Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvUž ve středu o povodňové situaci jednal hejtman Martin Netolický se zástupci Povodí Labe a Českého hydrometeorologického ústavu. Na dnešních 17 hodin je naplánováno videokonferenční jednání krajské povodňové komise.
„Na území kraje máme několik oblastí, které jsou velmi často zasažené povodňovými vlnami. Jedná se například o okolí Novohradky, Divoké Orlice, Chrudimky, samozřejmě Labe, ale také menších toků jako je Podolský potok, který před čtyřmi lety napáchal škody například v Heřmanově Městci,“ uvedl hejtman Netolický s tím, že i v tomto případě lze očekávat dosažení druhého a třetího stupně povodňové aktivity na některých tocích. Na Chrudimce v Padrtech na Chrudimsku již platí druhý povodňový stupeň, nejnižší první v Třebovici na Orlickoústecku, a to z důvodu zvýšených odtoků z vodních děl.
Povodí Labe už včera začalo vypouštět vodu z přehrad, aby v ní bylo dostatek prostoru pro případnou povodňovou vlnu. Většina stanic vykazovala podnormální vodnost. Ještě ve středu hlásné profily na Doubravě v Pařížově, Chrudimce v Přemilově a Novohradce v Úhřeticích hlásily sucho. Třeba Doubravou protékalo jen 124 litrů vody za sekundu.
Na Šumavě sněžilo, déšť do neděle neustane. Vyjasní se až příští týden |
Během noci byl zvýšen odtok ze všech přehrad v Pardubickém kraji. Zdaleka nejvíc vody vodohospodáři začali vypouštět z Pastvinské přehrady na Orlickoústecku, kde byl průtok během včerejšího dne zvýšen ze zhruba dvou na třináct kubíků za sekundu. Více vody začalo zhruba v sedm hodin večer odtékat také ze Seče ze tří na téměř deset kubíků vody za sekundu. Vypouštění sečské přehrady začalo už minulý týden, kdy měla být hladina vody snížena o asi pět metrů kvůli nezbytné opravě betonového opevnění skalní stěny skaliska pod zříceninou hradu Vildštejn nad tunelem.
Poldry by měly pomoct
Odpouští se také voda z Hamrů nebo rybníku Hvězda, který je největší vodní plochou na Svitavsku. Po katastrofální povodni v roce 1997, kterou hráz rybníka jen s obtížemi vydržela, Povodí Labe mezi lety 2000 až 2022 provedlo výstavbu rozsáhlých protipovodňových opatření za více než půl miliardy korun. Tehdy postižené obce Opatov, Třebovice, Rybník, Česká Třebová a další chrání nové poldry, zvýšena je retenční kapacita Hvězdy a před dvěma lety bylo dokončeno zkapacitnění koryta Třebovky, aby pobralo padesátiletou vodu.
Výzva čtenářůmPřehnala se u vás velká voda? Pošlete nám fotky nebo video. |
Na velkou vodu se připravují i obce a města. „Zbourali jsme jednu bobří hráz u čistírny odpadních vod na Vendolském potoce. K odstranění došlo z preventivních důvodů, aby nedošlo k rozlití vody mimo koryto. Máme připravené pytle s pískem a zajištěnou stálou službu pro případný výjezd. Rád bych požádal majitele přilehlých nemovitostí, aby odstranili nebo zabezpečili materiál, který by mohl komplikovat odtok vody, pokud by byl splaven do koryta, a tím ohrozit okolí. Vodárenská společnost udělala kontrolu krizových míst,“ řekl David Šimek, starosta Svitav, které před povodněmi chrání pět poldrů.
„Na poldru v Lačnově jsme letos opravovali šoupě, které prosakovalo vodu. Poldry jsou prázdné a připravené na případnou velkou vodu. V posledních letech bylo regulované i koryto řeky Svitavy. Chybí nám jen jeden klíčový poldr za městem, z jehož absence máme obavu. Při větších přívalových deštích jsme kvůli tomu už několikrát řešili vyplavené sklepy. Uvidíme, třeba větším problémům napomůže zemní val nového obchvatu,“ dodal Šimek.
Situaci na řekách sledují i v Ústí nad Orlicí. „Zodpovědní pracovníci jsou v kontaktu nejen se správci toků, ale také s tajemníkem Bezpečnostní rady Pardubického kraje a vedoucím odboru krizového řízení. Odbor krizového řízení městského úřadu aktivoval velitele jednotek SDH, které jsou zřizovány městem a ve spolupráci s nimi byly zahájeny nezbytné úkony za účelem řešení krizových situací a minimalizace případných škod,“ uvedlo vedení město na webu. Po poradě krizového štábu se vedení města rozhodlo zrušit víkendový food festival a pro případ vážnější povodňové situace hasiči začali plnit pytle s pískem.
Pohotovostní služby budou od pátku držet i cestáři na 15 cestmistrovstvích. Čtyři stovky zaměstnanců budou připraveni vyjet do terénu a pomáhat se zajištěním bezpečnosti na komunikacích. „S ohledem na vydatné deště očekáváme, že může docházet k ucpávání silničních propustků, pádům stromů na silnice, ale například i k zanesení oblouků mostů,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák.
Na případné povodně se připravují policisté v Pardubickém kraji. „V pohotovosti máme například krajskou pořádkovou jednotku, psovody, tři lodě, čtyřkolky a další techniku, která by mohla být potřeba,“ uvedla mluvčí krajských policistů Markéta Janovská.
Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvPreventivní opatření přijalo i město Pardubice. Například pracovníci Služeb města Pardubic jsou připraveni na případnou instalaci mobilního protipovodňového hrazení podél Chrudimky v Bubeníkových sadech. Ke stavbě hráze dojde, pokud na Chrudimce dojde k překročení III. stupně povodňové aktivity v profilu v Nemošicích a při očekávání padesátileté vody.
„Oblast kolem Automatických mlýnů bude v případě potřeby chráněna dvoukomorovými protipovodňovými pytli s pískem. Za účelem zvýšení rychlosti reakce již pracovníci města přemístili 250 pytlů z krizového skladu přímo do areálu Služeb města Pardubic a zároveň prověřili dostatečnou zásobu písku pro případ nouze,“ informovala kancelář primátora.
Vzpomínka na povodně z roku 1997 dodnes bolíPrvní stupeň povodňové aktivity v Pardubickém kraji začal v 9 hodin platit nejprve v Třebovici na Orlickoústecku. Voda stoupla kvůli preventivnímu vypouštění Hvězdy, největšího rybníka na Svitavsku. Vyplývá to z informací, které Povodí Labe zveřejňuje na webu. S obavami vzedmutou hladinu řeky Třebovky pod rybníkem sleduje Věra Řehořová z Třebovice. Obec v roce 1997 postihly katastrofální povodně, které zaplavily desítky domů a musely být evakuovány stovky lidí od Opatova až po Ústí nad Orlicí. „Bojím se, ale hodně peněz se v posledních letech investovalo do protipovodňových opatření, tak věřím, že to dobře spočítali. Hned ráno jsem se šla podívat, kolik teče vody. Bylo mi jasné, že vypouští Hvězdu, což je pro celou obec dobrá zpráva,“ říká Věra Řehořová, kterou z povodní v roce 1997 dodnes jímá hrůza. Hrozilo, že se hráz rybníka, který na 90 hektarech zadržuje 1,6 milionu kubíků vody, protrhne. „Nikdo nevěděl, co se bude dít. Byla jsme v práci a volala jsem na obecní úřad, zda je vše v pořádku, a na obecním úřadě mně ani nechtěli říct, že je dům pod vodou,“ ukazuje na fotografii po parapet okna zatopený dům, ve kterém se v roce 1947 narodila. „Tehdy jsme měli na zahradě včelí úly. Když hladina opadla, našly se až na druhém konci vesnice. Všechno jsme museli z domu vyhodit, vše bylo zničené. Byla to hrozná úzkost. Pořád jsme uklízeli. A nejhorší byli lidé, kteří se přijížděli na tu katastrofu jen dívat,“ ohlíží se do minulosti žena, jejž rodina dávala dům do pořádku několik let. Dům v sousedství řeky byl naštěstí pojištěný. „Moji rodiče vždycky říkali, že dům musí být pojištěný, i kdybychom neměli na nic jiného a měli jíst suchý chleba. Nakonec se nám to vyplatilo. Tehdy mi pojišťovák říkal, že jsme byli v obci jediní,“ dodává Věra Řehořová. Katastrofální povodeň byla podnětem k rozsáhlé výstavbě protipovodňových opatření i úpravě hráze. |