Podnikatel ujížděl policii, s žalobou proti pokutě a zákazu řízení neuspěl

  13:52aktualizováno  13:52
Pardubický podnikatel Jan Jošt ujížděl před dvěma roky policistům, nechtěl jim ukázat doklady a odmítl i dechovou zkoušku. Magistrát jeho chování ohodnotil pokutou 25 tisíc korun a rokem bez řidičáku. Jednatel realitní kanceláře se s trestem nesmířil a nakonec proti němu podal žalobu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V říjnu 2017 v pátek před půlnocí se policejní hlídka vydala za vozem Jana Jošta a zapnula maják s nápisem stop. Úspěšný bojovník proti regulaci nájemného, majitel rockového klubu Žlutý pes i expert pardubické TOP 09 na urbanismus Jan Jošt ale nezastavil. Podle svého tvrzení hledal totiž bezpečné místo k zaparkování.

Pardubický podnikatel v oblasti realit Jan Jošt (březen 2015)

Pardubický podnikatel v oblasti realit Jan Jošt (březen 2015)

Podle zjištění soudu to však trvalo dvě minuty, než dojel s policejním vozem v zádech ke svému domu.

„Tam si poněkud naivně myslel, že si může dělat co chce, jak ostatně sdělil i zasahujícím policistům. Je tedy naprosto účelové a nepochopitelné jeho jednání, kdy v žalobě poté tvrdí, že vlastně byl ke všemu přístupný, že byl ochoten se podrobit dechové zkoušce a lékařskému vyšetření,“ píše se v rozsudku pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové.

Jošt podle rozsudku nechtěl ukázat doklady a nakonec se i odmítl podrobit dechové zkoušce a hodlal se uchýlit do svého domu. Podle policistů z něj byl cítit alkohol. Odejít ho nenechali, nasadili mu pouta a muž skončil na policejní služebně.

Jošt si v žalobě stěžoval na nedůvodné použití pout, které snížilo jeho „soustředění a sebevědomí“. Tvrdil, že nedostal řádnou výzvu k dechové zkoušce a lékařskému vyšetření.

„V právním státě a občanské demokracii, která byla v roce 1989 konečně vydobyta, budu jako občan vždy důsledně bojovat proti jakýmkoliv náznakům policejní zvůle, příkoří a nespravedlnosti a důkazem toho je i tato má žaloba,“ napsal Jošt.

Ve své žalobě připustil, že si dal před jízdou pivo, když se vracel domů velmi unaven poté, co čistil ucpaná WC v rockovém klubu.

Soud žalobu zamítl a Jošt MF DNES řekl, že se proti tomu už bránit nebude. Podle svých slov totiž jeho právní zástupce podal žalobu na všechny tři přestupky, byť je zřejmé, že dva spáchal.

„Je chyba, že jsme se odvolávali proti všem třem přestupkům. Jsem ochoten za ty dva nést trest, ale ten třetí největší a nejstrašnější, že jsem odmítl dát krev, je prostě nepravda,“ řekl Jošt.

Dodal, že vzápětí tu noc šel do nemocnice na odběr krve a má doklad, že měl v krvi 0,29 promile alkoholu.

Jisté nejasnosti v případu existují. Protokol na policii, podle něhož byl Jošt poučen, nese datum 7. 10. 2017, i když opustil policejní služebnu 6. 10. ještě před půlnocí. Podle soudu to byla jen chyba v psaní. Kamera na uniformě policistky přestala fungovat, a tak soudci neviděli, jak zásah vypadal. Jenže ti věří verzi policistů, a nikoliv té, o níž mluví Jan Jošt.

„Žalobce neustále, v nadsázce řečeno, omílá v žalobě, že byl ochoten se podrobit výzvě policistů, naproti tomu tři svědecké výpovědi zasahujících policistů, a to naprosto věrohodné, svědčí o opaku,“ uvedl ve svém rozhodnutí soud.

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Východočeští dobrodruzi na jawách dojeli až do Černobylu

Cestovatelé mají za sebou řadu výprav. Navštívili například Balkán nebo...

Cestovatelé Martin Gregor a Michal Franc absolvovali na starých motorkách dlouhou výpravu do Černobylu. Viděli zničené...

Muž stanoval v kukuřičném poli, proud bral z lampy veřejného osvětlení

Stanoviště v kukuřičném poli s načerno nainstalovanou přípojkou.

Komfortní obydlí i s elektřinou si v kukuřičném poli u Pardubic zřídil muž bez domova. Hlídka strážníků si podezřelého...

Případ zřícené střechy v České Třebové přezkoumá Nejvyšší soud

Odvolací soud v Pardubicích potvrdil trest pro Pavla Škorpila (na snímku) a...

Kauzou zřícené střechy sportovní haly v České Třebové se bude zabývat Nejvyšší soud. Okresní soud v Ústí nad Orlicí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz