Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

  16:20aktualizováno  16:20
Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a manipulaci veřejných zakázek ve zdravotnictví, byla v pardubické nemocnici v poslední době velmi úspěšná. Získala 12 zakázek za 93 milionů korun. Kraj teď chce soutěže prověřit.

Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Největší úspěch v Pardubicích zaznamenala firma První chráněná dílna ústeckého podnikatele loni, kdy získala kontrakt na úklid pardubické nemocnice za 71 milionů korun. V souběžně vedeném výběrovém řízení na úklid litomyšlské nemocnice zvítězila firma MW Dias, která je do korupční aféry namočená také.

„Kauza údajné podpory firem spjatých s podnikatelem Tomášem Horáčkem ze strany vedení nemocnic se, pokud vím, týká Nemocnic Na Bulovce, Na Františku a Na Homolce a s žádným zařízením Nemocnice Pardubického kraje nemá nic společného. Přesto nyní zpětně sami všechny zakázky s případnou vazbou na pana Horáčka v rámci našich zdravotnických zařízení prověřujeme,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS).

Firmy napojené na Tomáše Horáčka obchodují ve velkém se státem. Na ministerstva, do nemocnic, státním i městským podnikům, úřadům i policii dodávají techniku či léky a zajišťují ostrahu nebo úklidu. První chráněná dílna je největší z nich.

Server iRozhlas.cz uvedl, že podle policejních odposlechů si ústecký podnikatel Tomáš Horáček údajně řekl o úplatek 7,2 milionu korun za to, že firmě MW Dias zajistí vítězství v zakázce na úklid v Nemocnici Na Bulovce, která byla vyhlášena na podzim 2017. Horáček poskytl podle policie firmě MW Dias veškeré informace, aby mohla do soutěže vstoupit s nejnižší cenovou nabídkou. Informace získal podle serveru iRozhlas.cz díky spojení s bývalou ředitelkou Bulovky a další klíčovou postavou korupční kauzy Andreou Vrbovskou.

Hlavní aktéři kauzy získali úklid v Pardubicích a Litomyšli

Firmy zapletené do údajné korupce na Bulovce, tedy MW-Dias i První chráněná dílna, se zúčastnily i dvou výběrových řízení na zajištění úklidu v pardubické a litomyšlské nemocnici na konci roku 2016. Zatímco První chráněná dílna vyhrála soutěž na úklid v Pardubicích za 71,2 milionu korun, firma MW-Dias zvítězila v boji o kontrakt na úklid v Litomyšli za 31,9 milionu korun.

V době, kdy První chráněná dílna vyhrála veřejnou soutěž na úklid, se už v pardubické nemocnici zabydlela. Nemocnice jí svěřila dodávky tří sanitek, montáž nového závorového systému, ale i dodávku obinadel či kancelářského papíru. Loni v dubnu získala kontrakt na pacientské a ložní prádlo. Dokonce dodala zdravotníkům ultrazvukové přístroje.

„Základním hodnotícím kritériem výběrových řízení je z důvodu hospodárného nakládání s veřejnými prostředky nejnižší cena. Současná situace kolem První chráněné dílny je samozřejmě nepříjemná, ale spolupráce mezi Nemocnicí Pardubického kraje a touto společností vzešla vždy z řádně vedeného výběrového řízení,“ sdělila mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová.

Krajský radní Valtr si počká na výsledek prověrky. „Jakékoliv pochybení by samozřejmě znamenalo tvrdé personální postihy. Prozatím však v této souvislosti žádná taková pochybení na straně našich nemocnic zjištěna nebyla,“ uvedl Valtr.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Najdete na iDNES.cz