Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

  16:20aktualizováno  16:20
Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a manipulaci veřejných zakázek ve zdravotnictví, byla v pardubické nemocnici v poslední době velmi úspěšná. Získala 12 zakázek za 93 milionů korun. Kraj teď chce soutěže prověřit.

Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Největší úspěch v Pardubicích zaznamenala firma První chráněná dílna ústeckého podnikatele loni, kdy získala kontrakt na úklid pardubické nemocnice za 71 milionů korun. V souběžně vedeném výběrovém řízení na úklid litomyšlské nemocnice zvítězila firma MW Dias, která je do korupční aféry namočená také.

„Kauza údajné podpory firem spjatých s podnikatelem Tomášem Horáčkem ze strany vedení nemocnic se, pokud vím, týká Nemocnic Na Bulovce, Na Františku a Na Homolce a s žádným zařízením Nemocnice Pardubického kraje nemá nic společného. Přesto nyní zpětně sami všechny zakázky s případnou vazbou na pana Horáčka v rámci našich zdravotnických zařízení prověřujeme,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS).

Firmy napojené na Tomáše Horáčka obchodují ve velkém se státem. Na ministerstva, do nemocnic, státním i městským podnikům, úřadům i policii dodávají techniku či léky a zajišťují ostrahu nebo úklidu. První chráněná dílna je největší z nich.

Server iRozhlas.cz uvedl, že podle policejních odposlechů si ústecký podnikatel Tomáš Horáček údajně řekl o úplatek 7,2 milionu korun za to, že firmě MW Dias zajistí vítězství v zakázce na úklid v Nemocnici Na Bulovce, která byla vyhlášena na podzim 2017. Horáček poskytl podle policie firmě MW Dias veškeré informace, aby mohla do soutěže vstoupit s nejnižší cenovou nabídkou. Informace získal podle serveru iRozhlas.cz díky spojení s bývalou ředitelkou Bulovky a další klíčovou postavou korupční kauzy Andreou Vrbovskou.

Hlavní aktéři kauzy získali úklid v Pardubicích a Litomyšli

Firmy zapletené do údajné korupce na Bulovce, tedy MW-Dias i První chráněná dílna, se zúčastnily i dvou výběrových řízení na zajištění úklidu v pardubické a litomyšlské nemocnici na konci roku 2016. Zatímco První chráněná dílna vyhrála soutěž na úklid v Pardubicích za 71,2 milionu korun, firma MW-Dias zvítězila v boji o kontrakt na úklid v Litomyšli za 31,9 milionu korun.

V době, kdy První chráněná dílna vyhrála veřejnou soutěž na úklid, se už v pardubické nemocnici zabydlela. Nemocnice jí svěřila dodávky tří sanitek, montáž nového závorového systému, ale i dodávku obinadel či kancelářského papíru. Loni v dubnu získala kontrakt na pacientské a ložní prádlo. Dokonce dodala zdravotníkům ultrazvukové přístroje.

„Základním hodnotícím kritériem výběrových řízení je z důvodu hospodárného nakládání s veřejnými prostředky nejnižší cena. Současná situace kolem První chráněné dílny je samozřejmě nepříjemná, ale spolupráce mezi Nemocnicí Pardubického kraje a touto společností vzešla vždy z řádně vedeného výběrového řízení,“ sdělila mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová.

Krajský radní Valtr si počká na výsledek prověrky. „Jakékoliv pochybení by samozřejmě znamenalo tvrdé personální postihy. Prozatím však v této souvislosti žádná taková pochybení na straně našich nemocnic zjištěna nebyla,“ uvedl Valtr.

Nejčtenější

Matka zemřela po pádu z koně, dcera žádá milion po národním hřebčínu

Tradiční Hubertovu jízdu letos v kladrubském hřebčíně zakončili honem „na...

Okresní soud v Pardubicích otevřel případ smrti jednačtyřicetileté ženy, která v říjnu 2016 při tradiční Hubertově...

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při...

Tisíce zubů z pryskyřice nahrazovaly štěrk pod zahradní dlažbou

Majitelé nasbírali podle svého vyjádření deset kbelíků umělých zubů.

Překvapení zažili noví majitelé domu ve vsi na Svitavsku, když se pustili do oprav zahradní dlažby. Jako podkladový...

Z Mýta na Sibiř. Parta ostřílených autobusáků jede přes půl světa dva týdny

Skupina řidičů má za úkol překonat s autobusy Iveco dlouhou cestu na východ...

Pět tisíc kilometrů. To je vzdálenost, kterou musí pravidelně urazit řidiči z vysokomýtské firmy Iveco, když předávají...

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

Další z rubriky

Shodu na opravě Letního stadionu chce pardubická koalice najít do září

Letní stadion v Pardubicích působí žalostným a zanedbaným dojmem.

Letní stadion v centru Pardubic se opravovat bude, a to na etapy. To jsou jediné dvě věci, na kterých se shodli...

Dvojice chtěla vycpat vzácnou vydru a jestřába, dva roky je měla v mrazáku

Vydra říční.

Dva roky schovávali muž a žena ze Svitavska doma v mrazáku uhynulou vydru a také mrtvého jestřába. Když se pak...

Menšinoví akcionáři Dynama chtějí prodat podíly v pardubickém hokeji

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Zdá se, že by se mohla měnit struktura majitelů HC Dynamo Pardubice. Hned tři menšinoví akcionáři Dušan Salfický, Petr...

Clementas Mlékovice, s.r.o.
Zdravotní sestra

Clementas Mlékovice, s.r.o.
Moravskoslezský kraj, Pardubický kraj, Středočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz