Dukátový poklad z Králík hlídali ve vysokomýtském muzeu strážníci

  10:40aktualizováno  10:40
Jen do páteční půlnoci, na jeden jediný večer, měli lidé ve Vysokém Mýtě výjimečnou možnost vidět poprvé poklad, který loni nalezli archeologové poblíž města Králíky a představili ho před Vánocemi pouze novinářům v Pardubicích.

Poklad tvoří šedesát, tedy kopa zlatých dukátů, které jsou minimálně opotřebované.

Fotogalerie

Na celý kralický poklad však stačila jedna vitrína. „Tak kvůli tomu jsme sem přijeli?,“ zvedl obočí na svou ženu jeden z prvních příchozích. Pak mu ale spadla čelist. 

„Tahle hromádka zlatých dukátů ve své době stačila na rok života,“ udivila návštěvníky Petra Zeidlerová, která na místě nálezu loni dohledala dalších patnáct mincí, které byly mimo hlavní nález. 

Kdosi se zeptal, zda se za nablýskané dukáty dal ve své době třeba koupit usedlost. „Možná i několik usedlostí,“ odpověděla odbornice a dodala, že za jediný dukát se dala platit dva dny útrata za celou hospodu. „A platil všude, bylo to čisté zlato.“

Hned vzápětí upozornila, že návštěvníci se dozví všechno kromě odpovědí na tři otázky: kde přesně se poklad našel, jakou má cenu a kolik dostane nálezného člověk, který jej objevil. 

Poklad ukrytý ve spěchu

Původní majitel poklad ukryl v době třicetileté války ve spěchu a jen mělce pod povrchem země a pouze v nějaké látce. Byla to zřejmě odměna, kterou získal mimo dnešní území České republiky, pravděpodobně pouze oblastí projížděl. Možná se cítil ohrožen, poklad rychle schoval, ale už se pro něj nevrátil. 

Zeidlerová upozornila i na dvě zlaté mince, které byly vyraženy vyražené v Egyptě. „Jejich zlato pochází z Afriky, mince nemají žádný obrázek, jen písmo, islám obrázky nedovoloval. Největší část, 42 dukátů je nizozemských, jeden dukát je i pražská ražba z dob Rudolfa II.,“ řekla.

Strážníci byli ve střehu

U vchodu do místnosti se zlatými předměty hlídkovali od počátku zlaté muzejní noci městští policisté. „Nebudeme tu ale pořád. Máme přesné časy, kdy budeme expozici kontrolovat a budeme stále na příjmu,“ řekl jeden ze dvou strážníků. 

Ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek už dříve řekl, že odborníci odhadují hodnotu pokladu z Králík na dva až tři miliony korun.

Muzejníci využili tématu „zlato“ a představili další zlaté předměty, které ve vysokomýtských sbírkách mají. Jde například o zlacené kalichy, zlaté hodinky, zlatou keltskou minci a zlatou sponu z archeologických sbírek.

K vidění byla i zlatá přilba

V muzeu karosářství byla k vidění i Zlatá přilba z roku 1932, kterou na jediný večer zapůjčili vysokomýtskému muzeu kolegové z pardubického muzea.

„Je jedna z nejstarších a připomíná kulaté výročí devadesáti let od prvních závodů o Zlatou přilbu. Tehdy ji ve čtvrtém ročníku vyhrál Rakušan Hans Mayer,“ řekl ředitel muzea.

Návštěvníci mohli vidět i štítky, vlaječky a ceny z automobilových soutěží elegance, které se konaly v druhé polovině 30. let minulého století v lázních Luhačovice. „Tehdy byly tyto soutěže, kde se hodnotil vzhled automobilů a posádky, velmi populární. Poskytli nám je kolegové z Luhačovic.“

Celá akce se nesla v duchu zlaté horečky, návštěvníci si mohli vyzkoušet na dvorku muzea rýžování zlata z písku pomocí rýžovací pánve či ražbu mincí pomocí kladiva a raznice.

Autor:

Nejčtenější

Kometa srazila Spartu, v derby slaví Hradec. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Karlovy Vary v Tipsport extralize poprvé prohrály - v Olomouci 2:3 - a na prvním místě tabulky je vystřídal Liberec...

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích optimismus. Jenže...

Nechali krvácejícího chlapce chodit po chodbách, vytýká policie nemocnici

Adam Vyčítal

Kriminalisté se vyjádřili k případu devítiletého Adama Vyčítala z Pardubic, který upadl do kómatu po komplikacích...

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

Řidič zaparkoval na nemocničním heliportu. Nebyla tam značka, tvrdil

Řidič zaparkoval na heliportu pardubické nemocnice.

Asi nejhorší možné místo k parkování zvolil při návštěvě pardubické nemocnice pětačtyřicetiletý řidič fiatu multipla. V...

Další z rubriky

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

Pardubice vybírají firmu pro MHD tři roky, neúspěšná se stále odvolává

Celkem 18 nízkopodlažních plně klimatizovaných trolejbusů vyjede na všechny...

Šlendrián, byrokracie, neschopnost. Pardubičtí politici se rozčilují, že stát jim už tři roky znemožňuje vybrat firmu,...

Přivaděče k D35 se Česká Třebová asi nedočká, od plánu couvá ŘSD i kraj

Ilustrační snímek

Snaha České Třebové vyjednat za pět minut dvanáct přímé napojení města na chystanou dálnici D35 narazila. Ředitelství...

Nejlepšími dabéry jsou Bebarová a Novotný, u diváků vítězí Balzerová a Dyk

David Novotný a Tereza Bebarová získali Cenu Františka Filipovského za nejlepší...

Cenu Františka Filipovského pro nejlepší herečku v dabingu si z Přelouče odvezla Tereza Bebarová, a to za roli Enid...

Najdete na iDNES.cz