V pitné vodě v Poličce byly noroviry, lidé ji musejí dál převařovat

  16:24aktualizováno  16:24
Obyvatelé Poličky na Svitavsku musejí dál převařovat pitnou vodu. Doporučení vydané Krajskou hygienickou stanicí Pardubického kraje platí do doby, než z vodovodních trubek zmizí poslední znečištění, které způsobily noroviry.

Kohoutek, ilustrace | foto: shutterstock

Jejich výskyt potvrdily rozbory. Viry způsobují zvracení a průjmy a jsou rezistentní vůči chloru, řekl ČTK ředitel odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Pardubicích Jaroslav Říha.

„Je to jeden z nejinfekčnějších virů, naprosto běžně se vyskytující, který se přenáší kontaktem mezi lidmi i z kontaminovaných povrchů. Je nesmírně odolný, působí na něj jen vybrané desinfekční prostředky s vysokým obsahem alkoholu,“ uvedl Jaroslav Říha.

Kvalita vody, která proudí do domácností, je ale už lepší. Vodohospodáři do Poličky přivádějí vodu ze zdrojů v Čisté a Sebranicích. Zbytky znečištěné vody však i přes proplachování a intenzivnější chlorování v sítí zůstávají.

„Platí, že dokud se neprokážou dva po sobě negativní odběry bez virů a bakterií, nemůže se odvolat opatření spočívající v převáření vody. Podle rozborů nám však do vodovodu už žádné znečištění nevniká. Provozovatel vodovodu provádí dál chlorování celého systému včetně vodojemů,“ upřesnil situaci starosta Poličky Jaroslav Martinů.

Podle hygieniků proplachování vodovodní sítě může pomoci noroviry odstranit. Chlorování zase zlikviduje bakterie, které se na onemocněních mohly také podílet. Další rozbor vody plánují hygienici v pondělí. Bude také nutné přesněji určit kmeny objevených bakterií. 

Není jasné, kde se nečištění vzalo

Předseda představenstva společnosti provozující vodovod si neumí přítomnost norovirů v pitné vodě vysvětlit. Vodárny už vyprázdnily jeden vrt, kde bylo znečištění nalezeno, vytáhly čerpadla a vše dezinfikovaly. Zdroj také pracovníci prohlédli kamerou za přítomnosti hydrogeologa. Vodárny se snaží zjistit, jestli se znečištění do vrtu nedostalo z podzemních vod.

„Kontrolujeme také kanalizaci, odlehčovací komory a další zařízení. Kroutí nad tím hlavou i lidé, kteří mají praxi desítky let,“ řekl ČTK Šunka.

Podle hygieniků mohly průjmem a střevními potížemi onemocnět desítky až stovky lidí. „Ordinace lékařů v pondělí navštěvovali hlavně děti a starší lidé, mladší jsou vůči tomuto onemocnění více rezistentní,“ sdělila hygienička Olga Hégrová.

Podobný případ s noroviry se před čtyřmi lety objevil ve vodovodu v pražských Dejvicích a Bubenči. Na vině byl průsak z kanalizace.

Autor:

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Nesahej na nic, řekli jí. Holčička i přes zákaz přinesla z lesa munici

Dívka si místo hub přinesla munici.

O pořádný rozruch se postarala sedmiletá dívenka z Pardubicka, kterou vzali příbuzní s sebou na houby. Když v lese...

Na příjezdu do Pardubického kraje vítají řidiče hrboly a propadlé krajnice

Velký rozdíl v kvalitě silnic je patrný na silnici II/298 mezi Býští a...

Že právě přijeli do Pardubického kraje, poznají řidič na silnicích II. třídy okamžitě. Za cedulí na ně čeká v drtivé...

Případ zřícené střechy v České Třebové přezkoumá Nejvyšší soud

Odvolací soud v Pardubicích potvrdil trest pro Pavla Škorpila (na snímku) a...

Kauzou zřícené střechy sportovní haly v České Třebové se bude zabývat Nejvyšší soud. Okresní soud v Ústí nad Orlicí...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz