Armáda se u Poličky chystá na izraelské radiolokátory, investuje 70 milionů

  8:43aktualizováno  8:43
Armáda v Pomezí u Poličky finišuje s výstavbou nového zázemí, které souvisí s plánovaným nákupem a rozmístěním nových radiolokátorů z Izraele. Celkem investuje 70 milionů korun.

Středisko 2. radiotechnické roty Polička v Pomezí. Nové zázemí pro vojáky. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Armádní bojové stanoviště u silnice nad Poličkou postavené na konci šedesátých let minulého století vždy tak trochu působilo provizorním dojmem.

Radiotechnická rota na kótě 619 s radary sovětské provenience ovládanými radisty z vojenských kontejnerů s patřičným maskováním dodnes připomíná spíše základnu pro bojovou pohotovost s minimálním zázemím pro vojáky.

Fotogalerie

To, že jednotky protivzdušné obrany a navádění letectva už delší dobu pracují v ne úplně ideálních podmínkách se zastaralou technikou za hranou životnosti, by se nyní mělo změnit.

Už před lety se armáda odhodlala ke strategickému nákupu moderních trojdimenzionálních (3D) radiolokátorů protivzdušné obrany MADR. Po několikaletém odkladu je nákup osmi souprav mobilních radarů už blízko.

„Smlouva na pořízení osmi souprav mobilních 3D radiolokátorů MADR od izraelského dodavatele Elta Systems za asi 3,5 miliardy by měla být podepsána ještě v létě. Tyto radiolokátory budou nasazeny v sestavě radiotechnického vojska, které pro systémy velení a řízení zajišťuje přehled o situaci ve vzdušném prostoru nad územím České republiky. Jedna z nově pořizovaných souprav bude také umístěna v lokalitě Pomezí,“ sdělila k zhruba půlmiliardové investici u Poličky Magdalena Dvořáková z Generálního štábu Armády České republiky.

V místě s mimořádným výhledem na značnou část pohraničních hor na severu už čilý stavební ruch panuje. S nákupem strategické techniky, která je zapojena i do systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO, je spojena také výstavba nové infrastruktury. Jen do konce letošního roku armáda v Pomezí proinvestuje 70 milionů korun.

Kvůli radarům se měnil územní plán

„Kvůli radarům jsme měnili i územní plán. Část areálu, kde už stojí nová budova, nebyla určená k zastavění. Kontrolních dnů se ale neúčastníme, takže podrobné informace o plánovaných investicích nemáme. Armáda s námi komunikuje pouze v nezbytně nutném rozsahu. Radary nás na druhou stranu nijak neovlivňují, jsou na opačném konci obce spíše blíž k Poličce,“ řekla starostka Pomezí Věra Chemišincová.

Vedle chystané infrastruktury pro nové radiolokátory tak už dnes stojí například malá kasárna pro několik desítek vojáků.

Kvůli radarům se musela přizpůsobit i společnost ČEZ, která po dotažení nové linky vysokého napětí z Hlinska do Poličky bude v příštím roce se stavbou pokračovat až do Svitav. Kvůli většímu ochrannému pásmu, které si armáda vyhradila, budou výsledkem v okolí roty nižší elektrické sloupy.

„Tímto opatřením bude minimálně ovlivněn vyzařovací úhel radaru a zamezeno rušení tohoto radiolokačního zařízení,“ uvedla již dříve mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Kdy přesně nové radary z Izraele do Pomezí dorazí, zatím není známo. Podle ČTK podpis pod strategickou armádní zakázkou sliboval již před dvěma roky Martin Stropnický. Současný ministr obrany Lubomír Metnar však zakázku v prosinci kvůli pochybnostem vyšetřovanými i Vojenskou policií zrušil a vládě navrhl, aby radary koupila přímo od izraelské vlády.

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

VIDEO: Dealer drog ujížděl před policií v obci 140kilometrovou rychlostí

Policisté naháněli ujíždějícího dealera drog, museli se u toho vyhýbat i...

Drogový dealer se pokoušel ujet svitavským policistům, honičku s nimi ale nezvládl a otočil auto na střechu....

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Čára nakreslená umělci se podobá dopravnímu značení, malování úřad zatrhl

Bílá čára v pardubických ulicích vzbudila u mnohých lidí zájem.

Streetartový počin kuriózně pojali umělci v pardubických ulicích. Bílé čáry nakreslené napříč ulicemi, které měl být...

Další z rubriky

Motorkář se srazil s bílým daňkem, škoda na harleyi je sto tisíc korun

Zvíře od střetu uteklo, spolujezdkyni motorkáře převezli záchranáři do...

Ranní nehoda motorkáře komplikovala provoz na frekventované silnici I/11 u Helvíkovic na Orlickoústecku. V lesním úseku...

Svitavské náměstí už není noclehárnou, bezdomovci začali pracovat

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Když před půl rokem u svitavského nádraží zahájilo provoz zařízení Šance, mnozí projektu, který má bojovat s...

Zloděje, který kradl na Chrudimsku, zatkli v Holandsku. Už sedí ve vazbě

Eskorta se zatčeným mužem na pražském letišti.

Chrudimským policistům se po více než roce podařilo ve spolupráci s holandskými policisty dopadnout zloděje, který...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz