Pirát pověsil filmy na YouTube, distributoři u soudu chtějí statisíce

  11:03aktualizováno  11:03
Po číšníkovi z Poličska, který umístil na YouTube notoricky známé filmy, požadoval Bontonfilm a další dvě firmy třináct milionů korun. Při pondělním jednání u pardubické pobočky krajského soudu se ukázalo, že nakonec by mohl zaplatit „jen“ několik set tisíc korun.

János Bán a Marián Labuda ve filmu Vesničko má středisková. Tedy v jednom z filmů, který podle distribučních firem neměl číšník právo dát veřejně ke zhlédnutí. Ilustrační foto. | foto: Isifa

Na YouTube si je možné pustit film Vesničko má středisková hned ve čtyřech verzích. To ale ještě neznamená, že když někdo zveřejní pátou, nic se mu nestane.

Přesvědčil se o tom číšník z Poličska, který mezi lety 2011 až 2014 na YouTube umístil několik známých filmů. Uživatelé serveru nejvíc ocenili Dědictví aneb Kurvahošigutntág, které mělo 181 tisíc zhlédnutí, úspěch měla i Kráčející skála.

Společnosti Bontonfilm, AQS a Filmexport Home Video, které vlastní práva na zveřejněné filmy, po číšníkovi chtějí u soudu veřejnou omluvu a nahradit škodu.

Firmy z původních milionů slevily. Je to specifický případ, říkají

Tři společnosti po muži, který dostal od okresního soudu ve Svitavách podmíněný trest, žádaly původně 13 milionů 224 tisíc korun, v pondělí na začátku jednání u pardubického krajského soudu svůj nárok snížily na částku 528 tisíc.

„Tento případ je specifický tím, že filmy byly zveřejněny na YouTube, které je na rozdíl od jiných úložišť velmi známé, a řada lidí si myslí, že když je něco zveřejněno právě tam, tak je to v pořádku,“ sdělil Jan Křivánek, který zastupuje firmy z České protipirátské unie.

Číšník firmám navrhl, že by splácel tisíc korun měsíčně, maximálně však padesát tisíc korun. „Pochybil, důsledky svého jednání nedomyslel, je připraven se veřejně omluvit, byť ze svého jednání neměl žádný přímý prospěch,“ uvedl obhájce Miloš Vízdal.

Několik desítek tisíc je ale podle Křivánka málo. „Mělo by se jednat o částku přesahující sto tisíc korun. Firmy to nedělají pro to, aby si vylepšily svoje hospodaření, ale snaží se vytvářet soustavný tlak na to, aby zde bylo dodržováno autorské právo,“ řekl Křivánek.

Zástupci obou stran se pokusí během dvou měsíců uzavřít dohodu o náhradě škody. Její součástí má být i ustanovení, že výše zaplacené částky nebude zveřejněna. Pokud se ale firmy s číšníkem nedohodnou, začal by dlouhý a komplikovaný spor.

Přesný postup na vypočítání škody soudy nemají

České soudy totiž dosud nepřišly na to, jak náhradu škody v takovýchto případech vypočítat.

Nejvyšší soud se loni zastal piráta, který měl zaplatit za sdílení filmů 11 milionů korun, když na takzvané filehostingové servery, které umožňují ukládání dat, nahrál 372 filmových a 33 hudebních děl.

Ušlý zisk nositelů autorských práv je totiž podle soudu nutné prokázat s potřebnou mírou jistoty, a nikoliv jen hypotetickou úvahou. „Musel by být opatřen skutkový podklad svědčící o tom, že počet prodaných legálních nosičů se snížil právě o tolik kusů, kolikrát si uživatelé počítačové sítě internet stáhli z datového úložiště dílo, které tam obviněný neoprávněně v několika kopiích umístil,“ uvádí Nejvyšší soud v rozsudku.

Těžko lze očekávat, že by si všichni lidé, kteří si filmy zdarma stáhli, jinak koupili jejich originální nosiče. Filmy byly ke stažení i na jiných serverech.

Na to upozornil i soudce pardubické pobočky krajského soudu Aleš Korejtko s tím, že není jasné, k jakým závěrům o výši škody by znalci dospěli.

„Vše je založeno na domněnkách, byť by byly potvrzeny znaleckým razítkem,“ řekl.

Na druhou stranu je podle Křivánka jasné, že firmy poškozeny byly. „A škoda nebyla nulová. I kdyby jedno stažení mělo cenu padesáti haléřů, stále jsou to při množství zhlédnutí nezanedbatelné částky,“ uvedl Jan Křivánek.

  • Nejčtenější

Vrah šestiletého syna byl nepříčetný, soud uložil psychiatrickou léčbu

Čtyřicetiletý Vladimír J. půjde za květnovou vraždu šestiletého syna v Pardubicích na dlouhodobé léčení do...

Na Chrudimsku našli neporušené hroby muže a ženy z doby stěhování národů

Dva neporušené hroby z doby stěhování národů objevili archeologové při výzkumu v místě budoucího obchvatu Slatiňan na...

Žebrající opilou ženu a dítě si vyzvedl jeho děda, partner byl také pod vlivem

Opilá napůl svlečená matka žebrající o peníze a vedle ní malé dítě předškolního věku. Takový pohled se naskytl ženě,...

O opravě stadionu v Pardubicích za půl miliardy rozhodne divoké hlasování

Pardubičtí politici z ANO a ODS se dohodli, že se na opravě Letního stadionu neshodnou. Ovšem zároveň nechtějí, aby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mostů v Pardubicích je málo a jsou v bídném stavu, chystají se opravy

Pardubice do konce roku zabezpečí lávku vedle mostu kapitána Bartoše, která je v havarijním stavu. Ostatně i ten čeká...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Mladíci prošacovali spícího opilce, chtěli mu ukrást mobil i peněženku

Cizí mobilní telefon a peněženku si chtěli přisvojit dva mladíci, kteří v pátek v Pardubicích prošacovali kapsy opilého...

Ještě se nezačal opravovat a Letní stadion už poplatníky stál 16 milionů

Letní stadion v centru Pardubic dál rychle chátrá a politici ještě nerozhodli, zda ho vůbec opraví. Přesto radnici roky...

Žena hrubě nadávala řidiči MHD, spletla si ho s bývalým přítelem

Po nástupu do MHD v Pardubicích začala v úterý jednašedesátiletá žena hrubě nadávat řidiči v domnění, že jde o bývalého...

Starostka vyzvala znepřátelené pardubické taxikáře k dodržování pravidel

Starostka prvního pardubického obvodu Alena Stehnová vyzvala největší taxislužby, aby zanechaly nekalého jednání a...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Elektrikář - Poděbrady, + - 34 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz