrátí, byť bude trochu stranou,“ uvedl k tomu Ondřej Hlaváč.

Do ještě hloupějšího postavení se dostal náměstek primátorky Jiří Rozinek. Ten přímo na Karlovině bydlí a sám minulý týden MF DNES říkal, jak mu demontované hřiště chybí.

Kteří zastupitelé byli pro zrušení dětského hřiště

Tauber Jindřich ČSSD

Rozinek Jiří ČSSD

Chmelař Milan ČSSD

Vavřička Aleš ČSSD

Vavřina Vít SPP

Beneš Petr SPP

Erban Evžen SPP

Bílek Martin SPP

Koláček Michal SPP

Skalický Jiří SPP

Baťa Miroslav ODS

Franc Petr ODS

Karamazov Simeon ODS

Krejčíř Alexandr ODS

Srbek Jiří ODS

Brendl František Pardubáci

Hlaváč Ondřej Pardubáci

Klose Aleš Pardubáci

Rubeš Miroslav nezařazený

Němec Jan TOP 09

Slezák Libor TOP 09

"Chodil jsem tam často se svou ratolestí, oblíbená byla hlavně lanovka. Bylo to hodně navštěvované místo,“ uvedl náměstek za ČSSD, který také přiznal, že se ho na možnou stavbu ptají rozhořčení sousedé a známí.

Otázka je, co jim nyní bude Rozinek říkat. Stavba činžovního domu totiž dostala i jeho hlas.

"Nevím, co bych k tomu nyní řekl. Prostě se stalo,“ řekl zjevně zaskočený náměstek, který je momentálně na dovolené s rodinou na horách.

"Nebudu se ale nijak vymlouvat, prostě v danou chvíli jsem si řekl, že nemá cenu házet klacky pod nohy investorovi. Respektoval jsem jeho záměr, který podle zákonů ničemu neodporuje,“ dodal.

K záměru soukromého investora se vyjadřovala i radnice prvního městského obvodu. Ta plány dostala na stůl už poněkolikáté. Za bývalé starostky Hany Tomanové však vždy velmi rychle putovaly do koše.

"Ano s tímto plánem jsem se už setkala, ale vždy jsme byli proti. Naopak jsme celé místo za Myslivnou ohradili řetězem, aby tam nikdo nejezdil auty. Děti tam tak byly na hřišti v bezpečí. Nedávno jsem šla kolem a jen jsem se zhrozila, co se tam děje. Hřiště pryč, trávník rozoraný od aut, všude bahno. Hrůza, vůbec se mi to nelíbí,“ uvedla Tomanová, která je stále na malé radnici v centru zastupitelkou za ODS.

Plány na výstavbu domu s obchody a parkoviště prošly jen radou prvního městského obvodu. Ta na pronájmu a možném prodeji parcely (5 500 korun za metr čtvereční) o výměře 731 metrů čtverečních společnosti Sponda neviděla nic špatného.

A to i přesto, že nyní starosta obvodu Jaroslav Menšík není úplně spokojený se směrem přípravy projektu. "Dá se říct, že nás zástupci firmy uvedli v omyl a začínají chystat něco jiného, než bylo řečeno. Čekám na toto téma ještě schůzky a vyjasnění jejich záměrů,“ uvedl starosta Menšík.

Faktem ale zůstává, že městskou parcelu má v pronájmu soukromník, který nyní bude usilovat o její zastavění.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

Slatiňanský hřebčín má první letošní hříbě, Xabea přišla na svět nad ránem

První hříbě narozené letos v hřebčíně ve Slatiňanech nese jméno Xabea.

Dobrá zpráva přišla v pátek ze Slatiňan. Zdejší hřebčín, který se zabývá chovem starokladrubského vraníka, má letos...

U Žamberka bouralo šest aut, silnice na Orlickoústecku jsou zledovatělé

Hromadná nehoda šesti osobních aut komplikovala provoz u Žamberka.

Na zledovatělé silnici u Žamberka na Orlickoústecku ráno havarovalo šest aut. Hromadná nehoda se obešla bez vážnějšího...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Najdete na iDNES.cz