Pardubice vydaly o tisíc parkovacích karet méně, mimo centrum bude plno

  12:31aktualizováno  12:31
Pardubický dopravní podnik loni vydal čtyři tisíce parkovacích karet, které umožňují stání aut v centru. Letos jich je přesně o tisíc méně. Radní totiž rozhodli, že karty získají jen lidé, kteří mají ve středu města trvalé bydliště. Ale jasné je, že auta nezmizela a budou se tlačit do okolních čtvrtí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubičtí radní před měsícem rozhodli, že od letošního dubna budou moci parkovat v centru Pardubic jen lidé, kteří tam mají trvalé bydliště nebo provozovnu. Od novinky si slibovali dvě věci - že přibude volných parkovacích míst a že se lidé začnou masově hlásit do středu města.

Zatím se dá říct, že to první vychází, a to druhé téměř vůbec.

„Loni jsme touto dobou měli vydáno čtyři tisíce parkovacích karet. Nyní jich je k začátku týdne 3 005. Změna je pozitivní v tom, že máme v centru města 3 677 míst, takže konečně můžeme říct, že na všechny by se mělo dostat,“ uvedl Tomáš Pelikán, ředitel dopravního podniku, který parkovací karty vydává.

Úbytek karet je na první pohled zarážející. Ukazuje se, že ve středu města je velké množství bytů pronajatých a jejich obyvatelé karty získávali díky nájemním smlouvám. Tato praxe v dubnu skončila a lidé nyní vymýšlejí, co se svým autem dělat dál. 

Zdražení parkovného se znovu odkládá

„Teď už víme, že změna nenastane do  konce dubna. Jedna z firem zatím není ochotná přeprogramovat parkovací automaty,“ řekl ČTK náměstek primátora Petr Kvaš (ODS).

Pardubice mají tři dodavatele parkovacích automatů a jednoho dodavatele elektronického SMS parkování. Jedna z firem, která má v Pardubicích 17 automatů ve všech třech parkovacích zónách, podle Kvaše příliš nekomunikuje. „Firma nám není schopná sdělit termín. Jsme rukojmí neschopnosti soukromých podnikatelů. Zvažujeme, že jejich automaty odmontujeme a dáme tam jiné. Pro řidiče to je příjemná informace, platí staré ceny,“ řekl Kvaš.

Město nemůže změnit sazebník jen u některých parkovacích automatů a u některých to neudělat. V nově zřízených placených zónách jsou nyní jen cedule o nutnosti zaplatit parkovné, ale chybí tam parkovacích automat, což je případ parkoviště u Automatických mlýnů a v bývalých Masarykových kasárnách, dodal Kvaš.

Zdroj: ČTK

„Ten rozdíl je o něco vyšší, než jsme čekali. Na druhou stranu změna trvalého bydliště chvíli trvá, takže mám za to, že ještě nějakých 200 karet vydáme,“ doplnil Tomáš Pelikán.

Nicméně i to by znamenalo, že se najednou ve městě objeví 800 aut, která nebudou mít oficiálně kde parkovat. A to není úplně malá flotila. Jen pro srovnání, obří parkoviště pod Palácem Pardubice má kapacitu něco málo přes 500 míst.

Logické tak je, že se začne zvyšovat tlak na parkování v docházkové vzdálenosti od města. Asi nejhůře změny pocítí lidé ve čtvrti Na Spravedlnosti. 

„V posledních týdnech je najít místo pro zaparkování horší a horší. Bydlím kousek od centra a lidé tam od nás v klidu dojdou,“ stěžuje si obyvatel pátého městského obvodu Jan Sýkora.

Na problémy se chystá i tamní starosta Jiří Rejda. Podle něj se blíží doba, kdy i v jeho městské části budou zavedené parkovací karty. „Myslím, že to tak jednou dopadne. Uvidíme, jak to bude vypadat, až si lidé na nový systém parkování zvyknou, ale výhledově s kartami na Dukle a Višňovce počítáme,“ uvedl starosta z hnutí ANO.

Rozjezd nového systému selhal, kasárna byla ráno zavřená

Obecně se ale dá říct, že start nového systému parkování se v Pardubicích příliš nepovedl. Jeho součástí totiž je i otevření Masarykových kasáren, kde vzniklo od pondělí záchytné parkoviště pro 300 aut. Trochu problém byl však v tom, že ráno byla brána zavřená a nebyl nachystaný ani parkovací automat. Parkoviště město otevřelo až po urgenci novinářů. 

„V pondělí nastaly komplikace v Masarykových kasárnách, kde vzniklo odstavné parkoviště s parkovným za pět korun. Ráno se na nás obraceli řidiči, kteří se nemohli dostat dovnitř,“ potvrdila mluvčí pardubických městských strážníků Lucie Klementová.

Problém byl i na mnoha místech města, kde buď nebyly vůbec, nebo nefungovaly automaty. Na to však radnice upozorňovala předem v tiskových zprávách. 

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Další z rubriky

Pardubický kraj klame. Opravu přivaděče vydává za stavbu nového

V samotné Litomyšli vede silnice II/358 po kostkách hned vedle zámeckých budov.

K plánované dálnici D35 budou řidiči od České Třebové a Litomyšle pořád jezdit stejnou trasou, jako jsou zvyklí nyní....

Pardubickou Cihelnu obsadí kapely, platby budou na majálesu bezkontaktní

Sošku za první místo v kategorii Skupina roku převzal Matěj Ruppert z Monkey...

Pardubický majáles startuje. Kromě dvoudenního hudebního maratonu čeká návštěvníky v areálu na rozlehlé louce u...

Dukátový poklad z Králík hlídali ve vysokomýtském muzeu strážníci

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Jen do páteční půlnoci, na jeden jediný večer, měli lidé ve Vysokém Mýtě výjimečnou možnost vidět poprvé poklad, který...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK – VÝJEZDY DO ZAHRANIČÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz