Chrudimský festival je v ohrožení, pěvkyně Pecková čeká na omluvu

  8:27aktualizováno  8:27
Po dvou ročnících možná skončí v Chrudimi festival Zlatá Pecka, který založila operní pěvkyně Dagmar Pecková s podporou města. Po volbách se totiž zcela vyměnilo obsazení radnice a nový starosta František Pilný (ANO) má se slavnou rodačkou mírně řečeno pošramocené vztahy.

Pecka jako Pecková. Napůl žertem míněný název chrudimského festivalu Zlatá pecka vystihuje jeho obsah. Program je postavený podle přání a zálib rodačky mezzosopranistky Dagmar Peckové, která bude i jeho hlavní hvězdou. I tiskovou konferenci v Chrudimi proměnila ve one woman show. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V Klášterních zahradách v Chrudimi byla letos za přítomnosti novinářů slavnostně odhalena pamětní deska připomínající založení hudebního festivalu Zlatá Pecka v roce 2017.

Mohla by se z ní stát rarita. Zatím se totiž zdá, že budou spíše Vánoce na sněhu než třetí ročník festivalu Dagmar Peckové. Byť zastupitelé na jeho pořádání před týdnem schválili půl milionu korun.

Nový starosta Chrudimi František Pilný se zatím marně snaží s operní pěvkyní sejít a domluvit, zda a jakým způsobem bude festival pokračovat.

„Třikrát jsem ji žádal o schůzku, ale ona to vždy odmítne. A já popravdě nevím, jak se s ní domluvit, jak se s ní potkat,“ uvedl Pilný.

„Bez jeho omluvy se s ním odmítám sejít, protože se obávám další manipulace. Bohužel z vývoje situace mohu očekávat jen to nejhorší. Kdyby pan Pilný a jeho radnice opravdu o festival stáli, nebudou kopat příkopy mezi mnou a občany města lživými argumenty o festivalu,“ uvedla Pecková, která se narodila v Medlešicích u Chrudimi a je i čestnou občanskou města.

Pro vysvětlení jejich sporu je nutné se přenést v čase zpátky do začátku října, kdy vrcholila kampaň před komunálními volbami. Na jedné straně tehdejší starosta Petr Řezníček (SNK-ED), který měl plnou podporu Dagmar Peckové, na straně druhé opoziční zastupitel František Pilný.

Ve schránkách chrudimských domácností se totiž tehdy objevila tiskovina se společnou fotografií Pilného a Peckové. To operní pěvkyni velice rozzlobilo.

Pilný ji požádal po koncertě v Chrudimi o společnou fotografii. Ona mu vyhověla, ale nevěděla, o koho jde. „Použil moji fotku bez mého vědomí a bez mého souhlasu,“ uvedla Pecková.

Michala Komrsková, která byla svědkem fotografování Pilného a Peckové, říká, že po koncertu v Klášterních zahradách až mezi úplně posledními fanoušky přišel Pilný s obrovskou kyticí a žádostí o podpis a společnou fotku.

„Dagmar Pecková se ho ptala, komu má napsat věnování. Pilný jí své jméno neprozradil, opakovaně jí říkal –„vy nevíte, kdo já jsem?“, „vy si nevzpomenete?“, „fakt se nepamatujete, odkud se známe?“, „tak se na chvilku zamyslete“ a podobně. Celé to bylo velmi, velmi nepříjemné,“ uvedla Komrsková.

Dodala, že Pecková nad tím po chvíli mávla rukou, obrátila to ve vtip, podepsala mu desku, vyfotila se s ním a pustila to z hlavy. „O pár týdnů později vychází fotka kandidáta ANO na starostu s fotkou Dagmar Peckové a notickou o budoucí podpoře jejího festivalu v Chrudimi,“ řekla Komrsková.

Od té doby žádá pěvkyně omluvu, ale zatím marně.

On tvrdí, že se představil. Že tiskovina nebyla předvolební a on ji nepřipravoval.

„Rozhodně se v tuto chvíli neomluvím. Nabízel jsem jí, že se můžeme sejít a může mi vysvětlit, v čem se cítí poškozena, a že pak se mohu omluvit, pokud jsem se jí někde nějak dotkl. A zrovna tak jsem se jí zeptal, zda se omluví ona mně za své výroky,“ uvedl starosta.

Pilný připouští, že spor je velice nepříjemný. „Kdybych tehdy ten článek mohl zastavit a věděl to, tak to udělám,“ uvedl.

„Že festival ztrácí kredit? Mluvil jsem o názorech některých lidí“

Po volbách trochu překvapivě vášně neutichly, spíše se děje pravý opak. Přispěl k tomu významně i starosta, který při debatě s obyvateli města mluvil o tom, že podle některých občanů už festival Zlatá Pecka ztrácí kredit.

„To bylo jen interpretování názoru, který se ke mně dostal od několika občanů města. Netvrdím, že festival ztrácí kredit, pokud bude vůle na straně Dagmar Peckové, my s tím festivalem počítáme i nadále,“ uvedl.

Operní pěvkyně má však pocit, že o festival město ve skutečnosti už nestojí. Vadí jí, že místní web podporující starostu způsob pořádání festivalu klasické hudby kritizoval jako akci určenou pro omezený okruh fanoušků.

„Pokud bude vytvářena shora popsaná atmosféra dál, nemá smysl pokračovat. Ale naskýtá se možnost festival přenést do jiných lokalit,“ uvedla Pecková.

Dagmar Pecková zatím bude dál čekat na omluvu. „Pan Pilný má od mého právníka dva dopisy, ve kterých je přesně popsaná situace, co mě urazilo a ponížilo a za co žádám veřejnou omluvu. Bohužel bez reakce. Osobní schůzka, kde bych mu vše měla vysvětlit, není tedy nutná,“ uvedla Pecková.

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Muž stanoval v kukuřičném poli, proud bral z lampy veřejného osvětlení

Stanoviště v kukuřičném poli s načerno nainstalovanou přípojkou.

Komfortní obydlí i s elektřinou si v kukuřičném poli u Pardubic zřídil muž bez domova. Hlídka strážníků si podezřelého...

Nesahej na nic, řekli jí. Holčička i přes zákaz přinesla z lesa munici

Dívka si místo hub přinesla munici.

O pořádný rozruch se postarala sedmiletá dívenka z Pardubicka, kterou vzali příbuzní s sebou na houby. Když v lese...

Po pádu sochy, která zabila dítě, Svitavy zrušily letošní setkání řezbářů

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Jubilejní desátý ročník setkání řezbářů se letos ve Svitavách neuskuteční. Muzeum a město akci zrušily kvůli loňské...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ – ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz