Pardubický kraj ustoupil od plánovaného slučování středních škol

  8:26aktualizováno  8:26
Štědrý den přišel pro střední školy, které chtěl letos kraj sloučit nebo zrušit, o měsíc později. Po protestech hejtman oznámil, že mohou žít dál.

Kvůli plánovanému slučování škol se do Pardubic vydali v prosinci hlasitě protestovat jejich studenti. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Krajští radní na začátku loňského prosince jednomyslně schválili splynutí deseti škol kvůli úbytku studentů. Rozhodli tak bez jakékoli diskuse se starosty měst, řediteli škol či veřejností.

Petice, rozhořčené dopisy starostů i masové protesty samotných studentů nakonec úsporný plán, který oznámila náměstkyně hejtmana Jana Pernicová, odvrátily.

"Zachráněné" školy se nyní bojí, zda budou mít dost přihlášek dětí na příští rok, zda rodiče neodradí chaos vyvolaný rozhodnutím politiků. Hejtman Martin Netolický v tomto týdnu navštívil školy s větou, na kterou všichni netrpělivě čekali.

"Nabízená výuka ve stávajících akreditovaných oborech bude prozatím bez jakýchkoliv změn v obou městech pokračovat," řekl například při návštěvě jevíčského gymnázia, které se mělo stát pouhým detašovaným zařízením gymnázia moravskotřebovského.

Zároveň oznámil vznik pracovních skupin pro jednotlivé školy, které budou složeny ze zástupců radnice, zaměstnavatelů a školy. Mají vymyslet, jak zajistit kvalitní výuku v dalších letech.

Přežije i králické učiliště, které se mělo spojit se školou v Žamberku. "Paní náměstkyně Pernicová slíbila, že nás slučovat nebude. Nicméně od nás očekává, že na udržení školy budeme aktivně pracovat. To znamená, že budeme společně hledat další učební či studijní obor, který bychom mohli otevřít," řekla zástupkyně ředitele králické školy Petra Doubravová.

Teď podle ní bude důležité, aby se škole podařilo rozptýlit obavy rodičů, kteří si momentálně nejsou jisti, zda do Králík své dítě dát, či nikoli. "Musíme mezi lidi dostat informaci o tom, že zůstáváme samostatní, že přijímáme přihlášky a že k žádnému slučování nedojde," dodala.

Kraj ustoupil. Firmy začínají středním školám pomáhat

Krajští politici přehodnotili všechny své plány. Ve Vysokém Mýtě nebude utlumeno osmileté gymnázium a škola se nepřestěhuje na stavební školu. Třemošnické učiliště nezanikne. Obchodní akademie ve Svitavách nesplyne s tamní zdravotnickou školou.

"Obracíme se na žáky devátých ročníků a jejich rodiče s ubezpečením, že se na základě výše zmíněných záruk mohou děti bez obav ucházet o studium na těchto školách," uvedla mluvčí Svitav Zuzana Pustinová.

I když rozhodování politiků nepochybně znejistilo rodiče dětí, některým školám zároveň paradoxně pomohlo. Například v Třemošnici si tamní firmy uvědomily, že když školu potřebují, měly by pro ni i něco udělat.

"Díky zájmu města i místním firmám, jako jsou například akciové společnosti Kovolis Hedvikov nebo DAKO-CZ, se rýsuje řešení. Firmy nabízejí žákům stipendia od dvou do pěti tisíc korun měsíčně, o čemž jsme rodiče i budoucí žáky a studenty informovali," uvedl ředitelka třemošnické školy Jana Sýkorová.

Hrozba slučování zafungovala i ve Vysokém Mýtě, kde měla Vyšší odborná a střední škola stavební splynout s gymnáziem, později zase s integrovanou školou.

"Máme obrovskou podporou stavovských, stavebních, projekčních i realizačních firem zaměřených na pozemní, dopravní a vodohospodářské stavby," uvedl ředitel školy Pavel Vacek, podle něhož zaměstnanci i absolventi zřídili pro příští školní rok finanční fond.

"Žákům a studentům 1. ročníků všech oborů řádně studujícím v tomto školním roce koupíme a dáme zdarma do osobního vlastnictví elektronické tablety. Z fondu ale budeme vyplácet i stipendia na podporu úspěšných žáků a studentů," upřesnil ředitel.

Hejtman: Všichni už chápou vážnost situace

Hejtman ocenil, že starostové, učitelé i rodiče začínají chápat, že pro udržení škol se musí něco udělat. "Jsem velmi rád, že si všichni zainteresovaní konečně uvědomují vážnost situace a hlavně potřebu úzké spolupráce i v oblasti nabídky volitelných předmětů," uvedl Netolický při návštěvě gymnázií v Jevíčku a Moravské Třebové.

To vše ale neznamená, že střední školy v Pardubickém kraji slučování a rušení nečeká. Nic se nezměnilo na tom, že řada středních škol je poloprázdná, kvůli nedostatku dětí jim chybějí peníze na mzdy. Pokud kraj nezakročí, začnou se některé školy rozpadat samy od sebe.

"Není nic jednoduššího, než nechat samostatnou jednotku zrušit s tím, že je prodělečná. To ředitel udělat může. A nedostatek financí coby argument se vyvrací jen těžko," varoval třeba senátor za KDU-ČSL Petr Šilar.

Před čtyřmi roky bylo ve středních školách v kraji 26 656 žáků, nyní jen 21 735. Školský odbor má připravit studii vývoje středních škol kraje, podle níž by pak optimalizace mohla probíhat.

Studii, která zaručí dostupnost všech oborů, má posoudit rada do konce dubna a zastupitelstvo ji má projednat do konce června.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Další z rubriky

Chrudim vylepšuje své lesy, cyklistům slouží myčka na kola i s nářadím

Cyklistům je k dispozici myčka kol.

Na západ i na jih od českých hranic je to běžné. Cyklisté v atraktivních turistických oblastech najdou u speciálních...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Dynamo zrušilo post generálního manažera. Salfický zůstane, vrací se Tybor

Dušan Salfický

Dozorčí rada HC Dynamo Pardubice schválila v pondělí večer novou organizační strukturu hokejového klubu. Už v ní...

Najdete na iDNES.cz