Setkání pamětníků a rodinných příslušníků Operace Silver A.

Setkání pamětníků a rodinných příslušníků Operace Silver A. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Pamětníci i politici uctili v Pardubicích výsadkáře z operace Silver A

  • 5
V Pardubicích a v Sezemicích se konalo desáté setkání účastníků, rodinných příslušníků a dalších pamětníků událostí, které jsou spjaty s výsadkovou operací Silver A a s tragickým osudem osady Ležáky.

Setkání začalo ve 14 hodin pietní vzpomínkou a kladením věnců na bývalém popravišti pardubického Zámečku.

Na místo dorazil také ministr kultury Ilja Šmíd.Odbojáři podle něj povznesli lásku k vlasti nade vše.

„Tihle lidé milovali svoje rodiny, svou práci, ale měli rádi také svoji vlast.¨Když byla ohrožená, rozhodli se, že povýší lásku k vlasti nad svoje osobní pocity a výhody,“ řekl Šmíd.

Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská zase vyzvedla fakt, že půlroční pobyt výsadku v Pardubicích nikdo neudal Němcům, ačkoli o parašutistech věděly desítky lidí.

„Tahle osobní kuráž slouží obyvatelům Pardubic ke cti. Považuji za důležité se ozývat, pokud cítíme, že se naše země ubírá nedobrým směrem,“ řekla Horská. Podle ní je třeba civilní kuráž a odvahu prokazovat v každé době. „V současné době se podle mě děje různé ohýbání při obcházení ústavy, snaha ji interpretovat přinejmenším nestandardně. Musím varovat před některými možná líbivými, každopádně podivnými kroky, jakými jsou například návrhy na zavádění obecných referend, na odvolatelnost politiků, na snižování počtu poslanců či zrušení Senátu,“ dodala jeho jeho místopředsedkyně.

Ředitelka pořádajícího Památníku Lidice Martina Lehmannová zdůraznila, že výsadková operace Silver A a protinacistický odboj na Pardubicku jsou jedním z nejvýznamnějších symbolů vzdoru a odhodlání československých občanů nepodvolit se nacistické okupaci a zvůli.

„Nejedná se pouze o úspěšnou zpravodajskou akci československé   armády, nejedná se pouze o nesporný důkaz toho, že domácí odboj v Československu fungoval a efektivně podporoval akce exilové vlády. Jde především o myšlenku svobody a o příběhy jednotlivých účastníků. Lidí, kteří ve svobodu věřili a pro ni podstupovali nepředstavitelná rizika a přinášeli oběti nejvyšší. Tito lidé, jejich osudy a hrdinské činy nesmí být zapomenuty,“ uvedla Martina Lehmannová.

Hlavní část setkání se konala v sále restaurace Sezemický dům, kde se od půl čtvrté uskutečnil slavnostní program.

Jeho součástí byl příspěvek historika Vojtěcha Kyncla na téma „Váleční zločinci“. V programu vystoupil i herec Josef Somr.

V sále pohostinství byla také připravena výstava „Architektonická soutěž na Památník Zámeček“, předkládající soutěžní návrhy na nové řešení expozice pietního území Národní kulturní památky Zámeček.