I za humny vašeho domu čeká něco zajímavého, říká režisér Planety Česko

  7:48aktualizováno  7:48
Celkem jeden a půl roku tak jezdil se svými kolegy po celém Česku a natáčel sekvence ze života zvířat. Nejlépe se točila ta, kterým člověk nevadí, jsou na něj zvyklá. „I za humny vašeho domu číhá něco zajímavého,“ říká Marian Polák, režisér dokumentárního filmu Planeta Česko z Opatova na Svitavsku.

Dokument Planeta Česko provází slovem herec Kryštof Hádek (vlevo). Vedle něj režisér z Opatova Marián Polák. | foto: Aerofilms

Není to sázka na jistotu. Vypustit do světa film, jehož hlavními hrdiny jsou zvířata z české kotliny. Jednaosmdesát minut českého dokumentu se však netají touhou uspět a oslovit zejména dětskou část publika.

„Je to pokus. Pro úspěch filmu jsme udělali vše. Má dobrý zvuk. Přeju si, aby oslovil mladší část publika, která pak najde cestu do přírody,“ líčí Polák.

Film charakterizuje jako snímek o přírodě bez předsudků a o zvířatech v české kotlině. Za některými záběry se vydal pěšky, někam vyjel na kole a dál po republice autem.

Fotogalerie

A všude se on a jeho štáby proměňovali v rybáře, čekající na ten nejlepší úlovek, přesněji záběr. Třeba tehdy, když kamera zpomaleně pozoruje, jak se barevný ledňáček proměňuje v obratného predátora, který se mžikem ponoří pro rybí kořist pod vodní hladinu.

„Třeba sysel na Mladoboleslavsku nebyl takový problém, jako plaší bobři,“ říká režisér, který vnímá neuvěřitelnou a samoobnovovací schopnost přírody.

„Často v nás převládá pocit, že jí musíme pomáhat, a přitom máme jen sedět a pozorovat, jak to má vymyšlené. Ten její koloběh mluví za vše,“ řekl Polák.

Za rok a půl neustálého pobytu v přírodě si ujasnil, jak silná je a jak ji lidé podceňují. „Příroda má nezměřitelnou sílu,“ říká.

Hádkova znalost přírody prospěla kvalitě filmu

Kromě vyčekaných scén ze života zvířat doprovázelo natáčení také nepříhodné počasí.

„Potřebovali jsme natočit listonohy, jejichž larvy žijí v blátě kaluží. Jenže bylo sucho a my celé léto čekali. A dlouho marně. Pak jsme točili v Krkonoších a nebyl sníh, když jsme potřebovali. Výkyvy počasí nám často znepříjemňovaly práci,“ připouští Polák.

Půl roku pak tvůrci seděli zavření ve studiu a z hodin natočených záběrů tvořili lyrický příběh české přírody. A zejména pilovali komentář k celému filmu.

„Se zvukem a komentářem jsme si dali velkou práci. Ostatně umožňoval nám to rozpočet, neboť film vznikl v rámci projektu Příroda – koho to zajímá, který financovaly norské fondy, a proto mohl vzniknout i náš film,“ řekl Polák.

Tvůrci hledali formu, jak převyprávět film divákům. Pohrávali si s možností nechat film vyznít jako meditaci, nakonec ale zvítězila cílová skupina, a to jsou děti. Srozumitelnost dodala ich forma komentáře, hlas neměl být vypravěčský, ale klukovský, aby zaujal a byl blízký náročnému dětskému divákovi.

„Proto padla volba na Kryštofa Hádka. Ten také velkou měrou přispěl k úpravě komentáře. Jednak si jako herec upravoval text stylisticky, aby byl srozumitelnější, vstupoval však i do odborné stránky komentáře, jeho znalost přírody prospěla kvalitě filmu,“ říká Polák, který už pracuje na dalších projektech. V hlavě má další přírodopisné filmy, ovšem silně si pohrává i s myšlenkou natočit dobrodružný film pro děti.

„Láká mě dětský dobrodružný fantasy film. Děti a příroda funguje dobře, ale v oblasti dětského filmu máme jakýsi dluh. V tom jsme jako tvůrci ustrnuli. Dokument je vázaný na to, co příroda dovolí, v hraném filmu si mohu dovolit do něj vstoupit a vyhrát si s ním,“ řekl Polák.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Další z rubriky

Modelky si nechaly zmalovat záda ve stylu Moulin Rouge, celé tělo neprošlo

Malířky ztvárnily na zádech modelek známý kabaret Moulin Rouge. Jeho symbolem...

Devatenáctý ročník Kalibr cupu, soutěže mladých kadeřnic a kosmetiček se letos nesl ve stylu Moulin Rouge. A tak se...

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Muž spadnul z vysokého lešení, transfúzi krve musel dostat už ve vrtulníku

Muže musel do královéhradecké Fakultní nemocnice přepravit vrtulník.

Čtyřiapadesátiletý dělník spadl dopoledne z více než desetimetrového lešení v Bystřeci na Orlickoústecku. Těžce...

Najdete na iDNES.cz